Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 5 marca

Ateny | The Capitals

Tsipras ostro krytykuje skrajną prawicę, prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawia swoją wizję reform, a Madryt próbuje uregulować kwestię podatków na Gibraltarze. O tym między innymi piszemy we wtorkowej edycji The Capitals.

 

ATENY

Tsipras atakuje europejską skrajną prawicę: Grecki premier Aleksis Tipras powiedział, że skrajnie prawicowe antyunijne siły wydają się „antysystemowe”, ale w rzeczywistości są tym samym, czym skrajny neoliberalizm i „prawdopodobnie otrzymują finansowanie z drugiej strony Atlantyku”.

Wyraził też przekonanie, że to, jak zarządzano kryzysem ekonomicznym doprowadziło do dzisiejszego stanu, w którym prawicowi populiści mogą przejąć stery w większości państw Unii Europejskiej.

Zdaniem Tsiprasa odpowiedzią na to zagrożenie jest stworzenie progresywnego frontu obejmującego wszystkie państwa UE, jednoczącego ugrupowania socjalistyczne, lewicowe i stawiające na pierwszym miejscu ekologię.

Gaz ziemny: Grecki minister energii Giorgos Stathakis zapowiedział, że amerykański ExxonMobil, francuski Total oraz greckie Hellenic Petroleum w ciągu najbliższych czterech miesięcy zaczną szukać złóż gazu ziemnego przy zachodnim wybrzeżu Krety.

PARYŻ

Wizja UE Macrona: W tekście opublikowanym przez kilka europejskich gazet prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawił swoją wizję przyszłości Europy, domagając się reformy strefy Schengen, a także ustanowienia nowej agencji zajmującej się ochroną przed cyberatakami oraz fake newsami.

„Europejska agencja ochrony demokracji wysyłałaby kilku ekspertów do każdego państwa członkowskiego. Ich zadaniem byłaby obrona przeciw cyberatakami i innymi próbami oszustw” – tłumaczy Macron.

BRUKSELA

Podatek od lotnictwa: Belgia zaproponowała wprowadzenie unijnego podatku obejmującego lotnictwo komercyjne. Obecnie do ceny biletu lotniczego nie dolicza się VAT ani podatku na paliwo lotnicze. Propozycja zostanie dziś przedyskutowana w gronie ministrów odpowiedzialnych za środowisko.

LONDYN

Antysemityzm w Partii Pracy: Były minister w rządach Tony’ego Blaira Charles Falconer może objąć nową funkcję w Partii Pracy, zostając komisarzem nadzorującym kwestię antysemityzmu. Od 2016 r. Partia Pracy oskarżana jest właśnie o antysemityzm, co było powodem, dla którego kilku posłów zdecydowało się ją opuścić.

MADRYT

Podatki na Gibraltarze: Madryt i Londyn planują podpisać międzynarodowe porozumienie wdrażające bardziej rygorystyczne zasady, które określą rezydencję podatkową osób fizycznych i prawnych na Gibraltarze.

Ci, których dochód pochodzi z działalności finansowej na hiszpańskim terytorium, będą musieli zapłacić podatki w Hiszpanii. Celem Madrytu jest uniemożliwienie Gibraltarowi zwiększenia przewagi konkurencyjnej po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Tamtejsze stawki podatkowe są bardzo korzystne dla przedsiębiorców. Zgodnie z informacjami „El Pais” maksymalną stawką opodatkowania zysków jest 10 proc., w Hiszpanii jest to 25 proc.

BERLIN

Londyn i Berlin o biznesie: Przedstawicielka berlińskiego parlamentu Ramona Pop oraz odpowiedzialny za gospodarkę zastępca burmistrza Londynu Rajesh Agrawal podpisali w poniedziałek w Berlinie porozumienie, które pomoże berlińskim firmom kontynuowanie interesów w Londynie. „Londyn jest otwarty, Londyn jest dumnym, europejskim miastem” – mówił Agrawal.

Zagrożenie ze strony Turcji: Turecki minister spraw wewnętrznych Süleyman Soylu poinformował, że Turcja planuje natychmiastowo aresztować każdą osobę, która uznana jest za przeciwnika tureckiego rządu. Turcja dodała, że uważnie obserwuje to, kto bierze udział w antytureckich protestach w Niemczech i innych krajach, tworząc przy tym listę podejrzanych.

