„Atomowa” wódka. Atomowy kac?

Tablica wjazdowa do miasta Prypeć niedaleko Czarnobyla, źródło: Flickr, fot. Chris Price

Tablica wjazdowa do miasta Prypeć niedaleko Czarnobyla, źródło: Flickr, fot. Chris Price

Po trzech latach prac powstała wódka „Atomik” – pierwszy produkt zdolny do konsumpcji, który pochodzi ze Strefy Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Zdaniem naukowców odpowiedzialnych za jej produkcję jest to istotny krok w procesie pobudzania ukraińskiej gospodarki w obwodzie kijowskim.

 

O Czarnobylu nie mówi się już jedynie w kontekście serialu emitowanego przez telewizję HBO. Kolejną zachętą do odwiedzenia opustoszałego niegdyś terenu są doniesienia o produkcji nieradioaktywnej wódki z napromieniowanej wody i zboża uprawianych wokół elektrowni, która ma trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku.

O akcyzie na alkohol, która poróżniła kraje bałtyckie

Rządy Łotwy i Estonii oddały się szczególnej rywalizacji. Dla wygenerowania większych zysków z handlu alkoholem, oba państwa licytują się na wysokość akcyzy. Gra toczy się o miliony euro, które mogą zasilić budżety republik.
 

 

Już sam fakt rywalizacji krajów bałtyckich jest czymś …

Brak zdrowotnych przeciwwskazań

Trzy lata temu brytyjscy i ukraińscy badacze rozpoczęli opracowywanie unikatowej receptury. W tym celu zasiali żyto w odległości około 10 km od elektrowni, czyli w tzw. zonie. Zgodnie z zapewnieniami naukowców proces destylacji całkowicie usuwa zanieczyszczenia i spożywanie alkoholu wyprodukowanego z napromieniowanych składników nie stanowi zagrożenia dla życia ludzkiego.

„Wódka >>Atomik<< nie jest bardziej radioaktywna od swoich odpowiedników dostępnych jużna rynku” – skomentował jeden z badaczy, zaangażowany w produkcję trunku z Czarnobyla. Naukowcy podkreślili, że właściwości wody, z której produkowany jest „Atomik” ma podobne właściwości do wód gruntowych we francuskiej Szampanii.

Kto w UE wydaje najwięcej na alkohol?

Jaki procent w budżetach gospodarstw domowych w państwach członkowskich UE stanowią wydatki na alkohol? Okazuje się, że relatywnie najwięcej wydają na napoje wyskokowe Estończycy. Kolejne miejsca zajęli zaś Łotysze i Litwini. Polacy znaleźli się na czwartej pozycji.
 
Raport

Sposób na pobudzenie gospodarki

Produkcja czarnobylskiej wódki nie jest na razie wielka. Jak dotąd została wyprodukowana… zaledwie jedna butelka >>Atomiku<<. Badacze liczą, że do końca tego roku zostanie przygotowanych jeszcze 500 butelek trunku, który ma być sprzedawany turystom odwiedzającym Czarnobyl. Za dystrybucję alkoholu jest odpowiedzialna spółka Chernobyl Spirit Company.

„Uważam, że jest to najważniejsza butelka alkoholu na świecie, ponieważ może ożywić gospodarczo społeczność, która zamieszkuje tereny otaczające elektrownię” – wyznał profesor Jim Smith z Uniwersytetu w Portsmouth w Wielkiej Brytanii.

W przedsięwzięciu maja wziąć udział mieszkańcy zony, którzy w dalszym ciągu odczuwają negatywne skutki gospodarcze katastrofy z 1986 r. Ma do nich trafić 75 proc. zysków ze sprzedaży alkoholu.

Luksemburg toruje drogę do legalizacji marihuany

Luksemburg jako pierwsze państwo w Unii Europejskiej zalegalizuje marihuanę do użytku rekreacyjnego. Jesienią rząd przedstawi projekt ustawy, w którym zostaną  przedstawione szczegóły zmian.
 

W ciągu następnych dwóch lat Luksemburg zalegalizuje sprzedaż i używanie konopi indyjskich w celach rekreacyjnych. Podobnie jak z …

Pierwsze działanie od ponad 30 lat

Produkcja alkoholu jest pierwszym projektem realizowanym w strefie wokół Czarnobyla. „Po 30 latach czas postawić na rozwój ekonomiczny, a nie skupiać się na radioaktywności” – podsumował Smith.

Przestój w działalności gospodarczej w tym regionie jest związany z katastrofą, do której doszło 26 kwietnia 1986 r. w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, znajdującej się 110 km od Kijowa. Przegrzanie reaktora wywołało wybuch wodoru i rozprzestrzenienie się substancji promieniotwórczych.

Europejski raport narkotykowy: "Uberyzacja" kokainy i inne wnioski

Rynek handlu narkotykami jest większy niż kiedykolwiek w historii, informuje Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDAA) w swoim dorocznym raporcie, którego prezentacja miała miejsce wczoraj w Brukseli. Jednym z najbardziej popularnych narkotyków jest kokaina.
 

Kokaina należy do najbardziej popularnych, ale także …

W reakcji na wypadek jądrowy podjęto decyzję o przesiedleniu około 350 tys. osób. Skażeniu uległ obszar prawie 146 km kwadratowych. W dalszym ciągu duża część powierzchni jest wysoko napromieniowana i pozostaje wyłączona z codziennego użytku. Osobom zwiedzającym te tereny, których w związku z emisją brytyjsko-amerykańskiego miniserialu jest coraz więcej, odradza się bezpośrednią interakcję z glebą, wodą, roślinami i złomem.

Mimo tych przeciwwskazań naukowcy odpowiedzialni za produkcję „Atomiku” zapewniają, że zona jest względnie bezpieczna, dlatego „powstał pomysł wyprodukowania wyrobów wolnych od radioaktywności” – dodał Gienadij Łapietew z Ukraińskiego Instytutu Hydrometeorologicznego w Kijowie.