5G będzie przełomem, o ile będzie bezpieczne

źródło: Flickr/fot. Christoph Scholz (CC BY-SA 2.0)

30Jak szacują autorzy tegorocznego Ericsson Mobility Report, do 2024 r. zasięg sieci 5G obejmie 45 proc. powierzchni świata, a 35 proc. komunikacji będzie się opierać o sieć piątej generacji. Wielkim wyzwaniem jest jednak bezpieczeństwo takiej komunikacji.

 

Autorzy raportu Ericssona jeszcze rok wcześniej prognozowali, że do 2024 r. z sieci 5G korzystać będzie 1,5 mld ludzi. W ciągu roku swoje szacunki podnieśli jednak aż o 27 proc do 1,9 mld. Na zorganizowanej w Katowicach przez Instytut Kościuszki V Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC 2019 dużo mówiono o tym, że kluczowe będzie inwestowanie w bezpieczeństwo takich rozwiązań.

Eksperci: 5G zmieni bardzo wiele

Dyrektor ds. badań w kanadyjskim centrum analitycznym „The SecDev Group” Robert Muggah wyjaśnia, że konieczność rozwijania sieci telekomunikacyjnych wynika z dwóch trendów, które jego zdaniem ukształtują przyszłość. „Pierwszym jest turbourbanizacja, czyli bardzo dynamiczny rozrost miast. W Europie ten trend nie jest tak dostrzegalny, bo już teraz 85 proc. ludności mieszka w miastach, ale w Azji czy w Afryce to się dopiero rozkręca” – mówi Muggah.

Kanadyjski ekspert wyjaśnia, że drugim trendem będzie szybko postępująca automatyzacja i cyfryzacja życia. „5G nie tylko przyspieszy łączność miedzy nami, ale także wpłynie na rozwój internetu rzeczy (IoT). Jeśli jednak coraz więcej osób będzie online i coraz więcej urządzeń będzie podłączonych do sieci, stworzy to nowe możliwości dla cyberprzestępców. Już dziś widzimy ogromną skalę włamań do smartfonów czy laptopów. A to dopiero początek cyfrowej rewolucji” – podkreśla Muggah.

Jego zdaniem zbyt mało mówi się więc w kontekście rozwoju miast o kwestii zabezpieczania sieci telekomunikacyjnych. „O tym rozmawiają firmy technologiczne, rządy państw czy agencje wywiadowcze, ale potrzeba także zaangażowania miast. One nie mogą zostać w tyle” – dodał ekspert „The SecDev Group”.

Również dyrektor ds. regionu Azji i Pacyfiku oraz Europy i Bliskiego Wschodu w amerykańskiej firmie z branży cyberbezpieczeństwa RSA Nigel Ng przekonuje, że kwestia cyberbezpieczeństwa w telekomunikacji będzie z roku na rok coraz ważniejsza. „Dane to dziś taki sam zasób jak kiedyś złoto. Coraz więcej jest firm, które zajmują się przetwarzaniem, zbieraniem czy analizowaniem danych. Nasza gospodarka coraz bardziej opiera się na danych. Nic dziwnego, że niektórzy chcą to złoto kraść. Dlatego na każdym etapie trzeba dbać o bezpieczeństwo. Muszą to robić służby bezpieczeństwa i musi to robić zwykły obywatel” – tłumaczy Ng.

Powstanie spółka Polskie 5G

Rząd oraz spółki z branży telekomunikacyjnej podpisały porozumienie ws. opracowania koncepcji powołania nowej spółki Polskie 5G, która ma budować w Polsce infrastrukturę sieci piątej generacji.
 

