Brexit: Goldman Sachs też w Polsce?

Westminster

Instytucje finansowe w Wlk. Brytanii zaczynają szykować się na Brexit. Część z nich planuje przenieść się na kontynent.

W ramach planowanej w związku z Brexitem reorganizacji, amerykański bank Goldman Sachs przenosi personel z Londynu, m.in. do Polski. Według niemieckiego dziennika „Handelsblatt”, bank planuje zmniejszyć ilość pracującego w Londynie personelu o połowę – z 6 do 3 tys.

W ramach największego transferu 1 tys. osób zostanie przeniesionych do Frankfurtu nad Menem. Planowane jest tam utworzenie głównej centrali organizacyjnej banku na Europę, ze względu na bliskość głównej siedziby Europejskiego Banku Centralnego.

Rozważane jest również przeniesienie pracowników do Nowego Jorku, Francji, Hiszpanii i Polski. Polski oddział banku został otwarty w 2011 r., zatrudnia kilkaset osób.

Brytyjski bank HSBC potwierdził wczoraj (18 stycznia) że 1 tys. osób na stanowiskach w bankowości inwestycyjnej zostanie przeniesionych do oddziału w Paryżu. Jest to reakcja na zapowiedź premier Wlk. Brytanii Theresy May o opuszczeniu wspólnego unijnego rynku.

>> Czytaj więcej o Brexicie

Banki międzynarodowe, które swoje centrale europejskie ulokowały w Londynie, ryzykują utratę uprawnień do prowadzenia działalności w krajach UE po opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię. Jest to związane z dużym prawdopodobieństwem, że przedsiębiorstwa finansowe zarejestrowane w Wlk. Brytanii nie będą, jak obecnie, automatycznie uprawnione do działania na terenie Unii Europejskiej. Ośrodki finansowe w całej Unii, między innymi we Frankfurcie, w Paryżu i Dublinie, już teraz starają się przyciągnąć opuszczające Wlk. Brytanię banki.

Bank Goldman Sachs był obecny w centrum afery związanej z byłym przewodniczącym Komisji Europejskiej, Jose Manuelem Barroso. Według dyrektorów banku, Barroso dostał posadę ze względu na doświadczenie w instytucjach europejskich, które miałoby pomóc bankowi w załagodzeniu negatywnych skutków wyjścia Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej. Były przewodniczący Komisji został skrytykowany za przyjęcie stanowiska, sprawa wywołała dyskusję na temat etyki w instytucjach unijnych.

>> Czytaj więcej o „aferze Goldman Sachs”