Chorwacja otwiera (częściowo) granice dla obywateli Unii Europejskiej

Okolice Trogir. / Zdjęcie via unsplash.

Chorwacja jako jedno z pierwszych państw europejskich otwiera częściowo granicę dla obywateli UE. Wjeżdżający nie muszą poddawać się dwutygodniowej kwarantannie.

 

Minister spraw wewnętrznych i wicepremier, Davor Bozinovic potwierdził w piątek (8 maja), że obywatele Unii Europejskiej będą mogli wjechać do Chorwacji w celach biznesowych oraz „pilnych sprawach osobistych„.

To dobra wiadomość zwłaszcza dla Słoweńców, którzy posiadają nieruchomości w Chorwacji. Ich liczbę szacuje się na 110 tys. Przekraczający granicę nie będą musieli poddawać dwutygodniowej kwarantannie.

„Unia Europejska wydała zalecenie dla wszystkich państw członkowskich w kwestii przedłużenia zakazu lub zalecenia, aby ​​obywatele państw trzecich nie mogli wjechać na terytorium UE do 15 czerwca. Zastosujemy się do tego zalecenia. Niniejsza decyzja dotyczy państw członkowskich UE”, podkreślił 8 maja Bozinovic. 

„Uważamy, że przy współpracy straży granicznej oraz innych służb, w tym oczywiście ze służby epidemiologicznej, będziemy w stanie kontrolować sytuację”. 

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Długa lista obowiązków

Aby swobodnie wjechać do Chorwacji, obywatele UE muszą na granicy okazać dokumenty potwierdzające akt własności nieruchomości lub poinformować o celu podróży, jeżeli dotyczyć będzie ona kwestii biznesowych. Policja ma prawo zapytać o długość pobytu, a także poprosić o nr telefonu od wjeżdżających. Obywatele UE są zwolnieni z 14-dniowej kwarantanny. Muszą jednak pamiętać o konieczności dostosowania się do środków epidemiologicznych w kraju, takich jak ograniczenie do minimum kontaktu z innymi osobami oraz zachowanie dystansu społecznego.

Wśród nakazów zleconych przyjeżdżającym jest m.in. konieczność codziennego mierzenia temperatury oraz zgłaszanie się do najbliższego lekarza lub epidemiologa, jeżeli temperatura ciała przekroczy 37,2 stopni. 

W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 lub gdy objawy – wysoka temperatura, kaszel, duszności, trudności w oddychaniu, ból gardła – nie pozostawiają wątpliwości, co do stanu zdrowia, należy skontaktować się telefonicznie z lekarzem, który na podstawie stanu zdrowia oceni konieczność poddania się testowi na koronawirusa.

Do listy obowiązków należą także te dotyczące nakazu przestrzegania higieny – mycie i dezynfekcja rąk – oraz unikanie skupisk ludzi.

Chorwacja łagodzi restrykcje wprowadzone na czas pandemii

W jaki sposób Chorwacja zamierza złagodzić wprowadzone na czas pandemii społeczne ograniczenia?

Wypoczynek w Chorwacji

Najbardziej zadowoleni z decyzji chorwackich powinni być Słoweńcy. Wielu z nich posiada w Chorwacji albo nieruchomość (najczęściej dom letniskowy), albo łódź. O możliwość wjazdu do Chorwacji lobbował pod koniec kwietnia słoweński wicepremier Zdravko Počivalšek, który spotkał się w Zagrzebiu z ministrem turystyki Garim Cappellim. Turyści ze Słowenii, obok Niemców, Austriaków, Czechów i Polaków, są jedną z najliczniejszych grup odwiedzających Chorwację.

„Słowenia jest pozytywnie nastawiona do częściowego przywrócenia ruchu transgranicznego dla podróżnych pomiędzy dwoma krajami”, mówił w kwietniu słoweński wicepremier.

To jednak koniec dobrych informacji dla Słoweńców. Tamtejsza policja poinformowała, że po powrocie do kraju Słoweńcy będą musieli poddać się siedmiodniowej kwarantannie. Za wprowadzenie restrykcji odpowiedzialne jest słoweńskie Ministerstwo Zdrowia. Od zasady istnieją wyjątki: dla osób dojeżdżających codziennie do pracy, dla rolników, którzy mają pola po drugiej stronie granicy oraz dla ruchu towarowego i tranzytowego. 

Gigantyczne straty

Chorwackie Biuro Statystyczne poinformowało w czwartek (8 maja), że pandemia koronawirusa przyczyniła się w marcu do załamana sektora turystycznego. Liczba turystów w tym miesiącu zmniejszyła się o 76,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Branża liczy straty, które w tym roku mogą sięgnąć nawet od 60 do 90 proc. normalnych obrotów. Według rządowych wyliczeń PKB kraju zmniejszy się w 2020 r. o 9 proc. PKB. W najnowszej prognozie gospodarczej Komisja Europejska przewiduje, spadek PKB Chorwacji o 9,1 proc. To czwarty najgorszy wynik w UE po Grecji (o 9,7 proc.), Włoszech (o 9,5 proc.), Hiszpanii (o 9,4 proc.). Gospodarka każdego z tych krajów w dużej mierze zależy od turystyki.  Jednocześnie KE przewiduje, że gospodarka Chorwacji będzie najszybciej rosnąć w 2021 r., o 7,5 proc.

W marcu do Chorwacji przyjechało 104 tys. gości. To 290 tys. noclegów i spadek o 69,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r.

KE wróży Polsce najmniejszy spadek PKB w całej UE

A ile stracą pozostałe państwa UE?