Amazon na celowniku Brukseli z powodu danych klientów

Amazon / Zdjęcie via unsplash.com @bryanangelo

Komisja Europejska ogłosiła wszczęcie dochodzenia przeciwko Amazonowi. Powodem podejrzenie stosowania praktyk antykonkurencyjnych. Amerykański gigant sprzedaży internetowej miał dopuścić się wykorzystania poufnych danych użytkowników swojej platformy, co stoi w sprzeczności z regułami konkurencji UE.

 

 

Komisja Europejska już we wrześniu ubiegłego roku wszczęła wstępne dochodzenie w tej sprawie kierowane przez Margrethe Vestager. Po upewnieniu się co do istnienia solidnych przesłanek popełnienia zabronionych unijnym prawem praktyk, Bruksela zdecydowała się na oficjalne rozpoczęcie postępowania.

Będzie strajk w polskim oddziale Amazona?

Pracownicy polskich magazynów Amazona domagają się podwyżek i zahamowania ciągłego wzrostu norm pracy. W czwartek w spółce rozpoczął się spór zbiorowy. To oznacza, że wkrótce może dojść do pierwszego w historii polskiego oddziału firmy strajku.
 

Wszczęcie sporu zbiorowego działające w Amazonie …

Gromadzenie informacji

Głównym przedmiotem postępowania będzie sprawdzenie czy, a jeśli tak, to w jaki sposób  -Amazon wykorzystuje zebrane dane niezależnych sprzedawców, korzystających z platformy, którą oferuje amerykański gigant. Bruksela podejrzewa, że firma zajmującą się sprzedażą on-line, wykorzystuje jednocześnie swoją pozycję i zbiera poufne informacje na temat sprzedawców, oferujących bezpośrednio swoje produkty konsumentom.

Zadaniem KE będzie głównie ustalenie czy dane zebrane przez Amazona naruszają zasady konkurencji. Kary w tego typu sprawach, o ile zarzuty potwierdzą się, dochodzą nawet do 10 proc. obrotu. Amerykańska firma zapowiedziała pełną współpracę z Komisją. Komisarz Vestager zwraca uwagę, że gigant sprzedaży internetowej „może wykorzystywać dane do sprawdzania preferencji klientów”.

Amazon, Facebook, czy Google zapłacą podatki w kraju, w którym zarabiają

W środę (7 marca) Komisja Europejska poinformowała czołowe firmy cyfrowe o jej preferowanym rozwiązaniu w zakresie reformy opodatkowania cyfrowego. Byłaby to nowa metoda polegająca na opodatkowania zysków zamiast przychodów.
 

Unia Europejska pracuje nad reformą podatkową mającą na celu zwiększenie wysokości rachunków …

Problemy z Amazonem

To nie pierwsze problemy amerykańskiej firmy z wykorzystaniem danych sprzedawców. Wcześniej zastrzeżenia zgłaszały już urzędy monopolowe Niemiec czy Austrii. Niemiecki urząd ds. konkurencji osiągnął już jednak porozumienie z Amazonem, które zmieni warunki świadczenia usług dla niezależnych kupców.

Amazon już po raz trzeci znalazł się na celowniku KE. W 2017 r. amerykańska firma musiała zapłacić karę w wysokości 250 mln euro za niezapłacone podatki w Luksemburgu. Bruksela uznała za nielegalne wszelkie przywileje podatkowe przyznane przez Księstwo. Dwa lata wcześniej Komisja rozważała, czy Amazon jest monopolistą na rynku książek elektronicznych. Wówczas nie doszło do nałożenia żadnej kary, ponieważ amerykanie zaakceptowali zmiany w umowach podpisywanych z wydawcami.

Komisja Europejska: Luksemburg złamał prawo pozwalając spółce Amazon płacić niższe podatki

Informacja prasowa Komisji Europejskiej

Komisja Europejska uznała, że Luksemburg przyznał spółce Amazon nienależne korzyści podatkowe na kwotę ok. 250 mln euro. Takie działanie jest niezgodne z zasadami pomocy państwa, ponieważ pozwoliło spółce Amazon płacić znacznie niższe podatki niż te płacone przez …