Czy szefem EBOiR zostanie polski minister finansów?

Minister finansów Tadeusz Kościński, źródło Krystian Maj KPRM

Minister finansów Tadeusz Kościński, źródło Krystian Maj KPRM

W czasie rozpoczętego wczoraj dorocznego posiedzenia Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju zostanie dziś wybrany jego nowy prezes. Kandydatami są: polski minister finansów Tadeusz Kościński i dyrektor generalna francuskiego departamentu skarbu Odile Renaud-Basso.

 

Trzeci z kandydatów – były minister gospodarki Włoch Pier Carlo Padoan, w poniedziałek wycofał się z ubiegania o to stanowisko.

Koronawirus powodem opóźnienia wyborów

Pierwotnie wybór nowego prezesa EBOiR miał się odbyć w maju, bo swoją drugą czteroletnią kadencję na tym stanowisku w lipcu kończył Brytyjczyk Suma Chakrabarti. Głosowanie zostało jednak przełożone z powodu pandemii koronawirusa, a  obowiązki prezesa pełni od tego czasu Holender  Jürgen Rigterink.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA. Kolejny rekord zakażeń w Polsce

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Kościński: Priorytetem udoskonalenia prawa, systemu podatkowego i administracji

“Jestem kandydatem Polski na stanowisko szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju” – poinformował Tadeusz Kościński już na początku lutego. “Kandydatura ministra finansów na stanowisko szefa EBOiR jest przyjętą praktyką. Jest to dla mnie wielki zaszczyt, dziękuję za zaufanie” – powiedział wtedy PAP zapewniając, że kandydowanie nie będzie mu przeszkadzało w wykonywaniu obowiązków szefa resortu finansów.

Przedstawił też swoje priorytety po ewentualnym wyborze na szefa EBOiR. “Dalsze udoskonalenia prawa, systemu podatkowego i administracji, tak by odpowiadały wyzwaniom współczesnego świata oraz uważne słuchanie obywateli, to dla mnie priorytet” – przekazał Kościński.

Kościński jest ministrem finansów od połowy listopada zeszłego roku. Ma ponad 30-letnie doświadczenie, także międzynarodowe, na kierowniczych stanowiskach w sektorze bankowym i administracji. Od 1997 r. był dyrektorem w Banku Zachodnim WBK, a wcześniej pracował w Polskim Banku Rozwoju, Banku Przemysłowo-Handlowym, Banku Śląskim, Pomorskim Banku Kredytowym, a także w dwóch bankach w Londynie.

Od listopada 2015 r. do stycznia 2018 r. był wiceministrem w ministerstwie rozwoju,  potem – do końca czerwca zeszłego roku – w ministerstwie przedsiębiorczości i technologii, a później – w resorcie finansów do czasu objęcia stanowiska szefa tego ministerstwa.

Oficjalny skład rządu Mateusza Morawieckiego po rekonstrukcji 

Premier Mateusz Morawiecki oficjalnie przedstawił wczoraj skład swojego rządu po rekonstrukcji. Formalnie do zmian dojdzie jednak dopiero w przyszłym tygodniu – nowi ministrowie dołączą do Rady Ministrów po powołaniu ich przez prezydenta Andrzeja Dudę.  

Eksperci: Faworytką Basso

Według ekspertów, faworytką głosowania jest jednak obecna szefowa francuskiego departamentu skarbu Odile Renaud-Basso. Według Financial Times, Francuzka uzyskała już poparcie Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Japonii i Niemiec. Gazeta podała również, że polski minister nie był nigdy traktowany jako poważny kandydat „ze względu na brak sojuszników polskiego ultrakonserwatywnego rządu w Europie”.

Renaud-Basso, która ukończyła słynną francuską szkołę administracji państwowej ENA, zajmowała już wysokie stanowiska kierownicze w Komisji Europejskiej (m.in. szefowała DG ECFIN), francuskim Skarbie Państwa i publicznej instytucji finansowej Caisse des Dépôts. Do wygranej w dzisiejszych wyborach – które odbywają się w ramach dorocznego posiedzenia banku, rozpoczętego wczoraj w formie zdalnej z Londynu – potrzebne są głosy większości gubernatorów, którzy muszą jednocześnie reprezentować większość ich siły głosów.

Francja: Najwyższy poziom alertu w Paryżu. Jakie zmiany dla mieszkańców?

We Francji rośnie wskaźnik pozytywnych rezultatów badań przeprowadzanych na obecność koronawirusa.

Na czele EBOiR nie było kobiety, ani przedstawiciela kraju-odbiorcy tego banku

Media przypominają, że jeszcze nigdy w historii prezesem EBOiR nie był przedstawiciel kraju będącego odbiorcą inwestycji tego banku. Tymczasem Polska należy do czołówki takich odbiorców – ostatnio dotyczą one m.in. tzw. zielonych inwestycji w naszym kraju.

Zwracają jednak uwagę, że choć od 1991 roku już troje z sześciu prezesów EBOR pochodziło z Francji, to jeszcze nigdy nie była to kobieta. Renaud-Basso udało się już jednak być pierwszą kobietą stojącą na czele francuskiego skarbu państwa.

EBOiR został utworzony w 1991 roku w celu udzielania pomocy byłym komunistycznym krajom z Europy Środkowo-Wschodniej w przejściu do gospodarki rynkowej. Obecnie jego członkami jest 69 państw, z czego 38 (położonych na trzech kontynentach) to odbiorcy inwestycji tego banku.