Bułgaria: Prezydent wetuje zakup amerykańskich myśliwców

Start F-16 należącego do holenderskich sił zbrojnych. / Zdjęcie via twitter @OC_Jaguars

Brak zgody w parlamencie skłonił prezydenta Bułgarii do zawetowania największej w postsowieckiej historii kraju transakcji zakupu amerykańskich myśliwców F-16. Decyzja zapadła w zaledwie dwa tygodnie po ogłoszeniu wartej 1,256 mld dolarów transakcji.

 

 

Bułgaria przystępuje do procesu modernizacji swoich sił zbrojnych. Jednym z pierwszych celów jest stopniowa wymiana wysłużonych radzieckich samolotów Su-25. Sofia, podobnie jak Warszawa, postanowiła zaopatrzyć się w sprzęt w USA, jednak wart ponad 1 mld dolarów kontrakt, przegłosowany przez Zgromadzenie Narodowe 19 lipca, został wczoraj wstrzymany decyzją prezydenta. Rumen Radew skorzystał dotychczas 17-krotnie z prawa weta i za każdym razem (wystarczy zwykła większość głosów) parlament odrzucił decyzję prezydenta. Bułgaria miała być pierwszym bałkańskim krajem posiadającym nową wersję F-16.

Macedonia Płn. skończyła spór z Grecją. Teraz zacznie z Bułgarią?

Premier Bułgarii Bojko Borysow ostrzegł Macedonię Północną przed stosowaniem „antybułgarskiej retoryki”. Wezwał też rząd macedoński do zaprzestania zawłaszczania historii Bułgarii.
 

Chcąc rozwijać dobre relacje zapoczątkowane podpisaniem w 2018 r. układu o dobrym sąsiedztwie, Macedonia Północna i Bułgaria powołały wspólną komisję do …

Niespełnione plany

Bułgarzy uzgodnili ze Stanami Zjednoczonymi umowę na zakup ośmiu nowych myśliwców wyprodukowanych przez koncern Lockheed Martin. Podpisanie umowy zostało ogłoszone przed niespełna dwoma tygodniami. Zadowolenia nie ukrywał wówczas bułgarski wiceminister obrony Atanas Zapryanov, mówiąc że nowe maszyny w końcu zwiększą potencjał lotnictwa tego kraju w porównaniu do innych państw NATO. Samoloty miały zostać dostarczone do 2023 r., a umowa przewidywała ponadto dostawę sprzętu bojowego, symulatorów i logistyki, szkolenia pilotów i personelu naziemnego.

Premier Bojko Borysow zamierzał wykorzystać nowe maszyny m.in. oferując obserwację przestrzeni powietrznej nad Macedonią Północną, aspirującą do zostania 30. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Na razie misję w ramach NATO na niebem Macedonii sprawują Grecy.

USA usuwają Turcję z programu myśliwców F-35

W środę (17 lipca) USA podjęły decyzję o usunięciu Turcji z programu F-35. Ma to związek z dostawami rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej S-400 „Triumf”, które w zeszłym tygodniu przyjęła Ankara.
 

 

Pierwszy transport rosyjskiego systemu do bazy wojskowej Murted, na północny wschód …

Motywy prezydenta

Jednak, jak na razie nie będzie ani samolotów, ani misji nad Macedonią Północną. Prezydent Rumen Radew argumentował, że do podjęcia decyzji skłonił go brak konsensusu wśród parlamentarnych sił politycznych, który określił jako „niezwykle niepokojący”. Radew, który niegdyś pełnił funkcję dowódcy sił powietrznych, powiedział, że „ze względu na skróconą procedurę legislacyjną wiele ważnych kwestii, takich jak cena, terminy dostaw czy ewentualne odszkodowania pozostały niejasne”.

Prezydent podkreślił, że jako szef państwa i naczelny dowódca sił zbrojnych nie mógł pozostać obojętny na proces modernizacji armii. Jego zdaniem procedowanie ustawy w parlamencie nie spełniło konstytucyjnych wymogów, by ustawy tego typu odbywały się na dwóch oddzielnych sesjach. Radew dodał, że nie można podejmować decyzji bez odbycia pogłębionej dyskusji w przypadku, gdy państwo zamierza zaangażować znaczne środki finansowe, ryzykując przy tym wzrostem deficytu budżetowego. Aby sfinansować zakup samolotów zdecydowano się zwiększyć deficyt budżetowy państwa w bieżącym roku z 0,5 proc. PKB do 2,1 proc.

Bułgaria: Wielki atak hakerski na skarbówkę. Czy wyciekły dane milionów obywateli?

Wielki atak hakerski w Bułgarii. Jego obiektem był system komputerowy Narodowej Agencji ds. Dochodów (NAP), która zajmuje się administrowaniem systemem podatkowym. Wyciekły szczegółowe i wrażliwe dane być może nawet 5 mln mieszkańców kraju. Gdyby się to potwierdziło, poszkodowanych byłoby nawet …

Wojskowe zakupy

W czerwcu bułgarskie ministerstwo obrony ogłosiło, że planuje przeznaczyć 1,75 mld euro na programy zbrojeniowe do 2029 r. Poza samolotami bojowymi, Sofia zamierza nabyć wielozadaniowe statki patrolowe oraz sprzęt wojskowy dla sił lądowych. W dniu prezydenckiego weta resort obrony ogłoszono przetarg na dostawę 150 kołowych pojazdów opancerzonych. Bułgarzy zaprosili do przetargu cztery podmioty z siedzibą w Europie, z Niemiec, Francji, Finlandii i Szwajcarii.

Obecnie znaczna część bułgarskiego sprzętu wojskowego pamięta jeszcze czasy przed 1989 r. Tak jest np. w przypadku pojazdów opancerzonych, obchodzących 30-lecie użytkowania myśliwców MiG-29 czy 40-letnich śmigłowców Mi-24. Według najnowszego raportu SIRPI (Sztokholmski Instytut Badań nad Pokojem) Bułgaria należała do większości państw NATO, które nie osiągnęły 2 proc. wydatków PKB na obronność. Sofia przeznaczyła na ten cel w 2018 r. 1,7 proc. PKB.

Rosną światowe wydatki na zbrojenia. Europa zamierza wydawać więcej

Wydatki na zbrojenia na świecie są największe od 1988 r., a więc osiągnęły poziom z czasów zimnej wojny – wynika z raportu Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI).
 

 

Według szacunków SIPRI ubiegłoroczne wydatki na zbrojenia osiągnęły 1822 mld dolarów – oznacza to …