Austria i Dania porozumiały się z Izraelem ws. produkcji szczepionek. „Wotum nieufności dla UE”

Dania, Izrael, Austria, Mette Frederiksen, Benjamin Netanjahu, Sebastian Kurz.

„Uważamy, że łącząc wysiłki trzech niedużych, ale posiadających duże możliwości krajów, lepiej poradzimy sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nami pandemia”, stwierdził premier Izraela Benjamin Netanjahu (w środku) podczas spotkania z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem i premier Danii Mette Frederiksen. / Zdjęcie: Facebook, @mettefrederiksen.dk

Szefowie rządów Austrii i Danii osiągnęli porozumienie z Izraelem w sprawie współpracy w rozwoju i produkcji szczepionek przeciwko SARS-CoV-2, działających na nowe mutacje koronawirusa. Ich wizyta w tym kraju wzbudziła jednak spore kontrowersje w Niemczech i Francji.

 

 

Izrael, Dania i Austria łączą siły w walce z pandemią COVID-19. inwestując w badania nad koronawirusem oraz wspólną produkcję szczepionek. Do takich ustaleń doszło podczas czwartkowej (4 marca) wizyty kanclerza Austrii i premier Danii w Izraelu.

Koronawirus: Austria i Dania będą prowadzić rozmowy z Izraelem w kwestii produkcji szczepionek

Szefowie rządów obu krajów, kanclerz Sebastian Kurz i premier Mette Frederiksen, są sfrustrowani wolnym tempem zatwierdzania i dostaw szczepionek w ramach strategii UE.

„Nie wiemy, jak długo działają obecne szczepionki”

Decyzja o rozpoczęciu współpracy podyktowana była wolnym tempem kampanii szczepień w Europie, ale też prognozowanym kolejnym wzrostem zakażeń, rozwojem kolejnych mutacji koronawirusa i wreszcie niepewnością, na jaki czas zapewnia odporność szczepienie dwoma dawkami preparatu.

„Nie wiemy, jak długo obecne szczepionki zachowują swoje działanie – może pół roku, rok, dwa lata, mniej lub więcej? Tego nie wiemy. Dlatego musimy chronić obywateli przed kolejną falą pandemii oraz przed nowymi mutacjami”, stwierdził premier Izraela Benjamin Netanjahu, cytowany przez „The Times of Israel”.

„Uważamy, że łącząc wysiłki trzech niedużych, ale posiadających duże możliwości krajów, lepiej poradzimy sobie z tymi wyzwaniami”, zaznaczył, dodając, że mile widziane będzie też dołączenie do inicjatywy innych państw.

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz podkreślił z kolei, że „pandemię można pokonać jedynie drogą globalnej współpracy”. Komplementował też Izrael, gdzie zaszczepiona przeciwko COVID-19 została już ponad połowa populacji, nazywając go „pierwszym krajem na świecie, który udowodnił, że można pokonać koronawirusa” i stwierdzając, że „dziś cały świat patrzy na Izrael z podziwem”.

W opinii Kurza między innymi właśnie szybka reakcja Izraela na szerzące się niebezpieczeństwo wystąpienia globalnej pandemii skłoniło przed rokiem Austrię do podjęcia koniecznych środków bezpieczeństwa.

Zdaniem duńskiej premier Mette Frederiksen Dania, Austria i Izrael to trzy kraje, które wierzą, że „terminowy dostęp do szczepionek będzie kluczowy dla obywateli przez następne lata”. „Nie możemy po raz kolejny dać się przyłapać na bezradności. Obserwujemy nowe mutacje, być może czekają nas nowe pandemie i niewykluczone, że czeka nas kolejny kryzys zdrowotny”, ostrzegła.

Izraelska alternatywa dla hotelowej kwarantanny: "Bransoletki wolności"

Osoby wracające z zagranicy będą mogły założyć na nadgarstek lub kostkę bransoletkę i spędzić czas kwarantanny w domu.

