Estonia nie chce 5G od Huawei

Huawei

Estonia jest kolejnym europejskim państwem, które zamierza wykluczyć Huawei z przetargu na sieć 5G. Przyczyną są obawy o bezpieczeństwo.

 

 

Już nie tylko USA ostrzegają przed korzystaniem że sprzętu chińskiego giganta. Przed kilkoma dniami podobną rekomendację – choć wyrażoną w zawoalowany sposób – opublikowała Unia Europejska. Poszczególne państwa Starego Kontynentu zajmują różne stanowisko w tej sprawie. Podczas gdy Niemcy zapowiedziały dopuszczenie Huawei do przetargu na sieć 5G, Estonia zamierza ograniczyć skorzystanie ze sprzętu chińskiej firmy.

Estonia: Zero emisji do 2050 r.

Zmniejsza się liczba państw, które blokują zapis o osiągnięciu neutralności klimatycznej przez UE do 2050 r. Polskę, Czechy i Węgry opuściła właśnie Estonia.
 

 

Znaczna większość państw członkowskich zgodziła się w czerwcu br. na sformułowanie w konkluzji szczytu UE w Brukseli celu …

„Nie” dla Huawei

Estonia od czasu cyberataku z 2007 r., o przeprowadzenie którego podejrzewana jest Rosja, stała się europejskim liderem w dziedzinie nowych technologii i cyfryzacji. Wrażliwi na rosyjskie zagrożenie Bałtowie nie lekceważą także ostrzeżeń o możliwym wykorzystaniu urządzeń chińskiego giganta do celów szpiegowskich.

Lokalne media poinformowały, że rządowa jednostka odpowiadająca za standardy bezoieczeństwa w administracji publicznej wydała negatywną rekomendację dla urządzeń marki Huawei. Ponadto lider założonej w czerwcu przy ministrze technologii grupy ekspertów dodał, że chiński gigant nie powinien być dopuszczony do przetargu na dostarczanie sieci 5G. Powodem jest ryzyko wykorzystania urządzeń do „celów politycznych”.

USA wspierają bezpieczeństwo energetyczne państw bałtyckich

Stany Zjednoczone deklarują wsparcie dla ochrony infrastruktury energetycznej państw bałtyckich przed cyberatakami. Inicjatywa „może być rozumiana jako element wzmacniania tzw. „wschodniej flanki” NATO – podkreśla Mateusz Kubiak, ekspert z firmy doradczej Esperis.
 

 

W niedzielę (6 października) przedstawiciele państw bałtyckich oraz USA …

Obawy Angeli Merkel

Inną strategię niż Estończycy obrali Niency. Rząd federalny zamierza wyrazić zgodę na uczestnictwo Huawei w przetargu na infrastrukturę sieci 5G. Informację przekazała gazeta „Handelsblatt” powołując się na doniesienia z Federalnej Agencji ds. Sieci.

Decyzja ma mieć związek z niechęcią kanclerz Angeli Merkel do pogarszania relacji polityczno-gospodarczych Niemiec z Chinami. Jednak nie wszyscy w koalicji rządowej popierają tę decyzję. Nils Schmid z SPD określił wsppmnianą zgodę jako „duży błąd”.

Niemcy dopuszczą Huawei do budowy sieci 5G

„Rządowy katalog bezpieczeństwa nie przewiduje wykluczania z budowy infrastruktury sieci teleinformatycznej 5G żadnego z dostawców” – poinformował Reuters, który dotarł do niemieckich dokumentów rządowych. Oznacza to, że Berlin nie zablokuje chińskiej spółce Huawei udziału w przetargach na rozwój 5G.

 

Amerykańska krucjata

Waszyngton od kilkunastu miesięcy usiłuje wywrzeć presję na europejskich sojusznikach, by Ci ograniczali lub nawet zrywali współpracę z Huawei w zakresie infrastruktury 5G. To pokłosie podejrzeń o instalowanie oprogramowania szpiegowskiego na urządzeniach chińskiego koncernu.

Wiele państw odoowiesziało pozytywnie na apel USA, w tym m.in. Australia i Japonia. W Wielkiej Brytanii decyzję podejmie najprawdopodobniej rząd Borisa Johnsona. Tymczasem w Polsce wahadło przechyla się przeciwko współpracy z Huawei. Przed miesiącem premier Mateusz Morawiecki podpisał z wiceprezydentem USA Mikiem Pence’em deklarację dotyczącą bezpieczeństwa telekomunikacyjnego w kontekście rozwoju 5G. W praktyce oznacza to bardzo prawdopodobną blokadę uczestnictwa Huawei w przetargach na budowę infrastruktury.

Wdrażanie 5G szansą dla południowej Europy?

Południowo-wschodnia Europa staje przed „historyczną” szansą na szybsze niż inni wdrożenie technologii 5G – twierdzi przedstawiciel Huawei w rozmowie z EURACTIV.
 

Specjalista ds. bezpieczeństwa 5G w Huawei – Anastasios Bikos stwierdził, że choć Grecja i Cypr dopiero podnoszą się po kryzysie …