Czechy wprowadzą podatek cyfrowy?

Minister finansów Republiki Czeskiej Alena Schillerová w towarzystwie ministra zdrowia Adama Vojtěcha / Zdjęcie via twitter @alenaschillerov

Ministerstwo finansów przedłożyło wczoraj rządowi plan uchwalenia podatku cyfrowego obejmującego globalne korporacje. Zmiany są spodziewane w połowie przyszłego roku. Rozwiązanie przypomina to uchwalone przed kilkoma tygodniami we Francji.

 

 

Podatek cyfrowy stał się jednym z ważniejszych tematów europejskiej agendy w ostatnich miesiącach. Z powodu niemożności porozumienia się na szczeblu ogólnounijnym, niektóre państwa decydują się na samodzielne działania. Tak postąpiły Austria i Francja. Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło na początku lipca ustawę wprowadzającą podatek cyfrowy, zwany nad Sekwaną GAFA (od pierwszych liter amerykańskich gigantów – Google, Amazona, Facebooka i Apple). W ślad za Francuzami najprawdopodobniej podążą Czechy.

Francja wprowadziła 3-proc. podatek dla cyfrowych gigantów

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę, która wprowadza tzw. podatek cyfrowy. Nazywany jest on nad Sekwaną GAFA, ponieważ dotyczył będzie najmocniej amerykańskich gigantów – Google, Amazona, Facebooka i Apple.
 

W ten sposób Francja chce rozwiązać problem unikania opodatkowania przez wielkie internetowe koncerny. …

Przedłużające się rozmowy

Ponieważ na forum unijnym nie ma jak na razie zgody odnośnie sposobu naliczania stawki podatku wymierzonego w globalne korporacje, poszczególne państwa postanowiły działać na własną rękę. Wprawdzie działania Francuzów popierają Niemcy, ale przeciwne są np. Szwecja i Irlandia, gdzie swoje europejskie siedziby ulokowały amerykańskie korporacje.

Za przykładem Paryża i Wiednia zamierza podążyć Praga. Pierwsze plany podatku cyfrowego zostały opracowane w ministerstwie finansów już w kwietniu. Od tego czasu zostały dopracowane, a wczoraj przedstawiono je Radzie Ministrów. Wedle szacunków do czeskiego budżetu dzięki nowej daninie może wpłynąć do 5 mld koron rocznie (200 mln euro; 841 mln zł).

Co dalej z podatkiem cyfrowym w Polsce?

Wiceprezydent USA podziękował Polsce za rezygnację z wprowadzenia podatku cyfrowego. Polski rząd jednak nie potwierdził dotąd całkowitego porzucenia takich planów. Podatek cyfrowy miałby objąć największe globalne koncerny cyfrowe – przede wszystkim amerykańskie.
 

Wątek podatku cyfrowego pojawił się na marginesie niedawnej wizyty Mike’a …

Za przykładem Francji

Jeszcze w kwietniu minister finansów, Alena Schillerová, sygnalizowała że wprowadzenie podatku „jest odpowiedzią na niepowodzenie negocjacji na poziomie UE, a także na powolny postęp w poszukiwaniu globalnego rozwiązania”. Pani minister – od niedawna także wicepremier w rządzie Andreja Babisza – podkreśliła, że „pytanie nie dotyczy tego, czy wprowadzić podatek, lecz kiedy, w jakiej formie i wysokości”. 

Czeskie rozwiązanie przypomina zasady, które przed kilkoma tygodniami zostały zatwierdzone we Francji oraz te wypracowane na forum KE, które nie znalazły aprobaty w PE. Propozycja ministerstwa finansów dotyczy wprowadzenia 7 proc. daniny dla korporacji internetowych od połowy 2020 r. Podatek dotyczyłby firm o globalnym obrocie wynoszącym ponad 750 mln euro oraz rocznym obrocie co najmniej 50 mln koron (8,4 mln zł) w Czechach.

Czy Grupa Wyszehradzka opodatkuje internetowych gigantów?

Choć państwa członkowskie UE nie doszły do porozumienia w sprawie opodatkowania internetowych gigantów, państwa Grupy Wyszehradzkiej intensywnie zastanawiają się nad wprowadzeniem własnych podatków cyfrowych.
 

W trakcie ostatniego szczytu tatrzańskiego na Słowacji, ministrowie finansów Wyszehradzkiej Czwórki podpisali wspólną deklarację. Wyrazili w …

Prace nad globalnym porozumieniem

Niedawny szczyt G7 w Biarritz był okazją do rozmów na temat podatku GAFA między Emmanuelem Macronem Donaldem Trumpem. USA ostrzegały Francję przed opodaktowaniem francuskich win w ramach działań odwetowych za opodatkowanie amerykańskich korporacji. Obaj prezydenci doszli jednak do porozumienia ustalając, że Paryż wypłaci rekompensatę amerykańskim gigantom technologicznym, aby pokryć różnicę między francuskim podatkiem a planowanym mechanizmem, nad którym będzie pracowała OECD.

Ponadto, podczas ubiegłotygodniowego spotkania w Paryżu między sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Ángelem Gurríą, a francuskim ministrem gospodarki Bruno Le Maire’em, szef OECD wyraził nadzieję, że już w przyszłym roku uda się podpisać stosowne porozumienie, które „usatysfakcjonuje społeczność międzynarodową”. Wedle wstępnych założeń, przed końcem 2019 r. zostanie przedstawiona „propozycja”, nad opracowaniem której będą pracowały Francja, USA i OECD.

OECD: Kiedy podatek od dochodów korporacji cyfrowych?

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zapowiada, że być może w pierwszej połowie przyszłego roku pojawi się podatek od dochodu cyfrowych gigantów, takich jak Google. Francja, USA i OECD utworzą grupę roboczą, która zajmie się opracowaniem szczegółów.
 

 

Podczas ostatniego szczytu …