Majątek 20 najbogatszych ludzi na świecie był większy pod koniec 2020 r. o 24 proc. w porównaniu końcówką 2019 r. Kryzys gospodarczy nie dotyczy właścicieli największych fortun na świecie. Najwięcej w 2020 r. zyskał Elon Musk, ale procentowy rekord wzrostu majątku należy do Zhonga Shanshana z Chin, który jest właścicielem firmy sprzedającej… butelkowaną wodę do picia.
Minione kilkanaście miesięcy oznaczało zmniejszenie lub utratę dochodów dla setek tysięcy osób na całym świecie z powodu ekonomicznych skutków pandemii koronawirusa. Kryzys nie dotyczy jednak najbogatszych osób na świecie, które w znakomitej większości w ciągu minionych dwunastu miesięcy powiększyły swoje majątki – często o dziesiątki miliardów euro.
Majątek dwudziestu najzamożniejszych osób na świecie na koniec 2020 r. oszacowano łącznie na 1,77 bln dolarów. To o 24 proc. więcej niż pod koniec 2019 r., poinformował wraz z końcem roku Bloomberg. W pierwszej dziesiątce najbogatszych jest dziewięciu Amerykanów i tylko jeden Europejczyk: Francuz Bernard Arnault (LVMH). Na liście są trzy kobiety.
Jeff Bezos: Najbogatszy niezmiennie ten sam
Rok 2020 jako najbogatszy człowiek na świecie zakończył – podobnie jak 12 miesięcy wcześniej – Jeff Bezos. Majątek właściciela Amazona – 193,7 mld dolarów (powiększony o 68,7 proc. w porównaniu z końcówką 2019 r.) – jest zasługą m.in. znacznego zwiększenia zysków firm z branży e-handlu, które zyskały w ostatnich miesiącach na skutkach pandemii koronawirusa. Majątek Bezosa powiększył się o 76,9 mld dolarów.
Drugi w rankingu niezmiennie jest Elon Musk. Założyciel i dyrektor generalny SpaceX i Tesli był nieobecny w zestawieniu pod koniec roku 2019. Jednak w ciągu ostatnich 12 miesięcy jego majątek wzrósł o 482,2 proc. osiągając 160,7 mld dolarów. Oznacza to, że Musk zyskał 133 mld dolarów w ciągu 12 miesięcy.
Trzeci na podium najbogatszych jest Bill Gates, który po 12 miesiącach pandemii może dopisać do swojego rachunku 18,4 mld dolarów (więcej o 16,3 proc. niż przed rokiem). Założyciel Microsoftu dysponuje majątkiem szacowanym przez Bloomberg Billionaires Index na 131,5 mld dolarów.
Rekordzista z Chin
Na uwagę jednak zasługuje spektakularne wzbogacenie się Zhonga Shanshana, który stał się tym samym najbogatszym człowiekiem Azji. Chińczyk zastąpił na tym miejscu miliardera z Indii Mukesha Ambani. Shanshan dorobił się majątku inaczej niż większość miliarderów z pierwszej „20”.
Majątek Zhong Shanshana wyniósł na koniec 2020 r. 77,8 mld dol., co daje mu 11. miejsce w rankingu Bloomberga. Ambani, który dzierżył tytuł najbogatszego Azjaty przez ostatnie dwa lata, obecnie plasuje się tuż za Shanshanem, z majątkiem rzędu 76,9 mld dol.
Łącznie wartość majątku Shanshana w 2020 r. wzrosła o ponad 70 mld dol. (o 997 proc.!) Większy wzrost bogactwa w „20” odnotował tylko Elon Musk (+140 mld dol.). Shanshan został najbogatszym Azjatą m.in. dzięki debiutowi giełdowemu jego firmy Nongfu Spring, produkującej… butelkowaną wodę do picia.
Spółka weszła na giełdę w Hongkongu we wrześniu. Jej wartość od tamtej pory wzrosła z około 24 mld dol. do około 36 mld dol., a w 2019 r. miała 3,5 mld dol. przychodów. Shanshan kontroluje także medyczną spółkę Beijing Wantai Biological Pharmacy, produkującą m.in. szczepionki, która zadebiutowała na giełdzie w Szanghaju w kwietniu 2020 r. Jej wartość to obecnie 12,6 mld dolarów, przy 171 mln dolarów przychodów w 2019 r.
Przemysł modowy cierpi. Mniej kobiet na liście
W przeciwieństwie do Muska i Shanshana w 2020 r. straty zanotował potentat modowy z Hiszpanii Amancio Ortega. Twórca Inditexu (m.in. Zara) skończył 2019 r. na 6. miejscu, ale sparaliżowanie branży modowej w związku z pandemią – przerwanie łańcuchów dostaw w początkowej fazie pandemii oraz zamknięcie stacjonarnych sklepów w galeriach handlowych niemal na całym świecie, odbiło się na majątku Hiszpana.
Ortega dysponuje 68,2 mld dolarów. To mniej o 7,3 mld niż 12 miesięcy temu (-9,7 proc.). Pandemia odbiła się na kondycji Intidexu, który tylko w pierwszej połowie roku stracił na czysto 195 mln euro przychodów.
W tegorocznej „20” najbogatszych sklasyfikowano o jedną kobietę mniej niż przed rokiem. Najbogatszą kobietą na świecie jest Francuska Françoise Bettencourt Meyers. Wcześniej przez wiele lat na liście widniała jej matka Liliane Bettencourt zanim zmarła w 2017 r. Spadkobierczyni imperium kosmetycznego L’Oréal posiada 76,3 mld dolarów. O 29,3 proc. więcej niż rok temu.
Na liście są także siedemnasta Alice Watson (Wal-Mart) oraz była żona Jeffa Bezosa MacKenzie Scott, która po rozwodzie przejęła 4 proc. udziałów w Amazonie. Z rankingu wypadły za to Julia Flesher Koch (wdowa po magnacie przemysłowym Davidzie Kochu) oraz Jacqueline Badger Mars, spadkobierczyni znanej firmy spożywczej.
W pierwszej „20” największych fortun sklasyfikowano 14 obywateli USA. Dwójkę Francuzów. Hiszpana, obywatela Indii oraz dwójkę Chińczyków.