Dodatkowy czas na rozwiązanie sporu Francji i USA ws. podatku cyfrowego

Francuski minister gospodarki Bruno Le Maire (z lewej) oraz unijny komisarz ds. handlu Phil Hogan (Paryż 7.01.2019 r.) / Zdjęcie via twitter @PhilHoganEU

Francuski minister gospodarki Bruno Le Maire poinformował we wtorek (7 stycznia), że Francja i USA zamierzają w ciągu najbliższych 15 dni rozwiązać konflikt w sprawie wprowadzonego przez Paryż podatku cyfrowego.

 

 

Bruno Le Maire wyraził nadzieję, że obu krajom uda się uniknąć eskalacji wojny handlowej. Kilka miesięcy temu Paryż wprowadził ustawę wprowadzającą tzw. podatek cyfrowy, którego ostrze wymierzone jest w amerykańskie korporacje cyfrowe – Google, Amazon, Facebook
i Apple. W odpowiedzi Waszyngton zapowiedział obłożenie francuskich produktów, takich jak alkohole, kosmetyki czy produkty spożywcze, cłami. Francja wymaga, aby USA w trakcie dodatkowego czasu przeznaczonego na znalezienie rozwiązania nie zatwierdziły wspomnianych taryf.

Francja wprowadziła 3-proc. podatek dla cyfrowych gigantów

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę, która wprowadza tzw. podatek cyfrowy. Nazywany jest on nad Sekwaną GAFA, ponieważ dotyczył będzie najmocniej amerykańskich gigantów – Google, Amazona, Facebooka i Apple.
 

W ten sposób Francja chce rozwiązać problem unikania opodatkowania przez wielkie internetowe koncerny. …

Pełne poparcie UE

„Zgodziliśmy się podwoić nasze wysiłki, by w nadchodzących dniach na forum OECD spróbować znaleźć kompromis w sprawie podatku cyfrowego”, powiedział we wtorek (7 stycznia) Le Maire odnosząc się do rozmowy z sekretarzem skarbu USA Stevenem Mnuchinem. „Daliśmy sobie dokładnie 15 dni, do naszego następnego spotkania, które zaplanowane jest przy okazji forum ekonomicznego w Davos”, dodał francuski polityk po spotkaniu w Paryżu z unijnym komisarzem ds. handlu Philem Hoganem

Irlandczyk uda się w przyszłym tygodniu do Waszyngtonu, gdzie spotka się z sekretarzem ds. handlu Robertem Lighthizerem. Komisarz powtórzył w Paryżu poparcie dla Francji ws. podatku cyfrowego dla globalnych korporacji. „W przypadku fiaska rozmów UE przeanalizuje wszystkie możliwe scenariusze. Komisja Europejska wspiera Francję i inne kraje członkowskie odnośnie ich suwerennego prawa do nakładania sprawiedliwych podatków na cyfrowe korporacje”, powiedział Hogan. 

Dobry rok europejskiego producenta samolotów

Po raz pierwszy od 2011 r. Airbus został największym producentem samolotów na świecie, pokonując amerykańskiego Boeinga.

 

 

Airbus dostarczył w 2019 r. 863 samoloty. To więcej o 7,9 proc. w porównaniu do 800 sztuk w 2018 r. Informację jako pierwsza podała agencja …

Szerszy problem

Jednocześnie Le Maire dodał, że konflikt Paryża i Waszyngtonu dotyczy także innych państw UE. „Francja ma poparcie UE i wielu krajów europejskich, które również postanowiły nałożyć własną wersję podatku cyfrowego, jeżeli więc USA ukarzą Francję, będą zmuszone zrobić to samo wobec innych państw Europy: Włoch, Austrii czy Wielkiej Brytanii. To z kolei może oznaczać rozpoczęcie konfliktu handlowego między USA i UE”, ostrzegł francuski minister. 

Stosunki handlowe między Paryżem a Waszyngtonem są napięte, od czasu przegłosowania przez francuskie Zgromadzenie Narodowe ustawy wprowadzającej podatek cyfrowy – nazywany nad Sekwaną GAFA od pierwszych liter amerykańskich korporacji: Google, Amazon, Facebook i Apple. Ustawa jest próbą rozwiązania problemu unikania opodatkowania przez wielkie internetowe koncerny, które pomimo obecności we wszystkich państwach UE,
w niektórych przypadkach rozliczały zyski w państwach oferujących najkorzystniejsze stawki podatkowe. 

Hogan: Brytyjski premier zmięknie w negocjacjach handlowych

Unijny komisarz ds. handlu Phil Hogan zapewnia, że dojdzie do przedłużenia okresu przejściowego po brexicie, jeśli do końca przyszłego roku nie uda się wynegocjować nowej brytyjsko-unijnej umowy handlowej.

 

Phil Hogan, który jest Irlandczykiem, udzielił wywiadu liberalnemu dublińskiemu …

Sierpniowe porozumienie

Francuska danina ma wynieść 3 proc. liczonych od obrotów firm technologicznych działających we Francji. Każdy działający na francuskim rynku podmiot z branży cyfrowej, który osiąga globalne roczne dochody powyżej 750 mln euro, w tym co najmniej 25 mln euro rocznie we Francji, ma być objęty nowym prawem.

Waszyngton argumentuje, że francuski podatek jest wymierzony w amerykańskie firmy. Francja zaprzecza wspomnianym zarzutom. Podczas ubiegłorocznego szczytu G7 w Biarritz oba państwa uzgodniły, że Francja wypłaci rekompensatę amerykańskim gigantom technologicznym, aby pokryć różnicę między francuskim podatkiem a planowanym mechanizmem, nad którym będzie pracowała OECD.

Francja: Kontrola podatkowa na Instagramie?

Francuskie służby podatkowe mogą śledzić aktywność obywateli w serwisach społecznościowych. Taki wyrok wydał Trybunał Konstytucyjny we Francji. Chodzi o wykrywanie osób, które uchylają się od płacenia podatków.

 

Nowe uprawnienia dla fiskusa do pozyskiwanie informacji na temat podatników przez internet to jeden …

Zmiana stanowiska?

Jednak w grudniu 2019 r. rząd USA poinformował o zamiarze wprowadzenia 100 proc. ceł na wiele francuskich produktów, w tym m.in. wina, sery, kosmetyki o wartości przekraczającej 2,4 mld dolarów. W ubiegły poniedziałek minął termin ustalenia ostatecznych taryf dla poszczególnych produktów. Dlatego odbyła się  rozmowa Bruno Le Maire’a ze Stevenem Mnuchinem, 

Francuski minister podkreślił, że dopóki trwają rozmowy „nie ma mowy o żadnych cłach amerykańskich”. Ich wprowadzenie doprowadziłoby to eskalacji konfliktu i automatycznie zakończyłoby negocjacje. „W przypadku sankcji, natychmiast zwrócimy się do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Cieszę się, że mamy pełne poparcie UE”, podkreślił Le Maire. 

OECD: Kiedy podatek od dochodów korporacji cyfrowych?

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zapowiada, że być może w pierwszej połowie przyszłego roku pojawi się podatek od dochodu cyfrowych gigantów, takich jak Google. Francja, USA i OECD utworzą grupę roboczą, która zajmie się opracowaniem szczegółów.
 

 

Podczas ostatniego szczytu …