Europejski Bank Centralny na ratunek europejskiej gospodarce

Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego / Zdjęcie via twitter @ecb

Europejski Bank Centralny zaskoczył ogłoszeniem rekordowego planu walki z negatywnymi skutkami gospodarczymi pandemii koronawirusa. Jakie środki przewidziano na walkę z kryzysem?

 

 

Nie z pompą i w świetle kamer, jak w przypadku polityków z niektórych państw Unii Europejskiej, ale pod osłoną nocy, Europejski Bank Centralny niespodziewanie poinformował w środę późnym wieczorem o uruchomieniu „Pandemic Emergency Purchase Programme”(PEPP). Pod tą nazwą kryje się Program Zakupów Awaryjnych, poprzez który EBC wpompuje w europejską gospodarkę 750 mld euro.

Rekordowy plan pomocy ogłosiły także USA. Senat zatwierdził w nocy polskiego czasu stosowny dokument podpisany przez prezydenta Donalda Trumpa.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Obecność patogenu zdiagnozowano u ponad 425 tys. ludzi na świecie, wyzdrowiała dotąd ok. 1/4 zakażonych. Ponad 4 proc. osób zarażonych umarło. 

3 miesiące i 5 proc.

Środa rozpoczęła się od ostrzeżeń szefowej Europejskiego Banku Centralnego, a zakończyła na niespodziewanym ogłoszeniu programu pomocowego. Christine Lagarde według agencji Reuters miała powiedzieć szefom rządów krajów unijnych, że trzymiesięczna kwarantanna spowodowana pandemią wirusa SARS-CoV-2 doprowadzi do spowolnienia wzrostu gospodarczego UE o 5 proc. PKB. To i tak w miarę optymistyczna perspektywa, ponieważ skutki gospodarcze kwarantanny mogą wedle najgorszych prognoz Lagarde spowolnić wzrost nawet do 10 proc.

EBC już przed tygodniem podjął pierwsze decyzje wobec spodziewanego kryzysu gospodarczego. Bank zdecydował się pozostawić bez zmian podstawowe stopy procentowe. Decyzja ta spowodowała spadek kursu euro wobec dolara o 0,15 proc. a np. rentowność 10-letnich obligacji niemieckich o cztery punkty bazowe do -0,78 proc. Spadki zaliczyła także polska giełda. WIG20 zanotował największy spadek w historii indeksu.

Jednocześnie EBC uruchomił nowy program niskich pożyczek dla banków  (LTRO – Long Term Refinancing Operation) i zwiększył zakupy aktywów. Na ten cel zarezerwowano 120 mld euro. Prezes Christine Lagarde powiedziała wówczas, że to rządy muszą podjąć działania ograniczające zagrożenia wywołane rozprzestrzenianiem się koronawirusa, a zadaniem Europejskiego Banku Centralnego jest zapewnienie stabilności systemu.

Tarcza antykryzysowa: Eksperci o rządowym pakiecie pomocowym

Projekt tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią koronawirusa przedstawili wczoraj na wspólnej konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki i ministrowie jego rządu. Jednak eksperci już zgłosili do tego projektu wiele krytycznych uwag. 

Zmiana planu

Ubiegłotygodniowe propozycje interwencji EBC wywołały powszechne niezadowolenie, szczególnie na południu kontynentu, gdzie wielokrotnie przytaczano słowa poprzednika Lagarde. Włoch Mario Draghi odegrał niebagatelną rolę w trakcie kryzysu finansowego sprzed dekady, gdy podkreślał, że zrobi wszystko dla ratowania zagrożonych gospodarek strefy euro. Szczególnie we Włoszech, najdotkliwiej doświadczonych przez pandemię, słowa Francuski odebrano jako swoiste désintéressement dla unijnych problemów.

Do wczoraj wydawało się, że tak będzie w istocie, jednak niespodziewanie w środowy wieczór Rada Zarządzająca EBC poinformowała o kolejnych działaniach. Nowy program antykryzysowy Banku będzie polegał na skupie aktywów o wartości 750 mld euro. Będzie on dotyczył zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego, a obejmie różne klasy aktywów, w tym obligacje skarbowe. Głównym celem PEPP jest zapewnienie poszczególnym rządom finansowania krajów planów antykryzysowych.

„Rada Zarządzająca jest w pełni przygotowana do zwiększenia rozmiarów swoich programów skupu aktywów i dostosowania ich struktury tak mocno i na tak długo jak to będzie konieczne. Będzie analizować wszystkie opcje i możliwości, by wspierać gospodarkę w okresie szoków”, napisano w komunikacie EBC.

Orban w Serbii o kryzysie migracyjnym i koronawirusie

Premier Węgier Victor Orban spotkał się z prezydentem Serbii Aleksandrem Vucziciem, by porozmawiać m.in. o kryzysie migracyjnym, pandemii koronawirusa i przystąpieniu Serbii do Unii Europejskiej.

