W Davos mamy proste zadanie: promować Polskę

Prezydent Andrzej Duda w Davos, źródło: Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda w Davos, źródło: Jakub Szymczuk/KPRP

W Davos mamy proste zadanie: promować Polskę  – powiedział prezydent Andrzej Duda, który uczestniczy w Światowym Forum Gospodarczym w szwajcarskim Davos. W forum uczestniczy również premier Mateusz Morawiecki i prezes banku Pekao Michał Krupiński.

 

“My tutaj jesteśmy po to, żeby promować Polskę i realizować polskie interesy. I taki jest cel obecności mojej, jako prezydenta, taki jest też cel obecności pana premiera” – podkreślił wczoraj (24 stycznia) prezydent Andrzej Duda w Polskim Radiu. “Jesteśmy tu wszyscy by przedstawiać nasz model rozwoju gospodarczego, społecznego, promować Polskę” – wtórował mu szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla portalu niezależna.pl.

W Davos mamy proste zadanie: promować Polskę  

W rozmowie z Polskim Radiem prezydent podkreślił, że celem jego udziału w Światowym Forum Gospodarczym jest realizacja polskich interesów politycznych i biznesowych. W wywiadzie dla RMF FM za główny cel swoich działań uznał utworzenie globalnej koalicji na rzecz rozwoju gospodarczego Polski. Zdaniem prezydenta rozwój gospodarczy Polski powinien iść w dwóch kierunkach: ekspansji rodzimego biznesu za granicą i przyciągania inwestorów do naszego kraju. “Mamy promować polskie firmy. To moment, gdy widać Polskę. Chcę, by Polskę było widać podczas tych spotkań światowych, co potem przekłada się na rezultaty biznesowe i polityczne” – dodał Duda.

Polska regionalnym liderem

Prezydent z satysfakcją odnotował pozytywne oceny kierowane pod adresem naszego kraju dotyczące rozwoju infrastruktury, coraz lepszych warunków do inwestowania oraz twierdzenia, że Polska jest nie tylko dużym krajem, ale także krajem “właściwie” najlepiej się rozwijającym. “Patrzy się na nas i mówi wprost, że jesteśmy liderem” – podkreślił Andrzej Duda

“Wielokrotnie słyszałem (…) że nasza gospodarka jest w doskonałej kondycji – i mówili to najwięksi przedstawiciele światowego biznesu” – podkreślił podczas spotkania z polskimi dziennikarzami w Davos. “W związku z tym jest duży optymizm i bardzo się cieszę, że przyłożyliśmy tak dużą wagę jako władze państwowe – ja, jako Prezydent, i pan premier Mateusz Morawiecki ‒ żeby tutaj być, promować Polskę, żeby rozmawiać o Polsce” – dodał prezydent.

Morawiecki: Polska dołącza do krajów wysoko rozwiniętych

Polska delegacja w Davos ma – jak powiedział szef polskiego rządu w TVP Info – podstawowy cel: „pokazać te perspektywy wzrostu, które my stworzyliśmy w Polsce i które są dla nas kluczowe w dalszym okresie rozwoju gospodarczego, takiego, który ma służyć rodzinom, całemu społeczeństwu”.

W rozmowie z portalem niezależna.pl Mateusz Morawiecki przyznał, że “w pewnych metodologiach obliczeń i w niektórych rankingach” Polska dołącza do państw wysoko rozwiniętych. Zastrzegł jednak, że w ciągu kilku lat nie da się odrobić pół wieku komunizmu i zniszczeń II wojny światowej. “Nie twórzmy nieprawdziwego wrażenia, że mamy do czynienia z tak wysoko rozwiniętą gospodarką jak w Europie Zachodniej” – podkreślił.

Euro w Polsce raczej nieprędko

Natomiast w wywiadzie dla Bloomberg TV w Davos Morawiecki powiedział, że Polska wejdzie do strefy euro dopiero po osiągnięciu dochodu na poziomie 80-90 proc. najbogatszych państw UE. “Czyli raczej nigdy” – skomentował tę informację w rozmowie z Business Insider  główny ekonomista Business Centre Club Stanisław Gomułka.

Na początku stycznia premier oświadczył, że stanowisko Polski wobec wspólnej waluty pozostaje bez zmian. “Nie ma zmiany naszego podejścia, naszej retoryki w tym względzie; to nie jest dzisiaj temat, który bierzemy pod uwagę” – oświadczył premier w odpowiedzi na apel ekonomistów. Wystosowali oni bowiem apel do szefa polskiego o wznowienie przygotowań ws. wejścia Polski do strefy euro.

Polska na razie bez nadziei na przystąpienie do strefy euro?

Polska na razie bez nadziei na przystąpienie do strefy euro? Polscy ekonomiści apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o wznowienie prac przygotowawczych do przyjęcia euro, ale szef jego kancelarii odpowiada, że rząd nie prowadzi obecnie żadnych prac w tej kwestii.

Później również nowa minister finansów Teresa Czerwińska stwierdziła, że Polska nie powinna pozbywać się „mechanizmu prowadzenia własnej, elastycznej polityki monetarnej, który jest przydatny w momencie różnego typu szoków czy stresów zewnętrznych”.

Premier przekonuje w Davos do reformy sądownictwa

W TVP Info premier Morawiecki przyznał też, że w Davos pytano go m.in. o reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce. “Widać, że jest coraz większe pozytywne zainteresowanie Polską i zrozumienie również dla tych aspektów, które czasami wydawały się niektórym kontrowersyjne, jak chociażby reforma wymiaru sprawiedliwości” – powiedział szef polskiego rządu.

Stanowisko Komisji Europejskiej w obronie niezależności sądów w Polsce

Informacja prasowa Komisji Europejskiej

Przez blisko dwa lata Komisja wielokrotnie podejmowała starania o nawiązanie konstruktywnego dialogu z polskimi władzami w kontekście ram na rzecz praworządności. Dzisiaj jednak stwierdziła, że istnieje wyraźne ryzyko poważnego naruszenia zasady praworządności w Polsce.
 

Komisja proponuje zatem Radzie …

“Po II wojnie światowej zostaliśmy za żelazną kurtyną i musimy zmienić nasz system sądownictwa czy gospodarczy dużo bardziej niż Europa Zachodnia” – wyjaśniał w Bloomberg TV. Dodał, że dzięki zmianom proponowanym przez jego rząd polski „system sądownictwa będzie bardziej obiektywny, bardziej skuteczny i bardziej przejrzysty”.

“Zrobimy, co w naszej mocy, by przekonać do tego partnerów z UE” – zapowiedział. Morawiecki przekonywał też, że konflikt z UE wynika „z nieporozumień i braku dialogu”, ale też zostanie rozwiązany dzięki „wyjaśnieniom, dyskusji i dialogowi”, który już podjął z szefem KE Jean-Claude’em Junckerem.