Czy Wielka Brytania będzie współpracować z Huawei?

Przedstawiciel Huawei podczas 5G Mobile World Congress w Barcelonie, źródło Jorge Valero

Wielka Brytania ma do jesieni zadecydować, czy przy rozwoju infrastruktury 5G będzie współpracować z Huawei. Zdaniem szefostwa chińskiego giganta jest to „bardzo prawdopodobne”.

 

W rozmowie z BBC sekretarz ds. cyfryzacji Nicky Morgan podkreśliła, że każda decyzja podjętą jesienią będzie musiała uwzględniać „długoterminowe skutki” współpracy z Huawei. Naciskała na wszczęcie „właściwych procedur, aby nie pozwolić na narażenie na szwank brytyjskiego bezpieczeństwa cyfrowego”. Nie zdradziła jednak, do jakiej decyzji skłania się brytyjski rząd.

Podczas rozmów z dziennikarzami w siedzibie Huawei w Shenzhen, założyciel firmy Ren Zhengfei ujawnił że „jest bardzo prawdopodobne, że produkty Huawei staną się częścią najważniejszych sieci telekomunikacyjnych w Wielkiej Brytanii”. Jego słowa stoją jednak w sprzeczności ze stanowiskiem poprzednio przyjętym przez rząd Wielkiej Brytanii, wedle którego Huawei mógł uzyskać dostęp jedynie do mniej ważnych ze strategicznego punktu widzenia elementów krajowej sieci 5G.

Wtorkowa deklaracja Morgana nie wydawało się jednak zbytnio martwić Huawei. W odpowiedzi rzecznik firmy powiedział w rozmowie z EURACTIV, że Huawei będzie nadal „współpracować z operatorami sieci w celu wprowadzenia 5G do Wielkiej Brytanii”, a firma „z niecierpliwością oczekuje na jesienną decyzję brytyjskiego rządu”.

UE zamierza konkurować ze światowymi gigantami

Unia Europejska zamierza stanąć do wyścigu z międzynarodowymi korporacjami, takimi jak Google czy Apple. W tym celu powstanie fundusz o wartości 100 mld euro, którego zadaniem będzie finansowanie europejskich „czempionów” w dziedzinie przemysłu czy nowych technologii.
 

 

Informacja kolportowana w polskich mediach …

Kontrowersje wokół Huawei

Pozycja Huawei w Wielkiej Brytanii została podważona w wyniku wycieku rozmowy byłej premier Theresy May. Dotyczyła ona zaangażowania firmy we wdrożenie w Wielkiej Brytanii sieci 5G. Ujawnienie tajnej rozmowy wzbudziło podejrzenia, że mógł on zostać zainspirowany przez Hauwei, a wyciek ujawniono właśnie wtedy, gdy Wielka Brytania planowała dużą inwestycję w sieć 5G na obszarach wiejskich o wartości około 30 milionów funtów. Inwestycja  ta ma stanowić jedynie część z 200-milionowego planu rozbudowy platform testowych 5G na terenie całego kraju.

Czechy: Huawei oskarżony o szpiegowanie

Kolejny akt w sprawie Huawei. Chiński gigant telekomunikacyjny zdobywa nowe kontrakty, np. w Serbii i na Węgrzech. Tymczasem chińskie radio publiczne ujawniło, że czeski oddział firmy potajemnie zbiera dane swoich klientów.
 

 

Czechy jeszcze przed końcem ubiegłego roku uznały firmę Huawei za …

Poprzedni rząd Wielkiej Brytanii, w którym za cyfrowe portfolio odpowiadał Jeremy Wright, ostrożnie podchodził do kwestii współpracy z Huawei po tym, jak firma została umieszczona na amerykańskiej liście podmiotów zagrażających bezpieczeństwu narodowemu. To zaś spowodowało, że amerykańskim firmom trudniej obecnie uzyskać licencję na prowadzenie interesów z chińskim gigantem telekomunikacyjnym.

Tymczasem przewodniczący brytyjskiego komitetu ds. nauki i technologii Norman Lamb ostrzegł Wrighta pisząc, że „rząd powinien nakazać wykluczenie Huawei ze współpracy z brytyjskimi sieciami telekomunikacyjnymi”. Jednocześnie stwierdził też, że całkowite wykluczenie firmy z brytyjskiego rynku „nie stanowiłoby proporcjonalnej reakcji na potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa”.

Nastawienie USA

Huawei został objęty ograniczeniami za „angażowanie się  w działania sprzeczne z interesami bezpieczeństwa narodowego USA”, twierdzi administracja Trumpa. Jednak niedawno prezydent USA zmienił zdanie i chińska firma na powrót może kontynuować handel z amerykańskimi partnerami. Jednocześnie jednak do listy podmiotów zagrażających bezpieczeństwu narodowemu państwa dodane zostały kolejne 46 firmy powiązane z Huawei.

Czy Wielka Brytania może wynegocjować korzystną umowę handlową z USA?

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson entuzjastycznie podchodzi do porozumienia handlowego z prezydentem Donaldem Trumpem, ale ostrzegł że nie będzie się spieszył z rozmowami.
 

Donald Trump od dawna obiecywał „wielką umowę handlowa” z Wielką Brytanią po jej wyjściu z Unii Europejskiej. Dotychczasowe …

Podczas zeszłotygodniowego szczytu G7 w Biarritz prezydent USA Donald Trump i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson omówiali sytuacje wokół Huawei. Przed rozmowami doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA John Bolton uzyskał zapewnienie od nowego brytyjskiego rządu, że jeszcze raz przeanalizuje on dokładnie plany związne ze współpracą z Huawei.

Chcąc podkreślić wagę współdziałania w tej sprawie, Bolton stwierdził, że Wielka Brytania „bardzo się martwi brakiem kompromisu w zakresie bezpieczeństwa telekomunikacyjnego, zwłaszcza w odniesieniu do 5G”.

O tym, czy amerykańskie zabiegi okazały się skuteczne, dowiemy sie w ciągu najbliższych miesięcy.