Austria, Dania oraz Izrael będą współpracować w badaniach i produkcji

Jak poinformował Netanjahu, trzy kraje uruchomią fundusz badawczo-rozwojowy oraz zakłady produkcyjne szczepionek w Europie i Izraelu. „Produkcja szczepionek to wieloetapowy proces, więc podzielimy między siebie zadania i każdy skupi się na określonym etapie”, wyjaśnił Kurz. Troje przywódców nie ujawniło jednak, jaka kwota zostanie przeznaczona na ten fundusz, ani jakie będą zdolności produkcyjne w tych trzech państwach,

W ramach wizyty austriackiego kanclerza i duńskiej premier w Izraelu, Netanjahu zabrał ich na siłownię – wszystko po to, aby zaprezentować w praktyce, jak działają tamtejsze paszporty szczepień, tzw. „zielone przepustki”. Tylko osoby zaszczepione na koronawirusa mogą odzyskać część swobód sprzed pandemii, na przykład idąc na koncert czy właśnie na siłownię.

Dla szefa izraelskiego rządu sukces programu szczepień jest ważny także ze względu na zbliżające się wybory, które mają odbyć się 23 marca. Zamiast „vaccination nation” (ang. „naród szczepień”), jak zwykł określać Izrael, mamy teraz do czynienia z „vaccination nations”, czyli Izrael, Austrię i Danię, stwierdził Netanjahu podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z tych krajów.

Sebastian Kurz ostro krytykował ostatnio Unię Europejską za zbyt wolny proces autoryzacji szczepionek oraz kłopoty z dostawami do krajów członkowskich. Austria zaszczepiła jak dotąd 6 proc. swojej około 9-milionowej populacji. W liczącej ok. 6 mln obywateli Danii szczepionki na koronawirusa otrzymało 7 proc. osób.

Włochy zablokowały sprzedaż szczepionek na koronawirusa do Australii

Szczepionki nie pojadą na Antypody, gdzie miały zostać użyte do zaszczepienia tamtejszych lekarzy i pielęgniarek, ale będą musiały zostać sprzedane odbiorcom na terenie UE.

Podróż Kurza i Frederiksen do Izraela „podkopuje solidarność Europy”

Zapowiedź Kopenhagi i Wiednia współpracy z Izraelem i wizyta Kurza i Frederiksen została krytycznie przyjęta w niektórych krajach Europy Zachodniej, a zwłaszcza w Niemczech i Francji, które zarzucają Austrii i Danii, że te nie chcą już polegać na UE w kwestii szczepień. „Ta podróż podkopuje solidarność Europy”, pisze „Die Welt”.

Zdaniem niemieckiego dziennika kanclerz Austrii nie ma już pełnego zaufania do unijnej strategii szczepień. „Kurz chce pozostać częścią europejskiego sojuszu na rzecz szczepień. Ale jego zapowiedź, że pójdzie własną drogą, jest wyraźnym wotum nieufności dla Komisji Europejskiej oraz bezpośrednią zniewagą dla jej szefowej Ursuli von der Leyen i kanclerz (Niemiec – red.) Angeli Merkel”.

Wcześniej możliwość współpracy między Austrią i Danią a Izraelem skrytykowała Francja, argumentując, że „ramy europejskie” pozostają najlepszym rozwiązaniem, by zagwarantować „solidarność” krajów Wspólnoty.

Austria: Była Szefowa MSZ w radzie nadzorczej Rosnieftu. Kiedyś tańczyła na swoim ślubie z Władimirem Putinem

Jako szefowa MSZ Karin Kneissl była orędowniczką projektu Nord Stream 2.

Austria kupi rosyjskie szczepionki?

Sebastian Kurz nie wykluczył także zakupu szczepionek z Chin lub Rosji, na co decyduje się coraz więcej krajów UE. „Trwają rozmowy z różnymi producentami”, powiedział kanclerz podczas piątkowej (5 marca) konferencji prasowej.

„Jeśli Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdzi na przykład rosyjską szczepionkę Sputnik V, jest to oczywiście opcja dla wielu krajów europejskich, w tym Austrii”, przyznał.