Bałkany Zachodnie współpracują w sprawie eliminacji roamingu

Źródło: Startup DIGI via Flickr.com

Podpisane przed trzema miesiącami w Belgradzie porozumienie dotyczące stopniowego zmniejszania opłat za połączenia między państwami regionu Bałkanów Zachodnich zaczęło wczoraj obowiązywać. W perspektywie dwóch lat opłaty zupełnie znikną. Eksperci podkreślają, że to rzadki przykład współpracy w regionie.

 

 

Od wczoraj ceny połączeń między Macedonią Północną, Serbią, Czarnogórą, Albanią, Kosowem oraz Bośnią i Hercegowiną spadły średnio o 27 proc. Za dwa lata zostaną zupełnie wyeliminowane. Porozumienie stało się możliwe dzięki pośrednictwu Unii Europejskiej. Odpowiednie dokumenty podpisano na początku kwietnia podczas drugiego Szczytu Cyfrowego Bałkanów Zachodnich.

Ile maksymalnie zapłacimy za rozmowy i SMS-y na terenie UE?

Od dziś (15 maja) obowiązują nowe przepisy, które ustaliły maksymalną wysokość stawek, jakie operatorzy telefoniczni mogą pobierać za zagraniczne rozmowy telefoniczne wykonywane pomiędzy państwami członkowskimi UE oraz za SMS-y. To kolejna po zniesieniu roamingu reforma, która obniży ceny połączeń.
 

Od teraz …

W kierunku pełnej integracji

Pośrednictwo UE nie było przypadkowe. Doprowadzenie do zniknięcia taryf roamingowych między państwami regionu jest jednym z warunków wstępnych dołączenia w przyszłości do wspólnej – z pozostałymi państwami UE – strefy rozmów międzynarodowych bez dodatkowych kosztów.

W osiągnięciu porozumienia czynnie zaangażowany był m. in. unijny komisarz ds. europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn, który przed trzema miesiącami nie ukrywał radości ze sfinalizowania umowy.

PE za kolejnym obniżeniem stawek roamingowych

Parlament Europejski przegłosował pakiet telekomunikacyjny ograniczający ceny połączeń w UE. Dodatkowo znalazły się tam zapisy wspomagające rozwój superszybkiej sieci 5G oraz systemu połączeń alarmowych do roku 2020.
 
Dzięki nowym przepisom po raz kolejny spadną ceny połączeń w roamingu w państwach członkowskich UE oraz tych …

Znaczny spadek cen

Ceny połączeń notują znaczny spadek, ale to nie koniec dobrych wiadomości dla mieszkańców regionu. Obecnie trwają rozmowy nad rozszerzeniem strefy tańszych połączeń między Bałkanami Zachodnimi a UE. Wydaje się jednak, że wcześniej dojdzie do obniżenia kosztów połączeń między Macedonią Północną a Grecją.

Byłby to kolejny znak współpracy między sąsiadami po zawarciu w czerwcu ubiegłego roku porozumienia z Prespy, wieńczącego wieloletni konflikt dotyczący nazwy państwa. Od tego czasu Skopje i Ateny zacieśniają współpracę dwustronną. Grecy m.in. patrolują swoimi samolotami przestrzeń powietrzną sąsiada (w ramach jednej z misji NATO).

Holandia sparaliżowana przez wielką awarię telekomunikacyjną

Kilka godzin trwała wczorajsza (24 czerwca) wielka awaria sieci telekomunikacyjnej w Holandii. Sparaliżowana została nie tylko łączność między wieloma obywatelami, ale także systemy służb ratowniczych, policyjnych czy medycznych. Na ulice holenderskich miast wysłani zostali wszyscy dostępni policjanci.
 

Holenderska awaria telekomunikacyjna rozpoczęła …

Po raz drugi

Podobna umowa została zawarta w 2014 r., lecz bez Albanii i Kosowa. Tym razem pomimo ciągłych napięć między Belgradem i Kosowem, liderom regionu udało się osiągnąć porozumienie. Oznacza ono, że 17 mln osób oraz przedsiębiorców oszczędzi więcej pieniędzy.

Według ekspertów, przyniesie to niebagatelne zyski dla wszystkich stron, ale głównie dla biznesu. Mniejsze koszty usług telefonicznych powinny przełożyć się na mniejsze kwoty usług, a więc zmniejszenie się rachunku odbiorców.

Globalny Indeks Pokoju: Państwa Bałkanów Zachodnich pną się w górę

Najnowszy Globalny Indeks Pokoju oceniający pokój i stabilność na świecie wskazuje na poprawę pozycji państw regionu Bałkanów Zachodnich.
 

Globalny Indeks Pokoju (GPI) jest opracowywany przez Instytut Ekonomii i Pokoju, niezależny think tank, którego celem jest zmierzenie stanu pokoju i …