Apple nie odpuszcza KE w sprawie rekordowej grzywny

Kara dla Google

Margrethe Vestager, komisarz ds. konkurencji// Źródło: KE

Apple nie zamierza podporządkować się decyzji KE w sprawie rekordowej grzywny. Amerykański gigant wkracza na sądową ścieżkę przeciwko głośnej decyzji z 2016 r. dotyczącej konieczności zwrotu 13 mld euro zaległego podatku w Irlandii.

 

 

Dziś w Luksemburgu startują przesłuchania w sprawie odwołania się koncernu Apple od decyzji podjętej przez KE w sierpniu 2016 r. w sprawie „przyznania nielegalnych korzyści podatkowych prywatnemu przedsiębiorstwu” przez rząd Irlandii. W wyniku decyzji podjętej przez ekipę komisarz ds. konkurencji, Dunki Margrethe Vestager, Apple jest zobligowany do uiszczenia 13 mld euro zaległych podatków. Amerykanie kwestionują rekordową grzywnę. Dziś i jutro spróbują przekonać do tego sędziów Sądu UE (General Court).

Pomoc państwa: Irlandia przyznała firmie Apple niezgodne z prawem korzyści podatkowe na kwotę do 13 mld euro

Margrethe Vestager, komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji, powiedziała: „Państwa członkowskie nie mogą przyznawać korzyści podatkowych wybranym przedsiębiorstwom – jest to niezgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa.W wyniku postępowania wyjaśniającego Komisja ustaliła, że Irlandia przyznała firmie Apple …

Przywileje podatkowe

Dzięki tego typu sprawom Vestager wyrobiła sobie nazwisko nieustępliwej wobec wielkich międzynarodowych przedsiębiorstw i zasłużyła na przydomek gwiazdy drużyny Jean-Claude’a Junckera. Po wielu miesiącach szczegółowego śledztwa, 30 sierpnia 2016 r. Dunka ogłosiła decyzję w sprawie zaległego podatku firmy Apple w Irlandii. Pani komisarz argumentowała wówczas, że „państwa członkowskie nie mogą przyznawać korzyści podatkowych wybranym przedsiębiorstwom, ponieważ jest to niezgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa”.

W wyniku postępowania wyjaśniającego Komisja ustaliła, że Irlandia przyznała Apple nielegalne korzyści podatkowe, dzięki czemu firma ta przez wiele lat unikała płacenia podatków wedle normalnych stawek dla przedsiębiorstw. W toku śledztwa ustalono, że stawka podatku przez Apple z tytułu dochodów w Europie (europejski oddział Apple zarejestrowany jest w Irlandii) wynosiła 1 proc. w 2003 r., by w 2014 r. osiągnąć 0,005 proc.

OECD: Kiedy podatek od dochodów korporacji cyfrowych?

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zapowiada, że być może w pierwszej połowie przyszłego roku pojawi się podatek od dochodu cyfrowych gigantów, takich jak Google. Francja, USA i OECD utworzą grupę roboczą, która zajmie się opracowaniem szczegółów.
 

 

Podczas ostatniego szczytu …

„Bzdura polityczna”

Szefostwo przedsiębiorstwa z Cupertino w Kalifornii zareagowało gwałtowanie na decyzję KE a dyrektor generalny Tim Cook nazwał ją „bzdurą polityczną”. Wejście na sądową ścieżkę jest dowodem na zmianę strategii. Do tej pory amerykańskie firmy wolały unikać konfrontacji z Komisją Europejską, ale w ciągu ostatnich trzech lat zmieniły się warunki polityczne. W ostatnich miesiącach wzrasta presja na rządzących w Europie, by uporządkowano kwestię opodatkowania globalnych korporacji cyfrowych. Prym w tej kwestii wiedzie Francja, ale podobne inicjatywy są rozważane w Austrii czy Czechach, a nowy komisarz ds. gospodarczych i finansowych zapewnia, że UE wprowadzi taki podatek, nawet w przypadku fiaska międzynarodowego porozumienia.

Dzisiejsze i jutrzejsze przesłuchania w Luksemburgu to dopiero początek batalii. Decyzja sędziów będzie znana w przeciągu kilku miesięcy. Tymczasem prawnicy Apple przekonują, że analiza specjalistów z Brukseli jest skażona rażącymi błędami. Jeszcze w 2016 r. Cook zwracał uwagę, że „KE ignoruje irlandzkie przepisy podatkowe, wstrząsającym tym samym światowym systemem podatkowym”. CEO Apple’a dodał, że zgodnie z międzynarodowymi przepisami działalność firmy musi być opodatkowana tam, gdzie „tworzy się bogactwo”, tj. inwestuje w badania i rozwój – nie tam, gdzie efekty pracy są sprzedawane”.

Gentiloni: UE i tak wprowadzi podatek cyfrowy

Unia Europejska będzie dążyła do wprowadzenia podatku od usług cyfrowych, nawet jeżeli nie uda się osiągnąć globalnego porozumienia w tej sprawie – zapowiedział wczoraj desygnowany na komisarza UE ds. gospodarczych i finansowych były premier Włoch Paolo Gentiloni.

Irlandia murem za Apple’m

Amerykańską korporację wspiera Irlandia, która również odwołała się od decyzji KE, odmawiając tym samym uznania się za raj podatkowy. Minister finansów tego kraju, Paschal Donohoe, obiecuje przedstawić „przekonywujące argumenty”. W oczekiwaniu na rozstrzygnięcie sądowe, Apple zabezpieczył na rachunku bankowym wymaganą kwotę wraz z odsetkami (14,3 mld euro).

Holandia: Koniec z przywilejami dla korporacji?

Holandia nie zamierza pozostawać w tyle zmian dotyczących opodatkowania dużych korporacji. Jak na razie na poziomie krajowym. Rząd Marka Rutte planuje skorzystać z propozycji Zielonej Lewicy (GroenLinks), by skończyć z przywilejami dla krajowych korporacji począwszy od 2021 r.
 

 

Nie wiadomo, czy …