Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 4 czerwca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Holandia zamierza zawiesić ruch bezwizowy z Albanią. Nie będzie wniosku o wotum zaufania dla rządu premiera Babisza. Warszawa ponownie rozmawia z Moskwą. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

HAGA/BELGRAD

Problemy Tirany. Wniosek rządu Holandii – poparty przez ponad połowę tamtejszego parlamentu – o zawieszenie ruchu bezwizowego dla Albańczyków – jest rozpatrywany przez Komisję Europejską. Powodem jest wzrost nielegalnych pobytów obywateli bałkańskiego kraju w strefie Schengen.

Gdyby KE zgodziła się z holenderskim wnioskiem, musiałaby zmienić przepisy wizowe. Jednak wydaje się to mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę niedawną rekomendację Komisji dla państw członkowskich w sprawie rozpoczęcia rozmów akcesyjnych. Ponadto Frontex, Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej, uruchomiła w ubiegłym tygodniu pierwszą poza terytorium UE misję, która ma przyczynić się do powstrzymania nielegalnej migracji. 

Kwestia wiz to nie jedyne zmartwienie Tirany. Źródła dyplomatyczne donoszą, że Haga może nie dać zielonego światła dla rozmów akcesyjnych, podobnie jak rok temu, gdy weto Holandii i Francji zablokowało Tiranie drogę do UE.

Tymczasem w Belgradzie przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej wezwał ONZ do zajęcia stanowiska w sprawie działań Prisztiny. Wiaczesław Wołodin podkreślił, że „wtargnięcie” Kosowskiej policji na tereny zamieszkałe przez Serbów było „prowokacją”, mającą na celu zastraszenie mieszkańców. Polityk podkreślił, że Serbowie mogą liczyć na pomoc Rosji w przyszłości.

PRAGA

Będzie wniosek o wotum zaufania dla rządu? Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) wezwała premiera Andreja Babisza do wystąpienia do parlamentu o głosowanie nad wotum zaufania po doniesieniach prasy, sugerujących, że polityk ma konflikt interesów. Premier odrzucił tę sugestię w wywiadzie dla Czeskiej Agencji Prasowej.

WARSZAWA

Polska i Rosja ponownie rozmawiają. Dziennik „Rzeczpospolita” poinformował, że po raz pierwszy w ostatnich latach Warszawa i Moskwa podjęły rozmowy na szczeblu rządowym. Jak na razie są to tylko wstępne rozmowy prowadzone na forum Rady Europy. Głównymi tematami będą kwestie historyczne oraz odzyskanie wraku samolotu Tu-154, który rozbił się w Smoleńsku w kwietniu 2010 r.

Ponadto polski prezydent Andrzej Duda spotka się dziś w Brukseli z nowo wybranym prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim.

LONDYN

Rozmowy Trump-May. Prezydent USA Donald Trump spotka się z premier Theresą May. Politycy najpierw będą uczestniczyć w śniadaniu z rodziną królewską i biznesmenami. Następnie dojdzie do dwustronnych rozmów przy Downing Street 10. Najważniejszymi tematami rozmów będzie potencjalna umowa handlowa między USA a Zjednoczonym Królestwem.

Dziś odbędą się także protesty przeciwko wizycie Trumpa w wielu miastach Wielkiej Brytanii. Na największym z nich, zorganizowanym na londyńskim Trafalgar Square przemówi lider Partii Pracy Jeremy Corbyn.

BERLIN

Tymczasowe rozwiązanie. Trzech polityków Partii Socjaldemokratycznej wyraziło gotowość do objęcia tymczasowego przywództwa po tym, jak w niedzielę dymisja złożyła dotychczasowa przewodnicząca Andrea Nahles. Manuela Schwesig, Malu Dreyer Thorsten Schäfer-Gümbel są gotowi poprowadzić partię do czasu wyboru nowego sekretarza generalnego.

PARYŻ

MFW krytykuje zadłużenie Francji. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyłączył się do wezwań Komisji Europejskiej, wzywając Paryż do „ambitniejszych wysiłków” na rzecz obniżenia długu publicznego.

RZYM

Warunki premiera Conte. Włoski premier Giuseppe Conte zagroził dymisją, jeśli partie tworzące rządzącą koalicję – Liga Matteo Salviniego i Ruch 5 Gwiazd, któremu przewodzi Luigi Di Maio – nie przestaną prowadzić permanentnego sporu.

BRATYSŁAWA

Dostęp do informacji osłabia skrajności. Dopóki młodzi wyborcy mają wystarczającą ilość informacji o demokracji i prawach człowieka, ich poparcie dla skrajnych partii maleje, pokazuje eksperymentalna symulacja europejskich „wyborów” wśród uczniów szkół średnich. Młodzi ludzie najczęściej głosowali na partię Zielonych, gdy posiadali dostęp do szerokiego spektrum wiadomości. Partie skrajne traciły wówczas poparcie.

ATENY

Pierwszy żydowski burmistrz. Moisis Elisaf, lekarz praktykujący w mieście Joanina w północno-zachodniej Grecji, został pierwszym w kraju burmistrzem pochodzenia żydowskiego.

Pozytywne perspektywy dla greckich banków. Agencja Moody’s prognozuje, że grecki sektor bankowy czekają lepsze czasy, w związku z oczekiwaną poprawą w zakresie finansowania banków i ryzyka aktywów.

BUKARESZT

Przewodniczący Senatu może spać spokojnie. Rumuński Senat nie uchylił immunitetu przewodniczącego Izby, Calina Popescu Tariceanu, pełniącego jednocześnie funkcję szefa Sojuszu Liberałów i Demokratów (ALDE). Prokuratura chciała oskarżyć polityka o przyjęcie łapówki przed dziesięciu laty, gdy sprawował funkcję premiera.

SOFIA

PE nie dla Maryi Gabriel. Unijna komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa nie zasiądzie w ławach Parlamentu Europejskiego pomimo zdobycia mandatu w niedawnych wyborach. Należąca do rządzącej partii Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB) skonsultowała swoją decyzję z premierem Boiko Borysowem.