Apple Pay na celowniku Komisji Europejskiej

Płatność za pomocą Apple Pay, źródło: Wikipedia, fot. Mybloodtypeiscoffee (CC BY 4.0)

Komisja Europejska chce sprawdzić, czy koncern Apple stosuje praktyki monopolistyczne poprzez kierowanie użytkowników IPhone’ów tylko do własnej usługi płatności bezstykowej Apple Pay kosztem podobnych usług innych operatorów.

 

Chodzi o aplikację Wallet, jaka standardowo instalowana jest na wszystkich smartfonach wyposażonych w stworzony przez Apple system operacyjny iOS. Wątpliwości KE budzi to, że do tej aplikacji można podpiąć tylko jedną usługi płatności mobilnej, właśnie Apple Pay. System blokuje możliwość skorzystania z innych metod płatności, które są oparte o inne systemy operacyjne, np. najpopularniejszego na świecie Androida firmy Google. Użytkownicy IPhone’ów mogą zatem skorzystać tylko z Apple Pay.

Jak ustalił serwis Bloomberg swoje działania Komisja Europejska rozpoczęła jeszcze we wrześniu. Wysłała wówczas zapytania do różnych banków, operatorów usług płatności mobilnych oraz twórców aplikacji do kupowania za pośrednictwem smartfona o to, czy urządzenia Apple dyskryminują ich produkty w porównaniu z Apple Pay.

„W tym kontekście komisja aktywnie monitoruje rozwój mobilnych rozwiązań płatniczych, zachowanie operatorów działających w sektorze płatności, w tym płatności mobilnych” – odpisała KE na pytania dziennikarzy amerykańskiego portalu gospodarczego. Wszczęcie wstępnych działań nie oznacza jeszcze uruchomienia procedury śledczej, ani nie przesądzą o tym czy rzeczywiście Apple wykorzystuje swoją rynkową pozycję. Bruksela chce na razie sprawdzić czy w ogóle są podstawy do przeprowadzenia antymonopolowego dochodzenia.

Wirtualna waluta Facebooka się sypie? Rezygnują kolejni udziałowcy

Ruszyła oficjalnie fundacja Libra Association, która ma realizować wymyślony przez Facebooka projekt nowej wirtualnej waluty. Jej udziałowcami miało być prawie 30 wielkich spółek z branży internetowej i finansowej. Ale w ostatnich dniach część z nich zrezygnowała.

 

Ponieważ siedzibą Libra Associations ma …

Konkurencja poskarżyła się do KE

Komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager już rok temu powiedziała, że zdaje sobie sprawę, że Apple ogranicza innym usługodawcom dostęp do swojego modułu NFC, który umożliwia sparowanie IPhone’a na krótką odległość z innym urządzeniem, np. z czytnikiem kart płatniczych w sklepie. Ale dotąd nie było informacji, aby KE coś w tej kwestii robiło. Koncern z Cupertino tłumaczy zaś, że blokuje innym dostęp do NFC w IPhone’ach, aby zwiększyć bezpieczeństwo transakcji i chronić prywatność użytkowników. Tymczasem system Android nie wprowadza takich blokad.

Bloomberg ujawnił też, że skargi na Apple wysyłali do Brukseli konkurenci, których irytowało nie tylko zamknięcie im możliwości oferowania swoich usług użytkownikom IPhone’ów, ale także to, że moduł NFC w smartfonach Apple sam sugerował użytkownikom możliwość skorzystania z Apple Pay, jeśli moduł NFC wykrył taką możliwość. Apple na razie nie skomentował oficjalni informacji o wstępnej procedurze wyjaśniającej. Możliwe jest bowiem, że KE jużna tym etapie stwierdzi, że nie ma podstaw do dalszych działań.

Margrethe Vestager gwiazdą Komisji Europejskiej

Unijna komisarz ds. ochrony konkurencji Margrethe Vestager jest faworytem, aby zastąpić Jean-Claude’a Junckera na fotelu szefa Komisji Europejskiej, wynika z ogólnoeuropejskiego sondażu internetowego, którego wyniki ogłoszono 19 lutego.
 

W badaniu przeprowadzonym przez firmę Burson & Wolfe (BCW) we współpracy z …

Apple Pay dostępny w Polsce

Usługa Apple Pay działa od września 2014 r., ale dostępna jest tylko w wybranych krajach, w Polsce od czerwca 2018 r. Są to głównie kraje Ameryki Północnej i Europy oraz Chiny, Japonia, Kazachstan, Brazylia, Australia, Nowa Zelandia, Singapur, Arabia Saudyjska oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. W ciągu najbliższych dni system ma zacząć funkcjonować na Białorusi. Od nieco ponad miesiąca działa natomiast w Gruzji.

Usługa ta rozwija się bardzo dynamicznie. Jeszcze w 2017 r. skorzystało z niej choć raz 86 mln osób na świecie, w 2018 r. było to już 140 mln osób. Jak poinformował prezes Apple Tim Cook, w pierwszych trzech miesiącach 2019 r. poprzez Apple Pay dokonano już 10 mld transakcji na całym świecie. Apple szacuje, że do końca 2020 r. usługa płatności mobilnych oferowana przez koncern z Cupertino będzie mieć 227 mln użytkowników.

Apple nie odpuszcza KE w sprawie rekordowej grzywny

Apple nie zamierza podporządkować się decyzji KE w sprawie rekordowej grzywny. Amerykański gigant wkracza na sądową ścieżkę przeciwko głośnej decyzji z 2016 r. dotyczącej konieczności zwrotu 13 mld euro zaległego podatku w Irlandii.
 

 

Dziś w Luksemburgu startują przesłuchania w sprawie odwołania …