Europejski Bank Centralny wobec epidemii koronawirusa

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde / Zdjęcie via twitter @ecb

Europejski Bank Centralny (EBC) pozostawił wczoraj bez zmian podstawowe stopy procentowe, ale uruchamia nowy program niskich pożyczek dla banków  (LTRO – Long Term Refinancing Operation) i zwiększa zakupy aktywów. Prezes EBC Christine Lagarde oczekuje, że to rządy podejmą działania ograniczające zagrożenia wywołane rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

 

W czwartkowych (12 marca) obradach europejskiego banku uczestniczył także wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis odpowiedzialny za gospodarkę.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Obecność patogenu zdiagnozowano u ponad 425 tys. ludzi na świecie, wyzdrowiała dotąd ok. 1/4 zakażonych. Ponad 4 proc. osób zarażonych umarło. 

„Rada Prezesów oczekuje, że stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, dopóki perspektywy inflacji mocno nie zbliżą się do poziomu blisko, ale poniżej 2 proc. w horyzoncie projekcji” – podano w czwartkowym (12 marca) komunikacie.

Po ogłoszeniu decyzji EBC ws. stóp procentowych kurs euro spadł o 0,15 proc. wobec dolara, rentowność 10-letnich obligacji niemieckich o cztery punkty bazowe do -0,78 proc, natomiast indeks DAX stracił 12,24 proc. (spadło do spadł do 9161) i jest pod kreską.

Natomiast polska giełda zaliczyła największy spadek WIG20 w historii indeksu (w ciągu tygodnia stracił 26 proc.). Od warszawskiej giełdy szybciej w Europie spadała w ostatnim tygodniu tylko giełda w Moskwie.

Tymczasem w reakcji na epidemię koronawirusa na nadzwyczajne obniżki stóp procentowych o 50 punktów bazowych zdecydowały się wcześniej amerykańska Rezerwa Federalna i Bank Anglii. Decyzja Fed  nie uratowała jednak Wall Street od bessy, natomiast po środowej (11 marca) decyzji brytyjskiego banku kurs funta spadł o 1,2 proc. w stosunku do euro (najniższego poziomu od października 2019 r. ), a do dolara USA – o 0,6 proc.

25 mld euro na walkę z koronawirusem. 7,5 mld od zaraz – postanowili przywódcy UE

Prawie 3 godziny trwała telekonferencja przywódców państw członkowskich Unii Europejskiej ws. epidemii koronawirusa. Dotyczyła ona koordynacji działań między państwami członkowskimi oraz możliwego wpływu epidemii na sytuację gospodarczą w Europie.

 

Telekonferencję zwołał na wniosek Włoch i Francji przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
Będzie …

Lagarde: Kronawirus zagraża unijnej gospodarce

Szefowa EBC Christine Lagarde przyznała wczoraj na wspólnej konferencji prasowej z  wiceprezesem tego banku Luisem de Guindos, że rozprzestrzenianie się koronawirusa wywołało potężny szok dla gospodarek całego świata i strefy euro oraz spowodowało wzrost zmienności na rynkach. Jej zdaniem nawet jeśli ten szok okaże się przejściowy, to i tak będzie miał negatywny wpływ na aktywność gospodarczą w UE.

Lagarde przewiduje, że konsekwencją COVID-19 będzie spowolnienie produkcji w wyniku zaburzenia łańcuchów dostaw oraz zmniejszenie popytu wewnętrznego i zagranicznego. Uważa, że stanie się tak przede wszystkim w efekcie niekorzystnego oddziaływania sposobów stosowanych dla opanowania epidemii. Ponadto – zauważyła prezes EBC – podwyższona niepewność negatywnie wpływa na plany wydatkowe i ich finansowanie.

Czy koronawirus zakłóci funkcjonowanie Unii Europejskiej?

Skrócona sesja Parlamentu Europejskiego, pierwszy chory wśród pracowników Komisji Europejskiej, a przywódcy państw członkowskich porozmawiają ze sobą w ramach telekonferencji.

 

W Europie stwierdzanych jest coraz więcej przypadków infekcji pochodzącym z Chin nowym typem koronawirusa COVID-19. We Włoszech jest już ponad 9,1 …

Szefowa EBC wzywa do działania “rządy i inne instytucje odpowiedzialne”

“Rządy i inne instytucje odpowiedzialne za politykę publiczną są wzywane do podjęcia szybkich, ukierunkowanych działań, by ograniczyć zagrożenia dla zdrowia publicznego i skutki gospodarcze wynikające z rozprzestrzeniania się wirusa” – oświadczyła we Frankfurcie Lagarde po ogłoszeniu decyzji Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego.

Zapewniła przy tym, że EBC uważnie monitoruje rozwój sytuacji i jej konsekwencje dla gospodarki, średniookresowej inflacji i polityki pieniężnej. Szefowa EBC zadeklarowała także gotowość Banku do podejmowania niezbędnych, ale współmiernych do ryzyka, decyzji i odpowiednio i ukierunkowanych kroków.

Lagarde podkreśliła przy tym, że potrzebne są zwłaszcza “ambitne i skoordynowane działania fiskalne dla wsparcia zagrożonych firm i pracowników”. “Rada Prezesów zdecydowanie popiera rządy państw strefy euro i instytucje europejskie, które zobowiązały się do wspólnej i skoordynowanej reakcji na skutki epidemii” – oświadczyła. Szefowa EBC wyraziła także “głęboką wdzięczność dla tych, którzy wielkim nakładem czasu i sił ratują życie ludzi i starają się opanować epidemię”.

WHO: Mamy pandemię koronawirusa

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła dziś pandemię nowego koronawirusa – na świecie potwierdzono ponad 121 tys. przypadków zakażeń SARS, a zmarło  już około 4,3 tys. osób.