 

Premier Węgier Victor Orban spotkał się z prezydentem Serbii Aleksandrem Vucziciem w Belgradzie, by przedyskutować wspólne …

Szybko i elastycznie

Przeprowadzenie skupu zaplanowano do końca 2020 r. EBC deklaruje, że PEPP będzie elastyczny i skierowany na wszystkie sektory gospodarki. Oznacza to, że istnieje możliwość skupowania większej liczby aktywów od takich państw, jak Włochy czy Hiszpania, których gospodarki są typowane jako najbardziej wrażliwe wśród państw strefy euro ze względu na wysoki dług publiczny i bezrobocie.

Po poniedziałkowym spotkaniu Eurogrupy, czyli ministrów finansów państw strefy euro napisano w oświadczeniu, że kraje członkowskie zrobią wszystko, co w ich mocy, aby przywrócić zaufanie i wesprzeć ożywienie gospodarcze. Jednak bez wsparcia EBC ambitne plany przedstawiane przez kolejne rządy spaliłyby prawdopodobnie na panewce.

A przecież kolejne rządy od początku tygodnia prezentują nowe pomysły antykryzysowe. Hiszpania chce przeznaczyć 200 mld euro na pakiet ratunkowy dla gospodarki. Austria 38 mld euro. We Francji minister gospodarki Bruno Le Maire ogłosił plan wspierania zagrożonych przedsiębiorstw warty 45 mld euro, a do tego dochodzą jeszcze warte 200 mld euro gwarancje. Swój program ogłosiły także Włochy. Premier Giuseppe Conte przewiduje wprowadzenie 25 mld euro w formie obligacji oraz upłynnienie z budżetu 350 mld euro.

W obliczu tak dużych wydatków na zapewnienie miejsc pracy, pokrycie części wynagrodzeń oraz ulgi podatkowe, Pandemic Emergency Purchase jest jedną z lepszych wiadomości dla europejskich stolic od początku pandemii. „Trudne czasy wymagają podejmowania nadzwyczajnych działań. Nasze zaangażowanie na rzecz euro nie ma żadnych ograniczeń. Jesteśmy zdeterminowani, by wykorzystać pełny potencjał naszych narzędzi, w ramach naszego mandatu”, napisała w środę w mediach społecznościowych Lagarde.

Koronawirus: Czy rzeczywiście patogen omija Rosję?

Oficjalnie w Rosji stwierdzono dotąd 147 przypadków infekcji koronawirusem i ani jednej ofiary śmiertelnej.

Biliony na pokonanie kryzysu

Z dotychczasowych deklaracji poszczególnych państw UE wynika, że planują one przeznaczyć około 1,6 bln euro na pakiety ratunkowe, tylko z zapowiedzi Berlina, Paryża i Madrytu wychodzi 1 bln euro. Wielka Brytania zapowiada plan ratunkowy dla gospodarki szacowany na 360 mld funtów, natomiast USA planują zmobilizować 1,3 bln dolarów na pakiet pomocowy, z czego znaczna cześć ma trafić bezpośrednio do obywateli.

Prezydent Donald Trump podpisał w nocy polskiego czasu pakiet pomocowy, który przewiduje m.in. darmowe testy na COVID-19 oraz płatny 10-dniowy urlop chorobowy dla niektórych zatrudnionych. Amerykańska administracja planuje przekazać część środków bezpośrednio dla obywateli. Mówi się o dwóch terminach wypłaty wsparcia: na początku kwietnia oraz w drugiej połowie maja, które miałyby wzmocnić konsumpcję.

Unia Europejska zamknięta na miesiąc. Europie daleko do szczytu pandemii?

Unijni przywódcy zdecydowali podczas wczorajszej telekonferencji, że granice państw członkowskich UE pozostaną zamknięte przez najbliższe cztery tygodnie. Obywatele państw Unii będą jednak mogli wrócić do swoich krajów.

Nie wiadomo jednak o jaką konkretnie kwotę może chodzić. Z wypowiedzi przedstawicieli amerykańskiej administracji wynika, że wsparcie będzie skierowane przede wszystkim dla najuboższych, a konkretne płatności będą opracowane na postawie dochodów w gospodarstwach domowych. Z informacji agencji Reuters wynika, że bezpośrednie transfery dla Amerykanów mają mieć postać czeków o wartości 250 dolarów.

We wtorek amerykański sekretarz ds. skarbu Steven Mnuchin ostrzegł senatorów, że w najgorszym przypadku stopa bezrobocia w USA może wzrosnąć z obecnych 3,6 proc. do 20 proc. Dlatego w podpisanym przez Trumpa dokumencie zarezerwowano niemałe środki na wsparcie dla sektora MŚP, by uniknąć masowych zwolnień. Strumień gotówki popłynie także do poszczególnych branż: turystycznej i lotniczej. USA przewidują także odroczyć na 90 dni płatności wynikające z tytułu podatku dochodowego bez żadnych kar i odsetek. Mnuchin ocenia, że tylko to rozwiązanie pozwoli wprowadzić do gospodarki 300 mld dolarów.

Czy koronawirus zakłóci funkcjonowanie Unii Europejskiej?

Skrócona sesja Parlamentu Europejskiego, pierwszy chory wśród pracowników Komisji Europejskiej, a przywódcy państw członkowskich porozmawiają ze sobą w ramach telekonferencji.

 

W Europie stwierdzanych jest coraz więcej przypadków infekcji pochodzącym z Chin nowym typem koronawirusa COVID-19. We Włoszech jest już ponad 9,1 …