Azja doświadczy pierwszej regionalnej recesji od niemal 60 lat. Które państwa stracą najwięcej?

PKB całego regionu Azji i Pacyfiku skurczy się w tym roku po raz pierwszy od prawie 60 lat (Photo by zibik on Unsplash)

PKB całego regionu Azji i Pacyfiku skurczy się w tym roku po raz pierwszy od prawie 60 lat (Photo by zibik on Unsplash)

Spowodowany przez pandemię kryzys gospodarczy będzie w Azji głębszy niż przewidywano jeszcze przed wakacjami. Azjatycki Bank Rozwoju (ADB) szacuje, że region po raz pierwszy od 1962 r. zanotuje w tym roku spadek PKB.

 

 

Według wyliczeń ekonomistów zrzeszającego 45 krajów kontynentu ADB gospodarka całej Azji skurczy się w 2020 r. o 0,7 proc. Będzie to pierwszy spadek gospodarczy od 58 lat. Jeszcze w czerwcu bank przewidywał, że uda się utrzymać minimalny wzrost na poziomie 0,1 proc. W 2019 r. wzrost gospodarczy wyniósł zaś w tym regionie 5,1 proc.

Ślady życia odkryte na Wenus? Łukaszenka u Putina. Wiemy, kto pokieruje rządem Japonii / Europa, świat i Układ Słoneczny w skrócie

Naukowcy odkryli potencjalne ślady życia na Wenus. Białoruś dostanie 1,5 mld dolarów kredytu od Rosji. Jest kandydat na nowego premiera Japonii. Europa, świat i Układ Słoneczny w skrócie.

Kłopoty na Pacyfiku, dramat Azji Południowej

Do prognozowanego spadku PKB całego kontynentu doszło za sprawą redukcji prognozy gospodarczej dla większości azjatyckich krajów. 3/4 państw ujętych w raporcie ADB ma zanotować w tym roku spadek PKB. Dotyczy to m.in. Indii, których PKB zmniejszy się o 9 proc., Tajlandii, która straci 8 proc. czy Filipin, których gospodarka skurczy się o 7,3 proc.

Ale najmocniej ucierpią małe wyspiarskie kraje żyjące głównie z turystyki. PKB Fidżi (choć kraj leży de facto w Oceanii, to jest zrzeszony w ADB) spadnie o 19,5 proc. W przypadku Malediwów będzie to zaś aż 20,5 proc.

Najbardziej dotknięta recesją będzie Azja Południowa, która straci 6,8 proc. PKB. Oprócz Malediwów i Indii mocno stracą też w tym rejonie Sri Lanka (5.5 proc.) oraz Afganistan (5 proc.). Obroni się natomiast Bangladesz, którego PKB wzrośnie o 5,2 proc.

To pocieszająca wiadomość dla tego biednego kraju. Jeszcze w czerwcu ADB wróżyło mu wzrost mniejszy o 0,7 proc., czyli na poziomie 4,5 proc. Jednak w 2019 r. gospodarka tego kraju urosła o 8,2 proc., a przed pandemią wróżono mu tegoroczny wzrost na poziomie 7,8 proc.

Wyprzedziły Brazylię. Indie drugim najmocniej dotkniętym pandemią koronawirusa krajem świata

Pandemia w żadnym innym miejscu na świecie nie rozwijała się dotąd tak szybko.

Chiny i Bangladesz na plusie, ale poniżej oczekiwań

Najmniej dotknięta recesją będzie zaś wschodnia część Azji, która utrzyma się na plusie i zanotuje wzrost gospodarczy na poziomie 1,3 proc. To przede wszystkim za sprawą chińskiej gospodarki, która ma urosnąć o 1,8 proc., co biorąc jednak pod uwagę wyraźniejszy wzrost w ubiegłych latach (6,1 proc. w 2019 r.) i tak można uznać za klęskę.

Najwięcej w tym rejonie straci natomiast Hongkong, którego PKB skurczy się o 6,5 proc., co jednak będzie skutkiem nie tylko pandemii, ale również zawirowań politycznych w związku z poważnym ograniczeniem przez Pekin autonomii tej byłej brytyjskiej kolonii, co z kolei wywołało ucieczkę części biznesu i doprowadziło do nałożenia sankcji m.in. przez USA.

Oprócz Chin i Bangladeszu na plusie w raporcie ADB wypadają tylko Tajwan (prognozowany wzrost o 0,8 proc.), Turkmenistan (3,2 proc.), Uzbekistan (0,5 proc.), Bhutan (2,4 proc.), Nepal (2,3 proc.), Brunei (1,4 proc.), Birma/Mjanma (1,8 proc.), Wietnam (1,4 proc.), a także pacyficzne Kiribati (0,6 proc.) i Tuvalu (2 proc.). W każdym przypadku będą to jednak wzrosty niższe niż prognozowano przed wybuchem pandemii.

„Większość krajów w regionie Azji i Pacyfiku czeka niełatwa droga do odzyskania w 2020 r. wzrostu gospodarczego. Zagrożenie dla gospodarek, jakie stwarza pandemia COVID-19, pozostaje duże, ponieważ przedłużająca się pierwsza fala lub kolejny nawrót pandemii może skłonić rządy do wprowadzania kolejnych obostrzeń” – powiedział główny ekonomista ADB Yasuyuki Sawada.

Przez koronawirusa Ameryka Południowa może się gospodarczo cofnąć o dekadę

Kontynent południowoamerykański stał się jednym z najmocniej dotkniętych przez pandemię koronawirusa regionów świata. Choć patogen uderzył w Amerykę Południową nieco później niż w Azję czy Europę, nie dał wiele czasu na przygotowania.

Odbudowa gospodarcza w przyszłym roku

Azjatycki Bank Rozwoju szacuje, że w 2021 r. region znów notował będzie wzrost gospodarczy. Przewiduje, że wyniesie on 6,8 proc. Jednym z najdynamiczniej odbudowujących się krajów mają być w Azji Chiny, którym według ADB gospodarka urośnie w przyszłym roku o 7,7 proc. Gospodarka indyjska ma natomiast urosnąć nawet o 8 proc.