Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 8 października

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Grecja stawia na wzrost gospodarczy w propozycji budżetu na 2020 r. Receptą na przełamanie impasu w hiszpańskiej polityce powstanie wielkiej koalicji? W Parlamencie Europejskim ostatnia szansa przed Januszem Wojciechowskim. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

PARYŻ/WARSZAWA/PRAGA

Wysłuchanie ostatniej szansy. Właśnie trwa “poprawkowe” przesłuchanie kandydata polskiego rządu na stanowisko komisarza UE ds. rolnictwa. Pisemne odpowiedzi na dodatkowe pytania skierowane w zeszłym tygodniu do Janusza Wojciechowskiego zostały bowiem uznane za niewystarczające.

Mimo zgody najważniejszych grup politycznych w PE na powtórne wysłuchanie, obserwatorzy oceniają jego szanse na członkostwo w nowej KE jako niewielkie. Może to oznaczać, że polski kandydat obejmie inną tekę, albo tekę rolnictwa obejmie inny Polak wyznaczony przez rząd w Warszawie.

Gerardo Fortuna, dziennikarz zajmujący się rolnictwem w redakcji EURACTIV napisał niedawno, że podczas pierwszego przesłuchania w PE Wojciechowski „wypadł słabo”. Na konkretne pytania europarlamentarzystów, np. dotyczących pomocy dla rolników w przechodzeniu na bardziej ekologiczne rolnictwo Polak jak mantrę powtarzał, że „jest gotowy na dyskusję”, lecz brakowało wizji, której szukali dociekliwi członkowie komisji rolnictwa PE.

Więcej o przesłuchaniu ostatniej szansy dla Janusza Wojciechowskiego przeczytają Państwo tutaj. 

Dodatkowe pytania do Goulard. Europarlametarzyści przesłuchujący Francuskę Sylvie Goulard przesłali jej 11 stron dodatkowych pytań dotyczących zarówno jej propozycji, jak i dotychczasowych działań. Goulard ma czas do wtorkowego (8 września) wieczoru na udzielenie odpowiedzi.

Tymczasem Czeska Vera Jourowa otrzymała wsparcie od wszystkich komisji PE związanych z jej portfolio. Przed przesłuchaniem spodziewano się Jourowa będzie musiała poradzić sobie z trudnymi pytaniami dotyczącymi skandali premiera Czech Andreja Babisza. Jednak ostatecznie tylko parlamentarzyści z Czech i Słowacji zadawali pytania o czeskiego szefa rządu.

Kiedy czeski europarlamentarzysta Jiří Pospíšil (EPL) zapytał Jourową o oświadczenie Babisza w sprawie sytuacji w krajowym wymiarze sprawiedliwości, Czeszka nie zgodziła się z tą „opinią” i wyraziła wsparcie dla wszystkich sądów. 

BUKARESZT

Co z rumuńskim komisarzem? Premier Viorica Dăncilă potwierdziła pogłoski, że zeszłego lata miała plany ubiegania się o stanowisko unijnej komisarz. Pani premier przyznała jednak, że zdecydowała się na kontynuowanie kariery politycznej w kraju i prace nad reformowaniem Rumunii. Po odrzuceniu przez komisję prawną PE (JURI) kandydatury Rovany Plumb zespół Ursuli von der Leyen nie ustosunkował się jeszcze w sprawie dwóch nowych kandydatur zaproponowanych przez Bukareszt. 

MADRYT

Wielka koalicja po hiszpańsku? W ciągu blisko 40 lat po dokonaniu się hiszpańskiego przejścia między rządami generała Franciso Franco a demokracją, w Hiszpanii utrwalił się system dwupartyjny, którego filarami były Partia Ludowa (PP) i Socjalistyczna (PSOE). Jego schyłek w związku z powstaniem nowych ogólnokrajowych ugrupowań zapoczątkował przed czterema latami trwający do dziś klincz polityczny.

Jednak na horyzoncie widać pierwsze przymiarki utworzenia wielkiej koalicji na wzór porozumienia rządowego między niemieckimi chadekami z CDU i socjaldemokratami z SPD. W ostatnim czasie niektórzy przedstawiciele PP i PSOE sugerowali utworzenie takiego sojuszu „ze względu na stan wyższej konieczności”.

Doniesieniom tym zaprzeczyły służby prasowe PP. Rzeczniczka partii stwierdziła, że „to niemożliwe”, ze względu na uległość premiera Pedro Sancheza wobec katalońskich separatystów.

Wczoraj PP zaprezentowała hasło nadchodzącej kampanii wyborczej. „Wszystko, co nas łączy” to przesłanie „nadziei i zjednoczenia” i jedyna szansa na odblokowanie obecnego impasu politycznego w Hiszpanii.

Tymczasem w związku z powstaniem nowego ugrupowania na hiszpańskiej lewicy (Mas Pais Íñigo Errejóna) były premier z ramienia socjalistów wezwał lewicę „do osiągnięcia porozumienia po 10 listopada (data wyborów – red.) w dowolnej formie, by do rządów nie wróciła prawica”.

RZYM

Ryzyko utraty dofinansowania? Włochy będą narażone na cięcia w funduszach strukturalnych UE, jeśli nie utrzymają odpowiedniego poziomu inwestycji publicznych na południu kraju. W ostatnich dniach Komisja Europejska wysłała list do włoskiego rządu z pytaniem, jakie środki spodziewa się zastosować w celu odwrócenia spadkowej tendencji w inwestycjach publicznych w regionie.

ATENY

Ambitny budżet. Po dziesięciu latach kryzysu gospodarczego i polityki oszczędnościowej nowy rząd dąży do pobudzenia wzrostu gospodarczego. Z tego powodu projekt budżetu na 2020 r. koncentruje się na obniżeniu podatków, m.in. z 29 proc. do 24 proc. spadnie podatek dla przedsiębiorców, z 10 do 5 proc. zmniejszą się podatki od dywidend korporacyjnych. Rząd zamierza także rozpocząć realizację ambitnego programu poprawy infrastruktury mieszkaniowej.

SOFIA

Pierwsze bankructwo. Jeden z największych i najstarszych touroperatorów, Astral Holidays, ogłosił w poniedziałek (7 października) bankructwo. Firma była pośrednikiem Thomasa Cooka w Bułgarii. „Uderzył nas efekt domina” – powiedział prezes firmy Hristo Galbaczow.

Analitycy sugerują, że nie będzie to jedyne bankructwo w Bułgarskiej branży turystycznej w najbliższych miesiącach. Straty lokalnych firm szacuje się na około 25,5 mln euro.

BUKARESZT

Powrót do przeszłości. Były premier Victor Ponta chciałby ponownie rządzić w Partii Socjaldemokratycznej (PSD) po dymisji gabinetu kierowanego przez premier Vioricę Dăncilę. W czwartek (10 października) w parlamencie odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu. Ponta – w przeszłości premier z ramienia PSD a obecnie szef ugrupowania Pro Rumunia – zaznaczył, że sam nie ma ambicji powrotu na stanowisko szefa rządu. 

BELGRAD

Turcja za silnymi Bałkanami. Prezydent Turcji przebywa z dwudniową wizytą w Serbii. Recep Tayyip Erdoğan podkreślił rolę, jaką Serbia odgrywa dla stabilności regionu. Erdoğan zwrócił uwagę, jego państwo podtrzymuje wsparcie dla euroatlantyckiej orientację państw bałkańskich.