Austria: Nawet 100 tys. euro odszkodowania za Ischgl. Rząd przygotowuje się do drugiej fali w turystyce

Ischgl było jednym z pierwszych w Europie ognisk koronawirusa.

Ischgl było jednym z pierwszych w Europie ognisk koronawirusa. / Foto via unsplash

Ischgl było jednym z pierwszych w Europie ognisk koronawirusa. Turyści, którzy zakazili się koronawirusem w tym alpejskim kurorcie w początkowej fazie pandemii domagają się nawet 100 tys. euro odszkodowania. Tymczasem austriacki rząd przygotowuje się na sezon zimowy w turystyce. Jakie są plany Wiednia odnośnie branży hotelarskiej?

 

 

Austriacki rząd rozszerzy od 1 września finansowane programu bezpłatnych testów dla pracowników restauracji, kempingów i schronisk.

Sezon zimowy: Austria w awangardzie, czyli uniknąć Ischgl

Wcześniej tylko pracownicy hoteli mieli dostęp do bezpłatnych testów. Obecnie w tej grupie zawodowej przeprowadza się od 2 tys. do 4 tys. testów dziennie. Planowane jest również rozszerzenie bezpłatnych, regularnych testów dla instruktorów narciarstwa po rozpoczęciu sezonu.

Minister turystyki, Elisabeth Köstinger, pochwaliła ten ruch, mówiąc: „to czyni nas jednym z międzynarodowych pionierów”. „Austria powinna w przyszłości pozostać jednym z najbardziej gościnnych i najbezpieczniejszych krajów urlopowych”, dodała.

Austriacy dmuchają na zimne. W marcu br. głośno stało się o alpejskim kurorcie Ischgl w Tyrolu, gdzie na skutek zlekceważenia informacji o SARS-CoV-2, setki turystów zakaziły się nowym koronawirusem rozprzestrzeniając go następnie w swoich krajach.

Austria: Kanclerz i prezydent potępiają antysemicki atak w mieście Graz

W 2019 r. w Austrii miało miejsce 550 incydentów o podłożu antysemickim – to prawie o 10 proc. więcej niż dwa lata wcześniej.

Ischgl: Nawet do 100 tys. euro odszkodowań. Pozew złożony we wrześniu

Już co najmniej 1 tys. poszkodowanych przez koronawirusa zdecydowało się dołączyć do pozwu przeciwko władzom kurortu narciarskiego Ischgl z uwagi na nieadekwatną reakcję na pandemię, ogłosił prawnik i obrońca praw konsumentów Peter Kolba.

Jak podaje niemiecka agencja DPA, Kolba zapowiedział złożenie pozwu przeciwko władzom Ischgl pod koniec września. Dodał, że aż 6 tys. osób – zakażonych wirusem, a także krewnych zmarłych na chorobę COVID-19 – zgłosiło się do niego w tej sprawie, z czego już tysiąc zdecydowało się dołączyć do pozwu.

Prawnik będzie domagać się odszkodowań w wysokości do 100 tys. euro od każdej poszkodowanej osoby. Kolba zarzuca władzom miejscowości, że zareagowały za późno i nieskutecznie na szerzącego się koronawirusa. W efekcie narciarski kurort był jednym z głównych ognisk pandemii w całej Europie, z którego SARS-CoV-2 rozniósł się do 45 krajów.

Niezależnie od wyników procesu, Ischgl już teraz przygotowuje się na sezon narciarski w warunkach pandemii. Jak pisze agencja DPA, goście hoteli będą musieli przed zameldowaniem pokazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub poddać się badaniu. Testy będą przeprowadzane również wśród pracowników.