Weber daje Orbánowi okazję do przeprosin i pozostania w EPL

Manfred Weber, © European Union 2016 - European Parliament

Manfred Weber, © European Union 2016 - European Parliament

Kandydat centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej w wyborach na nowego szefa Komisji Europejskiej powiedział wczoraj, że węgierski premier Viktor Orbán musi przeprosić za krytykę UE, aby jego partia nie została zawieszona w prawach członka Europejskiej Partii Ludowej.

 

Viktor Orbán chciałby pozostać w EPL pomimo rosnącej presji w macierzystej grupie w Parlamencie Europejskim, aby zaprzestać prowadzenia kampanii antyimigranckiej i antyeuropejskiej z wykorzystaniem wizerunku szefa Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera.

Konflikt w cieniu wyborów

Węgierski przywódca od dawna znajduje się w sporze z Brukselą, m. in. ze względu na twarde stanowisko w sprawie imigracji i oskarżeń – które uznaje za nieuzasadnione – o podważanie państwa prawa na Węgrzech.

„Viktor Orbán musi natychmiast zakończyć kampanie wymierzone przeciwko Brukseli” – powiedział Manfred Weber, wywodzący się z bawarskiej CSU kandydat Europejskiej Partii Ludowej na nowego szefa KE.

W poniedziałek EPL potwierdziła, że otrzymała wnioski od 12 partii członkowskich z dziewięciu państw UE ws. Fideszu. Decyzja co do przyszłości rządzącej na Węgrzech partii zostanie podjęta 20 marca.

Orbán rozpoczyna kampanię do Parlamentu Europejskiego

Węgierski premier Viktor Orbán rozpoczął kampanię przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego pod hasłem obrony „narodów chrześcijańskich” przed imigracją, której niesie za sobą „wirusa terroryzmu”.
 
Orbán zapowiada politykę prorodzinną
Głównym punktem przemówienia Viktora Orbána był jednak siedmiopunktowy pakiet ulg podatkowych, aby zachęcić …

Stosunek do Fideszu dzieli EPL

Niektóre z tych partii ostrzegają przed opuszczeniem grupy w przypadku pozostania w niej Fideszu. Inne z kolei wyraziły pełne poparcie dla partii Orbána.

Na przykład Demokratyczny Związek Węgrów w Rumunii (UDMR) zagłosowałby przeciwko wydaleniu Fideszu z EPL.

„To byłaby duża strata dla EPL. Kampania rządzi się swoimi prawami. Bez głosów Fideszu EPL może utracić status największej grupy w nowym Parlamencie Europejskim” – powiedział szef partii Kelemen Hunor w telewizji krajowej TVR.

Chorwacki EURACTIV poinformował, że słoweńscy członkowie EPL także sprzeciwili się wyrzuceniu Fideszu. Słoweńska Partia Demokratyczna i znajdująca się poza parlamentem Partia Ludowa są zdecydowanie przeciwnie. Z kolei Nowa Słowenia proponuje zamrożenie członkostwa.

Juncker, będący negatywnym bohaterem kampanii plakatowej na Węgrzech, zapowiedział już, że w głosowaniu poprze wykluczenie Fideszu.

Zapytany o Orbána, Juncker powiedział w wywiadzie dla ZDF, że „ten, kto kłamie w sprawach europejskich, ze względu na korzyści w sprawach wewnętrznych powinien zapytać siebie samego czy nadal chce należeć do EPL”. Szef KE dodał, że jego zdaniem Fidesz nie należy już do centroprawicowej rodziny.

„Już kilka miesięcy temu stwierdziłem, że największym problemem EPL w wyborach europejskich jest Orbán. Dlatego poprę to wykluczenie” – zadeklarował Juncker.

Juncker za wyrzuceniem Fideszu z EPP

Partia węgierskiego premiera Viktora Orbána powinna opuścić Europejską Partię Ludową, twierdzi przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, porównując przy tym Orbána do Marine Le Pen.
 

Słowa zostały wypowiedziane podczas wystąpienia Junckera w Stuttgarcie po tym, jak węgierski rząd ogłosił nowa kampanię plakatową, …

„Wszystkie opcje na stole”

W wywiadzie dla dziennikarzy z niemieckiego miasta Rottersdorf Weber powiedział, że „w ostatnich tygodniach Vitkor Orbán i Fidesz ponownie przekroczyli czerwona linię” i dodał, że „wszystkie opcje są na stole, zwłaszcza możliwość pozbawieniu członkostwa i kształtowania przyszłości europejskiej centroprawicy bez Fideszu”.

W oświadczeniu dla mediów Fidesz zapowiedział, że „nie chce opuszczać EPL”, dodając, że „jego celem jest wzmocnienie sił antyimigracyjnych w ramach europejskiej centroprawicy”.

Konstruktywny dialog

Orbán uruchomił kampanię medialną i billboardową, która określa majowe głosowanie jako wybór między siłami wspierającymi i przeciwstawiającymi się masowej imigracji.

Jednak ku zaskoczeniu komentatorów, węgierski premier oświadczył we wtorek, że z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę prezydenta Francji Emmanuela Macrona na rzecz reformy UE.

„W szczegółach oczywiście mamy różne poglądy, ale o wiele ważniejsze od tych różnic jest to, że ta inicjatywa jest dobrym początkiem poważnego i konstruktywnego dialogu na temat przyszłości Europy” – zaznaczył Orbán w oświadczeniu dla agencji Reuters.

Macron wzywa do "odrodzenia Europy"

Prezydent Francji przedstawił swój plan reform w Unii Europejskiej w artykule opublikowanym na łamach gazet we wszystkich 28 państwach członkowskich. Emmanuel Macron wezwał w nim m.in. do głębszej koordynacji walki z cyberprzestępczością, dalszego przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz wzmocnienia praw socjalnych.
 

Artykuł …

Warunki Webera

Kandydat EPL na szefa KE przedstawił warunki do spełnienia, aby można uznać konflikt za zakończony. Z wywiadu dla gazety BILD wynika, że spodziewa się on przeprosin dla partii członkowskich EPL, natychmiastowego zakończenia kampanii antyunijnych Orbána oraz odnowienia rządowego wsparcia dla Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU) w Budapeszcie.

Przypomnijmy, że uczelnia została zmuszona do zamknięcia kampusu na Węgrzech ze względu na założyciela George’a Sorosa – oskarżanego przez Budapeszt o wspieranie imigracji.

EPL posiada 217 europosłów w 750 PE, w tym 12 z Fideszu.

Manfred Weber chce paktu przeciw antysemityzmowi

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber zaproponował zawiązanie paktu przeciwko antysemityzmowi w Europie.
 

Weber jest kandydatem swojego ugrupowania na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Zapowiedź paktu na rzecz walki z antysemityzmem to kolejna obietnica złożona przez niemieckiego polityka w ramach kampanii przed majowymi …