RZYM

Połączenie Lyon-Turyn: Włoski premier Giuseppe Conte razem ze swoimi zastępcami Matteo Salvinim oraz Luigim Di Maio spotkają się we wtorek z ministrem transportu Danilo Toninellim, aby przedyskutować kwestię połączenia kolejowego między Lyonem a Turynem. Od miesięcy trwa impas w tej sprawie.

Ruch Pięciu Gwiazd nie chce podejmować decyzji przez majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, jako że większość jego elektoratu zawsze była przeciwko takiemu projektowi. Z drugiej strony Liga popiera projekt i nie chce stracić szansy na finansowanie go ze środków unijnych.

WARSZAWA

Koalicja Europejska prowadzi w sondażach: Zgodnie z drugą projekcją rozkładu miejsc w PE nowo utworzona Koalicja Europejska zdobędzie w Polsce 37,5 proc. głosów. Prawo i Sprawiedliwość zajmuje drugie miejsce z wynikiem 36,5 proc.

PRAGA

Piraci kontra Babisz: Czeska Partia Piratów wezwała Komisję Europejską, aby przed wyborami europejskimi podjęła decyzję w kwestii konfliktu interesów dotyczącego premiera Andreja Babisza oraz ministra rolnictwa Miroslava Tomana.

BUKARESZT

Honoris causa dla Timmermansa: Uniwersytet w stolicy Rumunii przyzna w przyszłym tygodniu honorowy doktorat Fransowi Timmermansowi, wiceprzewodniczącemu KE i jednocześnie kandydatowi socjalistów na następcę Jean-Claude’a Junckera.

Uniwersytetem zarządza była minister edukacji mianowana przez Partię Socjaldemokratyczną, która jest częścią Partii Europejskich Socjalistów, ale z którą Timmermans pozostaje w konflikcie ze względu na zmiany wprowadzane w rumuńskim sądownictwie.

SOFIA

Bułgaria i Rosja o gazie: Podczas poniedziałkowej wizyty w Sofii rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew powiedział swojemu bułgarskiemu odpowiednikowi Bojko Borisowi, że Moskwa potrzebuje gwarancji ze strony Komisji Europejskiej, zanim wybierze Bułgarię jako jedno z państw tranzytowych dla gazociągu tureckiego (Turkish Stream).

Z kolei Borisow podkreślił, że Bułgaria chce utrzymać obecny poziom tranzytu gazu, czyli aż do 16 mld metrów sześciennych, które przepływa przez kraj w drodze z Rosji do Turcji.

LUBLANA

Afera w parlamencie: Członek rządzącej partii Dario Krajčić zrezygnował z mandatu po tym, jak ukradł kanapkę ze sklepu i chwalił się tym publicznie w parlamencie. Twierdził przy tym, że kradzież była „eksperymentem społecznym”.

Gwiazda telewizji z pierwszego miejsca do PE: Z pierwszego miejsca z listy rządzącego ugrupowania Marjana Šareca w wyborach europejskich wystartuje dziennikarka telewizyjna Irena Joveva. Jednocześnie ku zaskoczeniu posłów wewnętrzny sondaż wykazał, że w PE partia może liczyć na jedno do dwóch miejsc.

ZAGRZEB

Protesty ws. wolności mediów: Kilka lokalnych organizacji zbierze się dziś w Zagrzebiu, aby protestować przeciwko ograniczaniu wolności mediów. Premier Andrej Plenković powiedział, że wbrew temu, co mówią niektórzy, jego zdaniem ten problem w Chorwacji nie istnieje.

BELGRAD

Premier o gospodarce: Sebrska premier Ana Brnabić powiedziała w czasie 26. Kopaonik Business Forum, że gospodarka Serbii nie jest jeszcze w pełni gotowa na zrównoważony rozwój. Dodała, że celem w tym zakresie jest obecnie zmiana modelu opartego na inwestycjach na model, który skupia się na innowacjach.

SARAJEWO

Opłaty za roaming na razie takie same: Bośnia i Hercegowina poprosiły o przesunięcie w czasie podpisania umowy zmniejszającej opłaty za roaming w Bałkanach Zachodnich. Decyzja zapadła po tym, jak doszło do porozumienia z operatorami telekomunikacyjnymi, którzy czepią z tych opłat znaczne zyski.