Dania: Banki zaczynają oferować produkty z ujemnym oprocentowaniem

Kopenhaga, kanał Nyhavn/ Zdjęcie via unsplash.com @qasph

Spadające stopy procentowe w Europie przyczyniają się do zmniejszenia kosztów usług bankowych. Duńskie instytucje finansowe oferują w związku z tym produkty o ujemnym lub zerowym oprocentowaniu. Eksperci przestrzegają przed hurraoptymizmem: tanie pożyczanie może spowodować wzrost cen mieszkań. Eksperci ostrzegają, że Europę może czekać wariant japoński.

 

 

W ofercie duńskiego banku Nordea pojawił się 20-letni kredyt, którego oprocentowanie wynosi 0 proc. Inny z banków proponuje 10-letnią pożyczkę na cele konsumpcyjne z oprocentowaniem ujemnym, – 0,5 proc. Możliwe są również dłuższe warianty: kredyt hipoteczny na 30 lat z oprocentowaniem 0,5 proc. Za otwierającą się możliwością taniego pożyczania stoją spadające stopy procentowe nie tylko w Danii. Europejski Bank Centralny (EBC) od dawna prowadzi politykę niskich stóp procentowych. Pod koniec lipca na podobny krok zdecydował się – po raz pierwszy od rozpoczęcia kryzysu finansowego (a dokładnie od grudnia 2008 r.) – amerykański bank centralny.

UE wybrała Kristalinę Georgijewę na swoją kandydatkę na dyrektor MFW

Państwa członkowskie Unii Europejskiej ustaliły po trwającej 12 godzin dyskusji, że była bułgarska członkini Komisji Europejskiej Kristalina Georgijewa będzie europejskim kandydatem na nowego dyrektora Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Inne regiony świata przedstawią swoich kandydatów we wrześniu. Nowy szef MFW zostanie wyłoniony …

Spadające stopy procentowe…

… są trendem ogólnoeuropejskim, przynajmniej na poziomie strefy euro (duńska waluta jest powiązana z euro). Podczas lipcowego posiedzenia Europejski Bank Centralny nie zmienił stóp procentowych w Eurolandzie, które już teraz znajdujących się na niskim poziomie. Z komunikatu wynika, że we wrześniu może jednak dojść do kolejnych obniżek.

Sytuacja ta powinna się utrzymać w najbliższych miesiącach – co najmniej do połowy przyszłego roku. EBC prowadzi od pewnego czasu wyjątkowo łagodną politykę pieniężną w celu wsparcia gospodarek państw strefy euro oraz utrzymania celu inflacyjnego. Ma temu służyć m.in. dostęp do tanich pożyczek.

Wspólny budżet strefy euro? Może kiedyś…

W trakcie wielogodzinnych negocjacji dziewiętnaście państw należących do strefy euro nie zdołało wypracować porozumienia na temat źródeł finansowania przyszłego budżetu strefy euro. Ministrowie finansów pozostawili szczegółowe decyzje przywództwom państw.
 

 

Podczas negocjacji ministrowie finansów państw strefy euro mieli uczynić kolejny krok do …

Wirtualne oszczędności

Taka polityka ma przyczyniać się do stabilizowania gospodarek w niestabilnych czasach: napięć w stosunkach handlowych między Chinami i Unią Europejską a USA. Jednak przed EBC stoi poważny dylemat, ponieważ dalsze obniżki stóp procentowych rodzą pytanie na ile sektor bankowy strefy euro (i państw, których kurs walutowy jest ściśle powiązany) poradzi sobie z wyzwaniem ujemnych stóp.

Niskie lub ujemne stopy procentowe nie oznaczają oczywiście, że banki zaczną płacić klientom za pożyczenie pieniędzy. To wirtualne oszczędności. Pożyczkodawcy ostatecznie i tak zapłacą większą kwotę ze względu na dodatkowe koszty, jak zawarcie umowy czy koszty ubezpieczenia. Media zauważają, że już w 2016 r. duńskie banki oferowały ujemne stopy procentowe dla niektórych typów pożyczek. Różnica polegała jednak na tym, że były to pożyczki o zmiennym oprocentowaniu, które przeważają w Polsce – w przeciwieństwie do oferowanych obecnie.

Dania: Socjaldemokraci stworzą nowy rząd

Trzy tygodnie trwały negocjacje nad utworzeniem w Danii nowego rządu. Ostatecznie mniejszościowy gabinet sformuje ugrupowanie Socjaldemokracja, które zajęło pierwsze miejsce w wyborach przeprowadzonych na początku czerwca. Rząd będą jednak popierać inne ugrupowania tworzące centrolewicowy tzw. blok czerwony.
 

Na czele nowego rządu …

Scenariusz Japoński?

Niskie stopy procentowe są symptomem szerszego zjawiska, w jakim znajduje się obecnie unijna gospodarka. Ekonomiści z ING Groep opublikowali pod koniec czerwca raport porównujący obecną sytuację gospodarczą w państwach strefy euro do stanu gospodarki Japonii w ostatniej dekadzie XX w. Rosnące długi publiczne, mało optymistyczne wskaźniki demograficzne oraz luzowanie polityki pieniężnej w pokryzysowej Europie przypominają zmagania Japonii w latach 90-tych, gdy próbowała wyjść z azjatyckiego kryzysu finansowego.

Eksperci ING ostrzegają, że nie można w nieskończoność obniżać stóp procentowych, gdyż tego typu stymulacja gospodarki bez innych bodźców, jak silne ożywienie, nie poprawi w znaczący sposób tempa wzrostu gospodarczego. Upraszczając sprawę: bankowcy twierdzą, że w krótkiej perspektywie „tanie pożyczanie” jest korzystne z punktu widzenia klientów, lecz znamionuje niezdrową sytuację

Równoległa waluta sposobem na włoskie zadłużenie?

We Włoszech trwa debata nad wprowadzeniem równoległej waluty, która pozwoliłaby oddalić widmo bankructwa. Kontrowersyjny pomysł stał się zarzewiem kolejnego sporu w rządzącej koalicji.
 

 

Włoski system finansów publicznych znajduje się w bardzo złej sytuacji. Dług publiczny wyniesie w 2020 r. 135 proc. …