Europa buduje wielozadaniowy myśliwiec nowej generacji

Makieta europejskiego samolotu wielozadaniowego zaprezentowana w poniedziałek 17 czerwca pod Paryżem / Zdjęcia via twitter @Marine_Binet

Podczas gdy Polska przymierza się do zakupu amerykańskich samolotów F-35, w Europie krystalizuje się projekt nowoczesnego myśliwca wielozadaniowego. Wczoraj pod Paryżem zaprezentowano model samolotu. Do projektu zainicjowanego przez Emmanuela Macrona i Angelę Merkel dołączyła Hiszpania.

 

 

Francusko-niemiecka inicjatywa nabiera kształtów. Na podparyskim lotnisku Le Bourget zaprezentowano wczoraj pełnowymiarowy model wielozadaniowego myśliwca nowej generacji, w budowę którego będą zaangażowane firmy Dassault Aviation i Airbus. Samolot ma docelowo zastąpić wysłużone francuskie Rafale oraz niemieckie Eurofightery. Nowy samolot jest centralnym elementem Future Combat Air System (ang. FCAS – Systemu Walki Powietrznej Przyszłości, fr. SCAF – Système de Combat Aèrien Futur) – koncepcji rozwijanej od lipca 2017 r., pod patronatem Emmanuela Macrona i Angeli Merkel – która ma wzmocnić potencjał europejskiego sytemu obronnego.

Francja i Niemcy wspólnie zbudują nowy myśliwiec

Francja i Niemcy podpiszą wartą 65 mln euro umowę na zaprojektowanie bojowego myśliwca następnej generacji. Projekt ma być gotowy w ciągu dwóch lat.

 

Ze źródeł zbliżonych do francuskiej armii wiadomo, że za budowę myśliwca odpowiadać mają firmy Dassault Aviation i Airbus, …

Ambitne plany

Rozwijanie europejskiego potencjału militarnego nie kończy się jednak na budowie myśliwca. Paryż i Berlin przewidują stworzenie Next Generation Weapons System (NGWS – Systemu Uzbrojenia Nowej Generacji), w skład którego wchodzić mają inne samoloty, drony, satelity czy kierowany przez Niemców projekt „czołgu przyszłości”.

Partnerzy zakładają osiągnięcie pełnej gotowości systemu do 2040 r. Wczoraj poza uroczystym zaprezentowaniem modelu, do projektu oficjalnie dołączyła Hiszpania. Madryt ma partycypować w 33 proc. wydatków. Trzy szefowe resortów obrony Francji, Niemiec i Hiszpanii: Florence Parly, Ursula von der Leyen, Margarita Robles podpisały porozumienie w sprawie rozwoju FCAS.

W najbliższym czasie dyrektorzy generalni Dassault Aviation i Airbusa powinni podpisać szczegółowe protokoły określające warunki współpracy. W najbliższym czasie zostanie zaprezentowana również wstępna wycena projektu. Przewiduje się, że do 2026 r. zostaną przeprowadzone pierwsze loty testowe.

Rosną światowe wydatki na zbrojenia. Europa zamierza wydawać więcej

Wydatki na zbrojenia na świecie są największe od 1988 r., a więc osiągnęły poziom z czasów zimnej wojny – wynika z raportu Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI).
 

 

Według szacunków SIPRI ubiegłoroczne wydatki na zbrojenia osiągnęły 1822 mld dolarów – oznacza to …

Europa vs USA

Całkowity koszt projektu szacuje się na kilkadziesiąt miliardów euro. Jak na razie Paryż i Berlin przeznaczyli 65 mln euro na wstępne prace projektowe. Francja i Niemcy zarezerwowały po 2 mld euro do 2025 r. na dalsze prace. Niewykluczone, że poza Hiszpanią, do projektu dołączą inne europejskie państwa. Jednak dotychczas, brak informacji na temat potencjalnych chętnych.

Przed państwami nie lada wyzwanie, które przyczyni się do modernizacji europejskiego potencjału militarnego. Obecnie Paryż, Berlin i Madryt dysponują wysłużonymi myśliwcami, takimi jak Rafale, Tornado i Eurofightery.

Obecni na spotkaniu politycy i przedstawiciele firm zaangażowanych w projekt podkreślali doniosłość chwili oraz krok ku modernizacji europejskiego przemysłu i uniezależnienia się od amerykańskich technologii.

Myśliwce F-35 i więcej wojsk USA w Polsce

Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych Andrzej Duda i Donald Trump ogłoszą dziś opinii publicznej ustalenia, które zapadły w sprawie obecności wojsk amerykańskich w Polsce – zapowiedział wczoraj w Waszyngtonie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.