O tym, że powstanie spółka Polskie 5G poinformował na Twitterze prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys. …

Konieczne partnerstwo między biznesem a państwami

Także ten ekspert wskazuje na istotę rozwoju 5G. „To będzie tak samo ważne jak blockchain, komputery kwantowe czy big data. To wszystko zmieni rynek. Streaming zmienił branżę muzyczną, fintech zmienia branżę finansową, biotechnologia zmienia branżę medyczną. Kto się nie załapie na te zmiany, zostanie daleko w tyle. To samo stanie się z technologiami opartymi o 5G. W ciągu najbliższych 3 lat sprzeda się 25 mld urządzeń opartych o IoT. Niebawem wszystko może być już podłączone do sieci” – ocenia Ng.

Wiceprezes Międzynarodowego Instytutu Komunikacji i jednocześnie dyrektor ds. relacji międzynarodowych w centrali szwedzkiego koncernu Ericsson Ulf Pehrsson podkreśla, że 5G musi być oparte przede wszystkim o bezpieczeństwo sieci. „Inaczej nici ze społecznego i gospodarczego sukcesu, na jaki liczy tak wielu na wszystkich kontynentach. Potrzeba wspólnych wysiłków każdej ze stron. My jako biznes możemy zrobić bardzo wiele, możemy zapewnić bezpieczny sprzęt, podnosić jego standardy bezpieczeństwa. Ale musimy działać w partnerstwie z rządami i sektorem publicznym, aby ustalić nowe zasady działania i prawo, które sprzyja bezpieczeństwu sieci. To partnerstwo jest kluczowe” – zaznacza Pehrsson.

Przedstawiciel Ericssona podkreśla, że jego zdaniem „5G nie jest tylko G z kolejną cyferką”. „To będzie rewolucja w przemyśle, transporcie, służbie zdrowia czy energetyce. Powstanie infrastruktura krytyczna dla naszych gospodarek i naszych społeczeństw. Zmieni się sposób w jaki pracujemy, podróżujemy czy produkujemy różne dobra” – dodaje Pehrsson.

Estonia nie chce 5G od Huawei

Estonia jest kolejnym europejskim państwem, które zamierza wykluczyć Huawei z przetargu na sieć 5G. Przyczyną są obawy o bezpieczeństwo.

 

 

Już nie tylko USA ostrzegają przed korzystaniem że sprzętu chińskiego giganta. Przed kilkoma dniami podobną rekomendację – choć wyrażoną w zawoalowany sposób …

Wrocław wdroży rozwiązania w oczekiwaniu na 5G

Tymczasem Wrocław ma szansę stać się jednym z pierwszych miast, które wdrożą na dużą skalę rozwiązania tzw. smart city (inteligentnego miasta) z wykorzystaniem Internetu Rzeczy. Tego typu działania po raz pierwszy przeprowadzone zostaną w Polsce w skali miasta liczącego kilkaset tysięcy mieszkańców. W ramach projektu, który realizowany będzie wspólnie z polską spółką energetyczną TAURON Polska Energia oraz firmą Ericsson, powstanie system zarządzania oświetleniem ulicznym, system pomocy w szukaniu miejsca parkingowego czy aplikacja mierząca jakość powietrza. Opomiarowane zostaną m.in. parki i miejskie tereny zielone. Pilotaż ruszy jeszcze w tym roku. Wykorzystana ma zostać w tym celu istniejąca już energetyczna infrastruktura TAURON-u.

Ericsson podobne rozwiązania – polegające na umieszczeniu w przestrzeni miejskiej sieci czujników i inteligentnej infrastruktury oraz zbieranie, przetwarzanie i analizowanie danych – wdrażał już w amerykańskim Dallas i holenderskim Tilburgu. „Ericsson mając wiedzę i doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań mobilnych, toruje drogę wdrożeniom Smart City i IoT w ramach przygotowań do wprowadzenia 5G. Smart City oraz upowszechnienie IoT usprawni życie mieszkańców, poprawi standard ich życia i zwiększy atrakcyjność inwestycji. Dzięki sieci operatora komórkowego Plus po raz pierwszy w Polsce zostanie wykorzystana technologia Narrow Band Internet of Things (NB-IoT) dostarczona w ramach rozwiązania Ericsson Radio System” – mówi dyrektor polskiego oddziału Ericsson Martin Mellor.

