Chińskie 5G od soboty w Hiszpanii

Zdjęcie pixabay.com

Od soboty w Hiszpanii dostępna będzie sieć 5G. To efekt porozumienia koncernu Huawei z działającym na tamtejszym rynku brytyjskim operatorem Vodafone. Tymczasem stowarzyszenie operatorów telefonii komórkowej (GSMA) ostrzega, że bez firm z Państwa Środka wdrożenie 5G w Europie będzie droższe i zajmie więcej czasu.

 

 

Debiut sieci 5G nastąpi 15 czerwca i póki co usługa będzie dostępna w 15 największych miastach, w tym Barcelonie, Madrycie, Sewilli czy Walencji. Klienci, przynajmniej na początku, nie zostaną obciążeni dodatkowymi kosztami. Zaplecze technologiczne dla rozwijanej w Hiszpanii sieci 5G dostarczy Huawei, choć w projekt zaangażowany jest także szwedzki Ericsson. Tym samym Hiszpania stała się piątym europejskim państwem, w którym rozwijana jest sieć nowej generacji komórkowej. Początkowo usługa będzie dostępna na trzech telefonach.

Huawei podejrzany o masową kradzież danych w Holandii

Kolejny akt sprawy Huawei w Europie. Tym razem chiński gigant telekomunikacyjny został oskarżony o szpiegostwo w Holandii. Taką informację miały przekazać „źródła wywiadowcze” tego kraju.
 

Holenderskie służby wywiadowcze (AIVD) odmawiają jakichkolwiek komentarzy w sprawie, ale według wielu źródeł wszczęły dochodzenie w …

Ścisła współpraca

Hiszpania nieprzypadkowo została wybrana na jedno z pierwszych państw w Europie, w których zostanie zainaugurowana sieć 5G rozbudowana przy wsparciu Chin. Pekin coraz więcej inwestuje na Półwyspie Iberyjskim, a Huawei zamierza zwiększyć do 2022 r. o 50 proc. dotychczasowe zatrudnienie na poziomie 1,2 tys. osób w Hiszpanii. Od początku swojej obecności w Hiszpanii, Huawei stał się głównym dostawcą infrastruktury telekomunikacyjnej. Hiszpańska spółka koncernu po raz pierwszy w 2016 r. przekroczyła miliard zapłaconych podatków. Huawei dociera w Hiszpanii do niemal 30 mln klientów za pośrednictwem usług, technologii i urządzeń.

Chińczycy uruchomili ponadto pięć centrów innowacji i ściśle współpracują z krajowymi operatorami, Telefónicą i Vodafone. Dodatkowo w 2016 r. została zawarta współpraca z Krajowym Instytutem Cyberbezpieczeństwa (INCIBE) nadzorującym rozwój cyberbezpieczeństwa w sektorach strategicznych. Huawei i INCIBE stworzyły m. in. mechanizm wymiany okresowych informacji dotyczących incydentów w sieci. Hiszpania jest jedynym krajem w Europie, w którym chiński gigant technologiczny zawarł podobną umowę.

Współpraca między Madrytem a Pekinem kwietnie także w dziedzinie badań uniwersyteckich czy wymiany studenckich i fundowaniu stypendiów. Studenci z dowolnego hiszpańskiego uniwersytetu lub politechniki, studiujący kierunki ścisłe lub informatyczne mogą ubiegać się o pobyt w centrali Huawei w Shenzhen, gdzie zostaną zaznajomieni z nowinkami m. in. w dziedzinie sieci 5G, chmur obliczeniowych (cloud computning) czy Big Data. Na potwierdzenie dobrych relacji Madrytu z Pekinem, w trakcie kampanii do PE minister spraw zagranicznych Josep Borrell skrytykował stosunek administracji USA wobec Huawei.

Hiszpania zwalnia dyplomatę za opinię o niepodległości Szkocji

Hiszpańskie władze odwołały konsula generalnego w Edynburgu po tym jak ujawniona została treść listu, jaki dyplomata napisał do jednej ze szkockich gazet. W liście tym hiszpański konsul stwierdził, że gdyby Szkoci wybrali w referendum niepodległość, ich kraj miałby prostą drogę …

Europa i jej opóźnienie

Do tej pory niewiele państw w UE, które wdrożyły sieć 5G. Do nielicznych przykładów należą Wielka Brytania (kilka największych miast). Włochy, gdzie również Vodafone rozwija sieć, np. w Turynie, Mediolanie, Rzymie czy Neapolu. 5G działa w Estonii (Ericsson), Finlandii i San Marino, gdzie pokrycie sieci wynosi 99 proc. terytorium. Francja i Niemcy planują uruchomienie sieci do końca 2020 r.

Tymczasem Komisja europejska szacuje, że globalne przychody z 5G powinny osiągnąć równowartość 225 miliardów euro w 2025 r. Stowarzyszenie operatorów telefonii komórkowej twierdzi, że w ciągu następnych 15 lat do światowej gospodarki trafi dodatkowe 2,2 biliona dolarów dzięki istnieniu sieci nowej generacji. Najwięcej zyskają strategiczne sektory, jak rolnictwo, motoryzacja czy komunikacja.

Brytyjski minister obrony zdymisjonowany. W tle kontrowersje wokół koncernu Huawei

Kierujący dotąd resortem obrony Gavin Williamson został odwołany ze swojego stanowiska. Zastąpi go dotychczasowa minister ds. rozwoju międzynarodowego Penny Mordaunt. Będzie pierwszą kobietą na stanowisku ministra obrony w historii Wielkiej Brytanii. Williamson musiał odejść w związku z wyciekiem informacji nt. …

Drożej i dłużej

Stowarzyszenie operatorów telefonii komórkowej ostrzega przed szeregiem konsekwencji, jakie dla państw UE miałoby wykluczenie chińskiego sprzętu z rynku telekomunikacyjnego. GSMA szacuje, że budowanie sieci 5G w Europie zgodnie z życzeniem prezydenta USA Donalda Trumpa, a więc bez udziału Huawei jest możliwe, ale kosztowałoby do 55 mld dolarów euro. Raport GSMA ostrzega, że wykluczenie chińskich gigantów telekomunikacyjnych opóźniłoby ponadto wdrożenie 5G o dodatkowe 18 miesięcy. Wszystko przez koszty oraz potrzebę wymiany istniejącej infrastruktury.

GSA szacuje na 40 proc. łączny udział Huawei i ZTE w unijnym rynku. Organizacja przestrzega więc przed zmniejszeniem konkurencji na rynku producentów urządzeń telekomunikacyjnych. Autorzy sprawozdania zwracają uwagę, że wskutek opóźnienia do 2025 r. różnica w dostępności sieci 5G między USA a UE powiększyłaby się o co najmniej 15 proc.

Afera Huawei nie zagrozi chińskiemu gigantowi?

Afera Huawei może podzielić świat na pół – „na półkulę chińską i amerykańską”. W ten sposób Warszawa może po raz kolejny stać się linią globalnego podziału – twierdzą analitycy Bloomberga.

Afera Huawei związana z zatrzymaniem pracownika tego koncernu pod zarzutem szpiegostwa nie …