Huawei liderem w branży zgłoszeń patentowych w Europie

Przewodniczący Europejskiego Urzędu Patentowego Benoît Battistelli. [Andreas Gebert / EPO]

Po raz pierwszy w historii Europejskiego Urzędu Patentowego większość zgłoszeń patentowych pochodziła od chińskiej firmy. W roku 2017 łączna liczba wniosków o ochronę własności intelektualnej osiągnęła nowy rekord.

 

„Jeśli chodzi o patenty, rok 2017 był rokiem pozytywnym dla Europy” – powiedział prezes EPO (EPO: Europejski Urząd Patentowy, Europejska Organizacja Patentowa) Benoît Battistelli. Urząd opublikował najnowsze wyniki w ubiegłą środę (07.03.2018). Łączna liczba zgłoszeń o przyznanie patentu europejskiego wzrosła o 3,9 procent do 165 590 wniosków. Większość z nich pochodziła z USA (26 proc.), następnie z Niemiec (15 proc.), Japonii (13 proc.), Francji (6 proc.) i Chin (5 proc.).

Przy tym w rankingu zgłoszeń patentowych na prowadzenie wysunęła się chińska firma Huawei, potwierdzając tym samym mocniejszy impuls wytwórczy Chin. Huawei (2398 wniosków), Siemens (2220), LG (2056) i Samsung (2016) to firmy, które złożyły najwięcej wniosków o ochronę własności intelektualnej.

W porównaniu z ubiegłym rokiem znaczna część krajów europejskich złożyła w roku 2017 większą liczbę zgłoszeń patentowych w EPO. Spośród krajów o największej liczbie wniosków Francja (+0,5 proc.), Niemcy (+1,9 proc.), Zjednoczone Królestwo, czyli Wielka Brytania (+2,4 proc.) i Holandia (+2,7 proc.) odnotowały wzrost liczby wniosków. Norwegia (-0,6 proc.), Belgia (-1,9 proc.) i Portugalia (-5,7 proc.) to kraje europejskie, których liczba zgłoszeń patentowych spadła w 2017 r. Pod względem liczby patentów przypadających na milion mieszkańców, pierwsze miejsce zajmowała Szwajcaria (884), a następnie Holandia (412) i Dania (377).

Macron w Chinach: Sprzedał samoloty, przekonał do wołowiny

Prezydent Francji zakończył trzydniową wizytę w Chinach. Choć Emmanuel Macron rozmawiał przede wszystkim z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem, głównym tematem wizyty były nie kwestie polityczne, a gospodarcze. Razem z francuskim prezydentem do Pekinu przybyła bowiem duża delegacja biznesowa. Podczas wizyty …

Praca 4.0 – Możliwości i ryzyko

Digitalizacja jest na ustach wszystkich. Dokona wielu zmian – w tym również na rynku pracy. Dla pracowników stanowi to większe zagrożenie – ale także możliwości, jak pokazuje ostatnia analiza.

Większość zgłoszeń patentowych pochodzi z dziedziny technologii medycznej, komunikacji cyfrowej i technologii komputerowej. „Rosnący popyt na europejskie patenty potwierdza atrakcyjność Europy jako wiodącego rynku w zakresie technologii” – skomentował Battistelli.

W ciągu ostatnich lat instytucja z siedzibą w Monachium skoncentrowała się na poprawie swojej efektywności w zakresie rozpatrywania rosnącej liczby zastrzeżeń patentowych. Certyfikaty wydane przez tą organizację, liczącą 7000 pracowników, są uznawane za bardziej wartościowe w porównaniu z certyfikatami wydawanymi w innych regionach.

EPO nie jest agencją Unii Europejskiej, lecz organem właściwym decydującym o przyznawaniu patentów dla łącznie 38 krajów. W międzyczasie państwa członkowskie UE wprowadziły nowy, jednolity patent dla całego bloku. Jednakże sądy, które mają egzekwować te nowe prawa patentowe, nie są jeszcze zaangażowane, ponieważ proces ratyfikacji do tej pory nie został zakończony.