Czechy: Huawei oskarżony o szpiegowanie

Huawei

Kolejny akt w sprawie Huawei. Chiński gigant telekomunikacyjny zdobywa nowe kontrakty, np. w Serbii i na Węgrzech. Tymczasem chińskie radio publiczne ujawniło, że czeski oddział firmy potajemnie zbiera dane swoich klientów.

 

 

Czechy jeszcze przed końcem ubiegłego roku uznały firmę Huawei za „potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”, co oczywiście miało biznesowe konsekwencje dla działalności giganta nad Wełtawą. Sceptycy mogą odczuć pewną satysfakcję. Wczoraj czeska publiczna rozgłośnia Radiozurnal poinformowała o uzasadnionym podejrzeniu gromadzenia przez Huawei danych klientów. 

Czechy chcą zmiany wizerunku Grupy Wyszehradzkiej w Europie

Skończenie z wizerunkiem głównych hamulcowych w Unii Europejskiej jest jednym z priorytetów czeskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Praga skupi się na rozwijaniu potencjału koalicyjnego państw regionu we Wspólnocie oraz działaniu na rzecz pogłębienia współpracy w dziedzinie obronności oraz rynku wewnętrznego.
 

 

Państwa …

Nie tylko dane handlowe

Poufne dane klientów, urzędników i biznesmenów, z którymi prowadzono negocjacje biznesowe miały być potajemnie gromadzone przez czeski oddział Huawei. Następnie wszystkie informacje miano przekazywać do chińskiej ambasady w Pradze. Wiadomość o takiej treści podała wczoraj rozgłośnia Radiozurnal, powołując się na raporty dwóch byłych pracowników koncernu.

Wspomnieni pracownicy przekazali reporterom radia, że w ciągu kilku lat pracy jednym z ich zadań było gromadzenie wielu informacji wykraczających poza te, dotyczące relacji handlowych. Na porządku dziennym było zatem zbieranie informacji prywatnych, dotyczących sytuacji rodzinnej, majątkowej oraz wszelkich innych, mogących zostać wykorzystanymi w przyszłości. Jak potwierdził jeden z dwóch anonimowych informatorów radia, dostęp do bazy miała wyłącznie centrala w Chinach.

UE otwiera nowe pole rywalizacji z Chinami

Unia Europejska chce przełamać monopol Chin na dostawy i przetwarzanie metali ziem rzadkich. Są one niezbędne do produkcji nowych technologii, takich jak smartfony czy światłowody.
 

W ubiegłym tygodniu w Brukseli powstała nowa organizacja mająca ułatwić dostęp do rzadkich zasobów we wszystkich …

Praga przeciwko współpracy

Czeski oddział Huawei zaprzecza, jakoby popełniono jakiekolwiek przestępstwo. Pracownicy koncerny zapewniają, że wszystko przebiega zgodnie z poszanowaniem zasad RODO. Czeski Narodowy Urząd ds. Bezpieczeństwa Cyfrowego i Informatycznego (NUKIB) już w grudniu ub. roku informował o potencjalnych zagrożeniach związanych z użytkowaniem produktów chińskich gigantów telekomunikacyjnych: Huawei i ZTE.

Już w nowym roku Huawi został wykluczony z uczestnictwa w przetargu na budowę portalu podatkowego. Powód? Potencjalne narażenie obywateli na wyciek danych, ponieważ Portal ma w przyszłości zająć się obsługą zeznań podatkowych mieszkańców kraju. Również czeski rząd zapowiedział na przełomie 2018 i 2019 r. rezygnację z urządzeń chińskiego potentata.

Huawei podejrzany o masową kradzież danych w Holandii

Kolejny akt sprawy Huawei w Europie. Tym razem chiński gigant telekomunikacyjny został oskarżony o szpiegostwo w Holandii. Taką informację miały przekazać „źródła wywiadowcze” tego kraju.
 

Holenderskie służby wywiadowcze (AIVD) odmawiają jakichkolwiek komentarzy w sprawie, ale według wielu źródeł wszczęły dochodzenie w …

Element rywalizacji USA z Chinami

W związku z zaostrzeniem stosunków na linii Waszyngton-Pekin, Huawei znalazł się pod obstrzałem administracji Donalda Trumpa, która wysuwa podejrzenia wobec firmy o ścisłą współpracę z rządem Chin. Obawy dotyczą dostępu Pekinu do poufnych danych, gromadzonych na zasadzie współpracy z zagranicznymi partnerami, np. dzięki rozwojowi lokalnych sieci 5G.

Podejrzenie o szpiegostwo na rzecz Pekinu jest związane z apelem prezydenta USA o wykluczenie przez sojuszników chińskiej firmy z przetargów na infrastrukturę. Na zawołania zareagowały takie państwa, jak Wielka Brytania, Australia, Nowa Zelandia i Japonia. Z kolei Europa jest podzielona, jednak generalnie współpracuje z Huawei. Jedną z przyczyn jest zaawansowanie technologiczne chińskiej firmy. Z drugiej strony, w ostatnich miesiącach wzrosła rywalizacja między Starym Kontynentem a USA. Podejście do Huawei stało się więc papierkiem lakmusowym wpływów amerykańskiej administracji na kraje UE – i szerzej Europy.

Brytyjski minister obrony zdymisjonowany. W tle kontrowersje wokół koncernu Huawei

Kierujący dotąd resortem obrony Gavin Williamson został odwołany ze swojego stanowiska. Zastąpi go dotychczasowa minister ds. rozwoju międzynarodowego Penny Mordaunt. Będzie pierwszą kobietą na stanowisku ministra obrony w historii Wielkiej Brytanii. Williamson musiał odejść w związku z wyciekiem informacji nt. …

Nowe przyczółki

Z wpływem i lojalnością sojuszników bywa różnie. Jeszcze nie tak dawno Viktor Orban gościł w Białym Domu, by rozmawiać o interesach, m. in. o sprawie Huawei. Jednak nie przeszkadza to węgierskiemu rządowi zezwalać na działanie chińskiej firmy na terenie Węgier. Na początku lipca podano informację, że firma z Chin nadal będzie brała udział w rozwoju sektora IT na Węgrzech. Chińczycy ogłosili kontynuację programu wspierania cyfrowych umiejętności węgierskich studentów. Ogłoszono także powołanie programy dla inżynierów. Dzięki nim ponad 200 młodych Węgrów zostanie przeszkolonych w ciągu pięciu lat. Przebywający w lutym w Budapeszcie sekretarz stanu USA Mike Pompeo wyraził zaniepokojenie obecnością Huawei na Węgrzech.

Przed trzema miesiącami ogłoszono także plany budowy centrum innowacji chińskiej firmy w Serbii. Jego głównym zadaniem ma być wspieranie transformacji cyfrowej państw Bałkanów Zachodnich. Ponadto Belgrad przystał na uczynienie z Huawei strategicznego partnera w ramach projektu „Smart City”, który to zajmie się budowaniem potencjału i rozwojem inteligentnych miast. Wszystkie powyższe inicjatywy odbywają się w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku.

Niedawno w kilku państwach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce, gościł chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi. Celem wizyty było zdobycie poparcia dla inicjatywy Pasa i Szlaku.

Chińskie tournée po wyszehradzkich stolicach

Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi odbył tygodniową podróż po Europie Środkowo-Wschodniej. Wizyty w państwach Grupy Wyszehradzkiej miały na celu zdobycie poparcia dla Inicjatywy Pasa i Szlaku.
 

 

„Podróż Wanga miała na celu wzmocnienie pozycji Chin w Europie w obliczu poczucia zaniedbania przez …