Christine Lagarde promuje ideę „zielonych inwestycji”

Ustępująca szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Christine Lagarde / Zdjęcie via twitter @Lagarde

Europejski Bank Centralny powinien stopniowo wycofywać się z „aktywów węglowych”, a zacząć promować „zielone obligacje” – podkreśliła w swojej zeszłotygodniowej przemowie w Parlamencie Europejskim Christine Lagarde, która ma już wkrótce objąć stanowisko prezesa EBC.

 

Christine Lagarde, dotychczasowa dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a wcześniej minister finansów Francji, już w lipcu br. została wskazana przez szczyt UE na nową prezes Europejskiego Banku Centralnego. Jednak przed ostatecznym zatwierdzeniem nominacji przez Radę UE musi ona jeszcze zostać zaopiniowana przez Parlament Europejski.

Na zorganizowanym w środę (4 września) spotkaniu w PE, Lagarde odpowiadała na pytania posłów z parlamentarnej Komisji Spraw Gospodarczych i Monetarnych (ECON). W swoich wypowiedziach wskazywała między innymi, że EBC, będący najpotężniejszą instytucją gospodarczą w Europie, powinien zmierzać w kierunku promowania „ekologicznych produktów”. Zobowiązała się, że będzie tę kwestię traktować priorytetowo, jakkolwiek zaznaczyła również, że ilość aktywów węglowych w portfelu EBC „nie zmieni się z dnia na dzień”. Podkreśliła jednak, że „stopniowa redukcja tego rodzaju aktywów jest czymś, co należy zrobić”.

Merkel za zaostrzeniem unijnego celu klimatycznego

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Holandii Mark Rutte ogłosili w zeszłym tygodniu wolę współpracy na rzecz ochrony klimatu w Unii Europejskiej. Do deklaracji doszło po czwartkowym spotkaniu (22 sierpnia) przedstawicieli rządów niemieckiego i holenderskiego w Hadze, na którym Merkel …

Nie chcąc podejmować „przedwczesnych zobowiązań”, Lagarde powiedziała zgromadzonym na spotkaniu eurodeputowanym, że w obecnej sytuacji EBC nie może sobie pozwolić na zainwestowanie całego portfela o wartości 2,6 bln euro w „zielone obligacje”, ponieważ „rynek nie jest na to jeszcze dostatecznie gotowy”. Dodała przy tym jednak, że jeśli EBC „zasygnalizuje, że jest potencjał do poszerzenia rynku i zwiększenia inwestycji w zielone obligacje, rynek powinien na to również odpowiednio zareagować”. W pisemnych odpowiedziach na pytania europarlamentarzystów z zeszłego miesiąca, Lagarde podkreśliła, że dyskusje na temat tego, w jaki sposób banki centralne oraz ograny nadzoru bankowego „mogą przyczynić się do łagodzenia zmian klimatu są na wczesnym etapie, ale należy je traktować priorytetowo”.

Głosowanie PE w sprawie nominacji Lagarde odbędzie się w przyszłym miesiącu. W swoim środowym wystąpieniu w europarlamencie podkreśliła ona, że „zmiany klimatu i związane z tym rosnące zagrożenie dla środowiska mają obecnie dla EBC kluczowe znaczenie” i powinny być podobnie traktowane przez wszystkie unijne instytucje. Jako szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Lagarde prowadziła kampanię mającą na celu nagłośnienie ryzyka związanego ze zmianami klimatu dla systemu finansowego. Pod jej kierownictwem Fundusz był również bardzo krytyczny wobec dopłat do paliw kopalnych.

Bruksela ma nowe pomysły dla klimatu

Milion nowych ładowarek do aut elektrycznych, skup starych komórek a przede wszystkim osobny fundusz na rzecz zielonej transformacji – to tylko niektóre z propozycji Komisji Europejskiej na nową kadencję.
 

Serwis Politico dotarł do dokumentu zbierającego pomysły poszczególnych dyrekcji generalnych Komisji Europejskiej na jej …

Neutralność rynku

Decyzje inwestycyjne Europejskiego Banku Centralnego podlegają obowiązującej od lat zasadzie neutralności rynku, która nie pozwala bankowi faworyzować żadnego z sektorów. Christine Lagarde zasugerowała, że system klasyfikacji, który jest obecnie opracowywany przez Parlament UE w celu zdefiniowania co można uznać za „zielone aktywa”, powinien być traktowany jako ważniejszy niż zasada neutralności rynku.

Według Stanislasa Jourdana, szefa grupy Positive Money Europe, która wezwała Europejski Bank Centralny do podjęcia większych starań w celu promowania „finansowania na rzecz środowiska”, neutralność rynku jest „niezgodna z ideą zmiany zachowania, która stanowi kamień węgielny ekologizacji inwestycji bankowych”. „Myślę, że Lagarde absolutnie potwierdziła, że ​​jest gotowa poczynić postępy we właściwym kierunku” – powiedział Jourdan odnosząc się do wypowiedzi przyszłej szefowej EBC.

Z kolei Pierre Monnin, członek Rady Polityki Gospodarczej specjalizujący się w temacie środowiskowych i społecznych skutków polityki pieniężnej, powiedział Climate Home News, że odpowiedzi Lagarde na pytania dotyczące klimatu są „zdecydowanie bardziej postępowe niż odpowiedzi, których udziela Draghi [Mario Draghi, ustępujący prezes EBC – przyp. red.] pytany o te same kwestie”. Monnin z zadowoleniem przyjął deklaracje Lagarde, mówiące o tym, że jest gotowa rozważyć opcje dekarbonizacji portfela EBC. „Miałoby to już znaczący wpływ na rynki finansowe” – powiedział.

Węgiel znika z Europy, ale na świecie ma się dobrze

Węgiel w Unii Europejskiej powoli znika z energetyki, a wraz z nim emisje CO2. Tyle z dobrych wiadomości, bo w skali globalnej wciąż truje na potęgę.
 
– Rok 2019 może oznaczać początek końca dla energetyki węglowej w Europie – ocenia Dave …

Sektor prywatny stopniowo odchodzi od produktów niosących wysokie ryzyko klimatyczne, a inwestorzy obawiają się, że zmiana globalnej gospodarki w kierunku bardziej ekologicznych rynków może przynieść obniżenie wartości dotychczasowych aktywów. Raport opublikowany w zeszłą środę przez S&P Global Ratings pokazał, że rynek odpowiedzialnych pożyczek drastycznie wzrósł na przestrzeni ostatniego roku, skacząc z 32 mld USD w 2018 r. do wartości 111,5 mld USD w lipcu 2019 r.

Komentarze Lagarde pojawiły się tuż po zeszłotygodniowej publikacji planu Zielonego Nowego Ładu dla Europy, zalecającego, aby Unia finansowała swoją „zieloną transformację” za pośrednictwem obligacji emitowanych przez Europejski Bank Inwestycyjny i zachęcającego banki publiczne do emisji zielonych obligacji. Nowo wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, która oficjalnie obejmie urząd 1 listopada, już wcześniej zobowiązała się, że wypracuje „zieloną umowę” dla Europy w ciągu pierwszych 100 dni urzędowania. Szczegóły jej propozycji nie zostały jeszcze co prawda sprecyzowane, niemniej Lagarde przyjęła deklaracje von der Leyen z dużym zadowoleniem.