Europejska Agencja Leków celem cyberataku

europejska-agencja-lekow-ema-reforma-parlament-europejski-szczepionki-koronawirus-pandemia-covid19-baza-danych

Siedziba EMA w Amsterdamie, źródło: Wikipedia, fot. Ceescamel (CC BY-SA 4.0)

Unijny organ zajmujący się bezpieczeństwem substancji leczniczych padł ofiarą cyberwłamania. Poinformowała o tym sama Europejska Agencja Leków (EMA). To właśnie tam trwa zatwierdzanie szczepionek przeciw COVID-19.

 

O próbie ataku cybernetycznego poinformowała na swojej stronie internetowej sama unijna instytucja. „EMA stała się celem cyberataku. Agencja szybko wszczęła pełne dochodzenie, w ścisłej współpracy z organami ścigania i innymi właściwymi podmiotami” – napisano w krótkim komunikacie.

Więcej informacji na temat tego zdarzenia nie podano. Nie wiadomo więc czy doszło do niego dziś czy też w minionych dniach. Nie wiadomo też jaki charakter miało miejsce cyberwłamanie, które miało na celu kradzież jakichś niejawnych informacji czy też była to np. czysto przestępcza próba wymuszenia okupu.

Przekazano jedynie, że EMA nie może na razie przedstawić żadnych dodatkowych szczegółów toczącego się postępowania, a dalsze informacje zostaną podane w odpowiednim czasie.

Korea Północna próbowała wykraść informacje o szczepionce na koronawirusa. Ale oficjalnie jest wolna od pandemii COVID-19

Wywiad Korei Południowej poinformował, że wykrył i powstrzymał próbę włamania się przez północnokoreańskich hakerów do sieci informacyjnych firm zajmujących się badaniami nad szczepionką przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2. Oficjalnie jednak w Korei Północnej epidemii COVID-19 nie ma.

 

Narodowa Służba Wywiadowcza Korei Południowej (NIS) …

EMA certyfikuje szczepionki na koronawirusa

Nie wiadomo też kto ma stać za tą próbą ataku oraz czy hakerom udało się zdobyć jakieś cenne materiały. 3 grudnia wieczorem witryna internetowa EMA była przez godzinę wyłączona, ale o tym, że tak będzie poinformowano dzień wcześniej i tłumaczono to „pracami konserwacyjnymi”. Być może wówczas wykryto jakieś ślady działalności hakerów, np. złośliwy kod.

EMA to unijna agencja zajmująca się dopuszczaniem do użytku leków i innych substancji leczniczych, a także sprzętu medycznego. To tam trafiają i trafiać będą wnioski o zatwierdzenie opracowanych już szczepionek przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 oraz wnioski dotyczące tych preparatów, które jeszcze są w fazie testów klinicznych.

Gotowe są już trzy takie preparaty spółek Pfizer-BioNTech, Moderna oraz Astra Zeneca. Ich dopuszczenie do użytku w USA czy Wielkiej Brytanii nie oznacza jednak ich dopuszczenia na terenie Unii Europejskiej. W tej sprawie wypowie się właśnie EMA, która ma swoją siedzibę w Amsterdamie w Holandii.

UE nakłada sankcje za rosyjski cyberatak na niemiecki parlament

Do hakerskiego ataku na Bundestag doszło w maju 2015 r. Cyberwłamywaczom udało się dostać wówczas do wewnętrznej sieci informatycznej federalnego niemieckiego parlamentu i przejąć nad nią kontrolę. Wykradziono wówczas maile wielu posłów do niemieckiego parlamentu.

 

Unijne sankcje zostały nałożone na dwóch …

Seria cyberataków na instytucje zajmujące się lekami

W ostatnim czasie doszło do wielu cyberwłamań na spółki oraz jednostki badawcze pracujące nad szczepionkami na koronawirusa i lekami na wywoływaną przez ten patogen chorobę COVID-19. Takich włamań próbowano m.in. na różne instytucje w USA, Kanadzie, Francji, Indiach czy Korei Północnej.

Według ekspertów informatycznego koncernu Microsoft stoją za tymi cyberatakami hakerzy powiązani z władzami Rosji, Chin, Korei Północnej, Iranu oraz Wietnamu. Żaden z tych krajów nie przyznał się jednak do wspierania lub inspirowania takich działań.