Czy Wielka Brytania będzie współpracować z Huawei?

Wielka Brytania ma do jesieni zadecydować, czy przy rozwoju infrastruktury 5G będzie współpracować z Huawei. Zdaniem szefostwa chińskiego giganta jest to „bardzo prawdopodobne”.
 

W rozmowie z BBC sekretarz ds. cyfryzacji Nicky Morgan podkreśliła, że każda decyzja podjętą jesienią będzie musiała uwzględniać …

USA wolą europejskie koncerny

W ramach współpracy biznesu z państwem amerykański koncern Cisco, fińska Nokia oraz Ericsson podpisały też w Katowicach z polskim Ministerstwem Cyfryzacji porozumienie na rzecz cyberbezpieczeństwa. „Zależy nam na tym, abyśmy razem wykorzystywali wiedzę, którą mają poszczególne firmy, po to, aby zapewnić nam jeszcze większy poziom cyberbezpieczeństwa” – mówił potem minister cyfryzacji Marek Zagórski. Wszystkie te trzy spółki współpracują też w kwestii rozwoju sieci 5G z rządem USA. W ostatnich miesiącach Stany Zjednoczone podpisały deklaracje o współpracy przy budowie sieci piątej generacji z Polską i Rumunią, w najbliższym czasie taki dokument podpisze także Estonia.

USA naciskają na państwa europejskie, aby w budowie sieci 5G nie korzystały ze sprzętu chińskiego koncernu Huawei, który oskarżają o działania szpiegowskie związane z bliską współpracą tej firmy z władzami Chin. Zastępca Asystenta Sekretarza Stanu ds. Cyfrowych i Komunikacji Międzynarodowej oraz Polityki Informacyjnej w Departamencie Stanu USA Robert L. Strayer mówi, że wątpliwości budzi kwestia oprogramowania jakie w swoich urządzeniach instaluje Huawei, który jest obecnie rynkowym liderem tej technologii. „Obawiamy się o automatyczne update’y tego oprogramowania. Jeśli software dostarczą spółki, które są pod kontrolą lub wpływem chińskich władz i Partii Komunistycznej, to dostrzegamy wiele zagrożeń. Dlatego zalecamy współpracę z innymi dostawcami, np. europejskimi. Jeśli chcemy oprzeć się na rozwiązaniach związanych z siecią 5G, to nasze dane nie mogą być narażone na infiltrację ze strony niekoniecznie nam przyjaznych państw – mówi Strayer.

Ale nie wszystkie państwa europejskie postanowiły wykluczyć współpracę z Huawei. Niemcy i Czechy zdecydowały „nikogo z tego procesu nie wykluczać”, co oznacza zielone światło dla współpracy z chińskim koncernem. Huawei ma już niemal 1/3 światowego rynku komponentów do budowy sieci 5G (ok. 31 proc.) i swój udział szybko powiększa, głównie dzięki atrakcyjnym cenom oraz umożliwianiu przedłużania płatności (hojne wsparcie kredytowe gwarantuje mu chiński rząd). Ok. 27 proc. rynku ma szwedzki Ericsson, zaś 22 proc. fińska Nokia. 11 proc. rynku ma inny chiński koncern – ZTE, zaś koreański Samsung ok. 5 proc. Koncerny amerykańskie – np. Oracle czy Cisco – są daleko w tyle. I co więcej, nie wydają się być zainteresowane większymi inwestycjami w produkcję elementów do infrastruktury 5G.

Niemcy dopuszczą Huawei do budowy sieci 5G

„Rządowy katalog bezpieczeństwa nie przewiduje wykluczania z budowy infrastruktury sieci teleinformatycznej 5G żadnego z dostawców” – poinformował Reuters, który dotarł do niemieckich dokumentów rządowych. Oznacza to, że Berlin nie zablokuje chińskiej spółce Huawei udziału w przetargach na rozwój 5G.