Brexit: Wielka Brytania i Szwajcaria podpisały traktat handlowy

Brytyjski sekretarz stanu ds. handlu międzynarodowego Liam Fox w drodze na Downing Street. Źródło: Neil Hall/EPA/EFE

Wielka Brytania i Szwajcaria podpisały umowę, która po brexicie zapewni niezakłóconą kontynuację wartej ponad 30 miliardów funtów wymiany handlowej między oboma państwmi.

 

Podpisanie umowy jest jednym z niewielu konkretnych posunięć zrealizowanych przez Londyn, które mają zapewnić trwałość stosunków handlowych z poszczególnymi państwami tuż po wystąpieniu z Unii Europejskiej.

Sekretarz stanu ds. handlu międzynarodowego Liam Fox oświadczył, że zawarcie traktatu „będzie stanowiło nie tylko wsparcie dla miejsc pracy w Wielkiej Brytanii, ale także solidne podstawy do budowania jeszcze silniejszych relacji handlowych ze Szwajcarią po opuszczeniu UE”.

Umowa odzwierciedla szwajcarską strategię budowania bezkonfliktowych stosunków handlowych z Wielką Brytanią, bez względu na to, czy Londyn zgodnie z przewidywaniami opuści UE 29 marca.

Wielka Brytania: Powstała Partia Brexit. Popiera ją Nigel Farage

Partia Brexit została zarejestrowana w ubiegłym tygodniu w Wielkiej Brytanii. Jej kierownictwo poinformowało, że nie zamierza startować w majowych wyborach samorządowych w Wielkiej Brytanii. Gdyby jednak doszło do opóźnienia brexitu, nowa partia wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
 

Nowe eurosceptyczne ugrupowanie …

Negocjacje Wielkiej Brytanii z UE utknęły w martwym punkcie po odrzuceniu przez parlament wynegocjowanego przez premier Theresę May porozumienia z Brukselą. Brytyjski rząd ogłosił w zeszłym miesiącu, że spodziewa się finalizacji większości umów handlowych z pozostałymi państwami jeszcze przed końcem marca. Londyn ogłosił do tej pory m. in. zawarcie traktatu z Izraelem. Uzgodniono także umowy z Australią i Nową Zelandią.

Mimo to Carolyn Fairbairn przewodnicząca Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego powiedziała w niedzielę, że „zbliżający się koszmar” brexitu sprawił, że główni partnerzy handlowi, tacy jak Japonia i Korea Południowa, niechętnie siadają do stołu negocjacyjnego przed poznaniem ostatecznego kształtu przyszłych relacji łączących UE z Londynem.

Impas ws. brexitu wciąż trwa

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk przyznał wczoraj, że rozmowy z premier Wielkiej Brytanii Theresą May “nie przyniosły przełomu”, ale zapewnił, że będą kontynuowane. Szefowa brytyjskiego rządu zapewniła natomiast, że “zrealizuje brexit, i to na czas”.