Austria wyklucza zniesienie podatku cyfrowego pomimo nacisków USA

Austria, USA,

Austriacki podatek cyfrowy był wielokrotnie krytykowany przez Waszyngton. USA groziły wręcz wprowadzeniem karnych ceł, jeśli Austria nie wycofa się z tego rozwiązania. / Foto via unsplash [@glenncarstenspeters]

Podczas gdy Komisja Europejska ogłosiła wczoraj (12 lipca), że ma wstrzymać proponowaną opłatę cyfrową do czasu osiągnięcia porozumienia na forum G20, austriacki minister finansów Gernot Blümel wykluczył możliwość wycofania austriackiego podatku cyfrowego, wprowadzonego w ubiegłym roku.

 

 

Komisja Europejska ma zamiar opóźnić plany wprowadzenia opłaty cyfrowej, aby zwiększyć szanse na globalną reformę podatku od osób prawnych.

W lipcu 2020 r. Komisja Europejska została upoważniona przez przywódców państw Unii Europejskiej do wprowadzenia podatku cyfrowego w ramach zestawu środków podatkowych. Celem było pozyskanie nowych źródeł dochodów koniecznych do spłaty pożyczek, finansujących Fundusz Odbudowy.

„Potrzebne jest jasne porozumienie. Musimy wiedzieć, jakich podatków cyfrowych spodziewać się w przyszłości”, powiedział Blümel w poniedziałek przed szczytem Eurogrupy w Brukseli. Jak stwierdził, nie może być tak, że duże platformy cyfrowe płacą niższe podatki w porównaniu do innych firm. „Właśnie dlatego wprowadziliśmy podatek cyfrowy”, wyjaśnił minister.

Austriacki podatek cyfrowy był wielokrotnie krytykowany przez Waszyngton. USA groziły wręcz wprowadzeniem karnych ceł, jeśli Austria nie wycofa się z tego rozwiązania. Blümel oświadczył, że Austria nie zniesie wprowadzonego podatku, ale zapowiedział, że władze w Wiedniu są otwarte na kompromisy na szczeblu europejskim.

Podatek cyfrowy w wysokości 5 proc. obowiązuje w Austrii od 1 stycznia 2020 r. Mają go płacić firmy, które mają ponad 750 mln euro rocznych globalnych przychodów i ponad 25 mln euro rocznych przychodów od cyfrowych reklam w Austrii.

Administracja USA zrobiła w ostatnich miesiącach „duży krok do przodu”, stwierdził minister, odnosząc się do porozumienia na forum G7 i OECD. Podkreślił, że USA i UE są na „dobrej drodze”, by osiągnąć porozumienie w sprawie globalnego minimalnego podatku dla dużych koncernów cyfrowych.

Wiele krajów UE – przede wszystkim Francja – zdecydowała się w ostatnich miesiącach na wprowadzenie podatku cyfrowego w obliczu braku stosownego porozumienia w ramach OECD. Administracja USA uważa opłatę cyfrową za nieproporcjonalnie wymierzoną w amerykańskie firmy.

Przypomnijmy, ministrowie finansów i szefowie banków centralnych krajów należących do G20 poparli podczas dwudniowych obrad w Wenecji wprowadzenie globalnego podatku od międzynarodowych koncernów. Szczegóły porozumienia mają zostać dopracowane do jesiennego szczytu przywódców państw grupy w Rzymie. Szczegóły poniżej. 

G20: Osiągnięto porozumienie ws. globalnego podatku dla największych koncernów

Szczegóły porozumienia mają zostać dopracowane do jesiennego szczytu przywódców państw grupy w Rzymie.