Szczepionka na koronawirusa najwcześniej za rok

Nathalie Moll

Nathalie Moll

Opracowanie szczepionki to złożony i czasochłonny proces. Zajmie co najmniej 12-18 miesięcy – mówi w rozmowie z EURACTIV dyrektor generalna Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA) Nathalie Moll.

 

Widzimy, że coraz więcej krajów UE zamyka swoje granice, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wszyscy twierdzą, że produktów medycznych nie zabraknie, ale czy w przypadku całkowitego zawieszenia działania strefy Schengen możemy odczuć ich braki?

Przede wszystkim skupiamy się na zapewnieniu dostaw leków dla pacjentów, którzy ich potrzebują. EFPIA z zadowoleniem przyjmuje szereg środków mających utrzymać swobodny przepływ leków w całej Europie. Komisja Europejska oraz Rada ds. Wewnętrznych chcą utrzymać swobodny przepływ wszystkich towarów (w szczególności tych pierwszej potrzeby), znieść ograniczenia w obrocie towarami na wspólnym rynku, wyznaczyć priorytetowe pasy ruchu dla transportu drogowego towarów (np. „zielone pasy”) oraz umożliwić pracownikom transportu przemieszczanie się przez granicę w razie potrzeby.

Europa znajduje się obecnie w epicentrum pandemii. EFPIA stale monitoruje swoje łańcuchy dostaw i współpracuje z Komisją, Europejską Agencją Leków (EMA), państwami członkowskimi i ich właściwymi organami. Ponadto prowadzimy stały dialog z władzami poprzez cotygodniowe rozmowy z komisarzem ds. zdrowia Kyriakidesem, komisarzem Bretonem i komisarzem Lenarčičem oraz przedstawicielami całego łańcucha dostaw leków i wyrobów medycznych.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Ale czy przemysł farmaceutyczny w UE jest bliski znalezienia szczepionki na koronawirusa?

Przedsiębiorstwa, które wchodzą w skład naszej federacji pracują nad znalezieniem szczepionek i zastosowaniem odpowiedniej terapii dla osób zarażonych. Dostaliśmy związki, które mogą  być potrzebne przy leczeniu koronawirusa a wcześniej wykorzystywane m.in. przy leczeniu osób zarażonych HIV czy Ebolą. Staramy się wykorzystać cały potencjał badawczy i technologiczny.

Obecnie prowadzonych jest kilka badań klinicznych, trzy na terytorium Unii Europejskiej.

Ile czasu potrzeba by prowadzone badania przyniosły skutki? Ursula von der Leyen mówiła, że może być gotowy przed jesienią. Czy to realistyczny scenariusz?

Posiadamy głęboką wiedzę naukową i doświadczenie zdobyte w walce z takimi wirusami, jak MERS, SARS, grypa, HIV i wirusowe zapalenie wątroby typu C. EFPIA pracuje przez całą dobę by stawić czoła COVID-19, ale opracowanie szczepionki jest złożonym i czasochłonnym procesem. Proces ten wydłuża to, że przed wprowadzeniem ich na rynek muszą spełnić rygorystyczne standardy.

Mimo codziennych wysiłków naszych specjalistów, szacujemy, że szczepionka na rynku może ukazać się dopiero za co najmniej 12-18 miesięcy.

Europa w objęciach koronawirusa. Zupełnie inny Boris Johnson

Angela Merkel w kwarantannie. Grecja i Niemcy wprowadzają ograniczenia w poruszaniu się. Premier Wielkiej Brytanii przestrzega przed ignorowaniem zasad bezpieczeństwa. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

Jak kryzys zmieni opiekę zdrowotną w Europie? Czy państwa członkowskie powinny nalegać na przekazanie większych kompetencji w tym zakresie na poziom unijny?

Jestem przekonana, że po kryzysie wyciągniemy odpowiednie wnioski – mam tu na myśli zarówno sektor publiczny, jak i prywatny, instytucje europejskie oraz państwa członkowskie.

Naszym priorytetem jest teraz zapewnienie bezpiecznych dostaw leków dla pacjentów, którzy ich potrzebują. Ale musimy też przeprowadzać badania i opracowywać nowe szczepionki, metody diagnostyki i leczenia, które chcemy wykorzystać w walce z koronawirusem.

Na początku marca przedstawiliśmy nasz wkład w debatę na temat strategii farmaceutycznej. Dla mnie szczególnie ważne jest to, jaki rodzaj medycznego ekosystemu badawczego Europa chce wspierać, aby móc szerzej zarządzać naszą opieką zdrowotną, włączając w to kryzysy takie jak ten. Od strategii oczekujemy, że dostaniemy odpowiednie wsparcie, a pacjenci będą mieli zapewniony dostęp do niezbędnych leków.

Teraz wiele osób krytykuje brak przygotowania systemów opieki zdrowotnej poszczególnych państw członkowskich UE. Może potrzeba silniejszego porozumienia między przemysłem farmaceutycznym a sektorem publicznym, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości?

Muszę przyznać, że jestem naprawdę zadowolona z jakości współpracy i komunikacji z całym sektorem life-science, organami regulacyjnymi i instytucjami europejskimi. Cały czas jest między nami komunikacja. Myślę, że już teraz możemy razem wiele zdziałać.