Pierwsza część nowego gazociągu TANAP (Trans-Anatolian Natural Gas Pipeline) ze złóż w Azerbejdżanie zostanie przekazana do eksploatacji 19 czerwca – poinformował w środę turecki dziennik „Hurriyet”.

„Planowano, że pierwsze dostawy gazu z Azerbejdżanu do Turcji gazociągiem TANAP rozpoczną się w pierwszym tygodniu lipca. Jednak w zeszłym tygodniu podczas spotkania prezydentów Azerbejdżanu Ilhama Alijewa i Turcji Recepa Tayyipa Erdogana podjęto decyzję, aby ceremonię przekazania TANAP do eksploatacji urządzić 19 czerwca” – powiedział tureckiemu dziennikowi Wagit Alijew, szef działu inwestycji azerskiego koncernu paliwowego SOCAR. Tłumaczył, że postanowiono przyspieszyć ceremonię inauguracji działania gazociągu ze względu na przedterminowe wybory parlamentarne i prezydenckie w Turcji, które rozpisano na 24 czerwca.

Turcja buduje swoją pierwszą elektrownię jądrową z pomocą Rosji

Recap Tayyip Erdoğan i Władimir Putin oficjalnie zainaugurowali prace nad budową pierwszej elektrowni atomowej w Turcji we wtorek (3 kwietnia). Elektrownia Akkuyu o wartości 20 mld dolarów ma powstać w południowej prowincji Mersin.
 

Elektrownia zostanie zbudowana przez państwową rosyjską agencję energii …

Kaspijski konkurent Gazpromu

Gazociąg TANAP będzie transportować surowiec z nowych, zasobnych złóż gazu Shah Deniz II, które znajdują się pod dnem Morza Kaspijskiego u wybrzeży Azerbejdżanu. To będzie jeden z najdłuższych gazociągów świata. Od brzegów Morza Kaspijskiego do granicy Turcji z Grecją będzie miał 1850 km długości.

Początkowo TANAP ma transportować 16 mld m sześc. gazu rocznie, w tym 6 mld m sześc. dla Turcji. Pozostałe 10 mld m sześc. azerskiego gazu popłynie do Europy kolejnym nowym gazociągiem TAP, od granicy z Turcją przez północną Grecję, Albanię i Adriatyk do Włoch. A po rozbudowie gazociągu TANAP tą rurą będzie można transportować 31 mld m sześc. kaspijskiego gazu rocznie: 12 mld m sześc. dla Turcji, a resztę do Europy.

W zeszłym miesiącu przedstawiciele koncernu SOCAR zapowiedzieli, że azerski gaz z nowego połączenia przez Turcję popłynie do Europy w marcu 2020 r.W ten sposób azerski gaz po raz pierwszy trafi bezpośrednio na rynki państw Europy Południowej, zdominowane obecnie przez gaz z Rosji.

UE przestrzega Turcję przed działaniami wobec Cypru

Komisja Europejska przestrzegła Turcję przed „groźbami wobec Cypru”. Jak oceniła Bruksela, może to „zagrozić dobrym relacjom sąsiedzkim”. W poniedziałek władze cypryjskie poinformowały, że tureckie okręty wojenne po raz kolejny przeszkodziły pracującemu na zlecenie Cypru włoskiemu statkowi w poszukiwaniach podmorskich złóż …

Atut dla Erdogana

Także dla Turcji dostawy azerskiego surowca z nowego gazociągu będą ważnym atutem w relacjach z Rosją. W tym tygodniu Gazprom ogłosił, że zakończył układanie przez Morze Czarne pierwszej z dwóch nitek nowego gazociągu Turkish Stream. Pierwsza nitka tego gazociągu ma dostarczać prawie 16 mld m sześc. rosyjskiego gazu rocznie wyłącznie dla Turcji. Druga, budowana jeszcze nitka Turkish Stream ma transportować także 16 mld m sześc. gazu, jednak przeznaczonego dla odbiorców w Europie Południowej i Środkowej.

Gazprom postanowił wybudować ten podmorski gazociąg, aby zmniejszyć tranzyt swojego surowca przez Ukrainę. Ale nie mniej ważnym celem rosyjskiego koncernu jest powstrzymanie – popieranej przez UE – kaspijskiej konkurencji przed wejściem na gazowy rynek Europy.

Turcja będzie mogła wykorzystywać tę sytuację, by jak najwięcej ugrać dla siebie. Moskwa i Ankara nie wyznaczyły jeszcze tras tranzytowych gazociągów, które przez teren Turcji mają transportować do Europy gaz z drugiej nitki Turkish Stream. A jednocześnie dodatkowe dostawy gazu z Azerbejdżanu zmniejszą zapotrzebowanie Turcji na rosyjski gaz.

Artykuł opublikowany w ramach partnerstwa z Gazetą Wyborczą.