Koronawirus: W trakcie pandemii rosną fortuny najbogatszych. Rekordzistą jest właściciel firmy sprzedającej… wodę

musk-bezos-tesla-amazon-gates-microsoft-zuckerberg0-facebook

Elon Musk, źródło: Flickr/NVIDIA Corporation (CC BY-NC-ND 2.0) [NVIDIA Corporation]

Majątek 20 najbogatszych ludzi na świecie był większy pod koniec 2020 r. o 24 proc. w porównaniu końcówką 2019 r. Kryzys gospodarczy nie dotyczy właścicieli największych fortun na świecie. Najwięcej w 2020 r. zyskał Elon Musk, ale procentowy rekord wzrostu majątku należy do Zhonga Shanshana z Chin, który jest właścicielem firmy sprzedającej… butelkowaną wodę do picia.

 

 

Minione kilkanaście miesięcy oznaczało zmniejszenie lub utratę dochodów dla setek tysięcy osób na całym świecie z powodu ekonomicznych skutków pandemii koronawirusa. Kryzys nie dotyczy jednak najbogatszych osób na świecie, które w znakomitej większości w ciągu minionych dwunastu miesięcy powiększyły swoje majątki – często o dziesiątki miliardów euro.

Majątek dwudziestu najzamożniejszych osób na świecie na koniec 2020 r. oszacowano łącznie na 1,77 bln dolarów. To o 24 proc. więcej niż pod koniec 2019 r., poinformował wraz z końcem roku Bloomberg. W pierwszej dziesiątce najbogatszych jest dziewięciu Amerykanów i tylko jeden Europejczyk: Francuz Bernard Arnault (LVMH). Na liście są trzy kobiety.

Jeff Bezos: Najbogatszy niezmiennie ten sam

Rok 2020 jako najbogatszy człowiek na świecie zakończył – podobnie jak 12 miesięcy wcześniej – Jeff Bezos. Majątek właściciela Amazona – 193,7 mld dolarów (powiększony o 68,7 proc. w porównaniu z końcówką 2019 r.) – jest zasługą m.in. znacznego zwiększenia zysków firm z branży e-handlu, które zyskały w ostatnich miesiącach na skutkach pandemii koronawirusa. Majątek Bezosa powiększył się o 76,9 mld dolarów.

Drugi w rankingu niezmiennie jest Elon Musk. Założyciel i dyrektor generalny SpaceX i Tesli był nieobecny w zestawieniu pod koniec roku 2019. Jednak w ciągu ostatnich 12 miesięcy jego majątek wzrósł o 482,2 proc. osiągając 160,7 mld dolarów. Oznacza to, że Musk zyskał 133 mld dolarów w ciągu 12 miesięcy.

Trzeci na podium najbogatszych jest Bill Gates, który po 12 miesiącach pandemii może dopisać do swojego rachunku 18,4 mld dolarów (więcej o 16,3 proc. niż przed rokiem). Założyciel Microsoftu dysponuje majątkiem szacowanym przez Bloomberg Billionaires Index na 131,5 mld dolarów.

Bezwarunkowy dochód gwarantowany lekarstwem na kryzys?

Czy bezwarunkowy dochód gwarantowany to lepszy sposób na uratowanie gospodarek niż kolejne wielomiliardowe plany ratunkowe?

Rekordzista z Chin

Na uwagę jednak zasługuje spektakularne wzbogacenie się Zhonga Shanshana, który stał się tym samym najbogatszym człowiekiem Azji. Chińczyk zastąpił na tym miejscu miliardera z Indii Mukesha Ambani. Shanshan dorobił się majątku inaczej niż większość miliarderów z pierwszej „20”.

Majątek Zhong Shanshana wyniósł na koniec 2020 r. 77,8 mld dol., co daje mu 11. miejsce w rankingu Bloomberga. Ambani, który dzierżył tytuł najbogatszego Azjaty przez ostatnie dwa lata, obecnie plasuje się tuż za Shanshanem, z majątkiem rzędu 76,9 mld dol.

Łącznie wartość majątku Shanshana w 2020 r. wzrosła o ponad 70 mld dol. (o 997 proc.!) Większy wzrost bogactwa w „20” odnotował tylko Elon Musk (+140 mld dol.). Shanshan został najbogatszym Azjatą m.in. dzięki debiutowi giełdowemu jego firmy Nongfu Spring, produkującej… butelkowaną wodę do picia.

Spółka weszła na giełdę w Hongkongu we wrześniu. Jej wartość od tamtej pory wzrosła z około 24 mld dol. do około 36 mld dol., a w 2019 r. miała 3,5 mld dol. przychodów. Shanshan kontroluje także medyczną spółkę Beijing Wantai Biological Pharmacy, produkującą m.in. szczepionki, która zadebiutowała na giełdzie w Szanghaju w kwietniu 2020 r. Jej wartość to obecnie 12,6 mld dolarów, przy 171 mln dolarów przychodów w 2019 r.

Bezwarunkowy dochód podstawowy: Czy się stoi, czy się leży, godne życie się należy – Guy Standing

99 proc. ludzi chce poprawiać swoje życie. I z minimalnym dochodem bezwarunkowym nie przestaną tego chcieć – mówi prof. Guy Standing

Przemysł modowy cierpi. Mniej kobiet na liście

W przeciwieństwie do Muska i Shanshana w 2020 r. straty zanotował potentat modowy z Hiszpanii Amancio Ortega. Twórca Inditexu (m.in. Zara) skończył 2019 r. na 6. miejscu, ale sparaliżowanie branży modowej w związku z pandemią – przerwanie łańcuchów dostaw w początkowej fazie pandemii oraz zamknięcie stacjonarnych sklepów w galeriach handlowych niemal na całym świecie, odbiło się na majątku Hiszpana.

Ortega dysponuje 68,2 mld dolarów. To mniej o 7,3 mld niż 12 miesięcy temu (-9,7 proc.). Pandemia odbiła się na kondycji Intidexu, który tylko w pierwszej połowie roku stracił na czysto 195 mln euro przychodów.

W tegorocznej „20” najbogatszych sklasyfikowano o jedną kobietę mniej niż przed rokiem. Najbogatszą kobietą na świecie jest Francuska Françoise Bettencourt Meyers. Wcześniej przez wiele lat na liście widniała jej matka Liliane Bettencourt zanim zmarła w 2017 r. Spadkobierczyni imperium kosmetycznego L’Oréal posiada 76,3 mld dolarów. O 29,3 proc. więcej niż rok temu.

Na liście są także siedemnasta Alice Watson (Wal-Mart) oraz była żona Jeffa Bezosa MacKenzie Scott, która po rozwodzie przejęła 4 proc. udziałów w Amazonie. Z rankingu wypadły za to Julia Flesher Koch (wdowa po magnacie przemysłowym Davidzie Kochu) oraz Jacqueline Badger Mars, spadkobierczyni znanej firmy spożywczej. 

W pierwszej „20” największych fortun sklasyfikowano 14 obywateli USA. Dwójkę Francuzów. Hiszpana, obywatela Indii oraz dwójkę Chińczyków.