Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 3 września

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Dziś rozstrzygną się losy nowej koalicji rządowej we Włoszech. Pedro Sánchez przedstawi szczegóły nowej propozycji dla lewicowej Unidas Podemos. Przedstawicielka ONZ leci na Cypr, by ożywić proces negocjacji między cypryjskimi Grekami i Turkami. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

RZYM

Decydujący dzień. Dziś działacze Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S) zdecydują o losie nowej koalicji rządowej. 100 tys. osób jest upoważnionych do wyrażenia swojej opinii za pośrednictwem platformy Rousseau – gdzie w sposób kolektywny zostają podejmowane wszystkie najważniejsze decyzje dla M5S. Członkowie ugrupowania mają czas od 9 do 18. Przed nimi konieczność odpowiedzenia na pytanie: „Czy zgadzasz się, aby Ruch Pięciu Gwiazd stworzył nowy rząd wraz z Partią Demokratyczną (PD)”? Wyniki są spodziewane jeszcze tego wieczoru.

„Mamy wielką szanse na zmianę kraju” – powiedział Giuseppe Conte apelując do członków M5S, który w przypadku pozytywnych wyników pozostanie na stanowisku premiera.

Jeśli większość głosujących opowie się przeciwko proponowanej koalicji, Conte będzie musiał poinformować prezydenta Sergio Mattarellę o fiasku porozumienia między M5S a PD. To z kolei może przyczynić się do ogłoszenia przedterminowych wyborów parlamentarnych, o które od kilku tygodni apeluje lider Ligi Matteo Salvini.

MADRYT

Trzecia droga Sáncheza. Pełniący obowiązki premiera Hiszpanii i lider Partii Socjalistycznej (PSOE), Pedro Sánchez, przedstawił wczoraj partyjnym kolegom i koleżankom szczegóły oferty, którą zamierza złożyć dziś lewicowej Unidas Podemos. Sánchez zamierza przekonać UP, do poparcia swojego gabinetu, lecz wciąż bez tworzenia formalnej koalicji. 

Nowa koncepcja premiera opiera się na „realizacji wspólnego progresywnego programu”, zbudowanego wokół 300 szczegółowych zadań do realizacji. Rzeczniczka UP w hiszpańskim parlamencie Noelia Vera podkreśliła wczoraj, że lewicowej partii zależy na stworzeniu „rzeczywistej koalicji”.

NIKOZJA

Kolejna próba negocjacji. Specjalna wysłanniczka ONZ Jane Holl Lute odbędzie w tym tygodniu wizytę na Cyprze, próbując ożywić proces negocjacji między cypryjskimi Grekami i Turkami. Obie strony z nadzieją podchodzą do rozmów. Jednak cypryjski rząd pragnie zwrócić uwagę na tureckie prowokacje: „nie możemy ignorować trudności, które mogą się pojawić, jeśli Ankara będzie kontynuowała dotychczasowe działania” – powiedział rzecznik rządu.

BERLIN

Pewność siebie AfD. Współprzewodniczący Alternatywy dla Niemiec (AfD) Jörg Meuthen uznał swoje ugrupowanie za zwycięzcę niedzielnych wyborów do lokalnych parlamentów w Brandenburgii i Saksonii. Polityk podkreślił, że wyniki udowadniają, że AfD przestała być partią protestu; że udało jej się przekonać nowych wyborców dzięki „wiarygodnemu i autentycznemu” programowi. Meuthen określił AfD mianem „partii obywateli”. 

PARYŻ

Le Maire jedzie do Waszyngtonu. Francuski minister gospodarki Bruno Le Maire udaje się do USA na rozmowy z sekretarzem skarbu Stevem Mnuchinem. Oba kraje osiągnęły w ubiegłym tygodniu wstępne porozumienie na marginesie szczytu G7. Francja planuje opodatkować cyfrowe korporacje, których obroty przekraczają 25 mln euro we Francji, a światowe wynoszą co najmniej 750 mln euro.

Paryż zobowiązał się do zwrócenia przedsiębiorstwom różnicy między pobranym podatkiem a stawkami, które zostaną uzgodnione na forum OECD. Ale zanim globalny podatek cyfrowy wejdzie w życie (być może w przyszłym roku), Paryż liczy na wpływ kilkuset milionów euro do centralnego budżetu.

ATENY

Energetyczne rozmowy. Dziś rozpocznie się trzydniowa wizyta greckiego wiceministra ds. energii Gerasimosa Thomasa. Wśród głównych tematów rozmów znajdą się kwestie deregulacji rynku, elektrowni węglowych oraz przyszłości zadłużonego państwowego przedsiębiorstwa energetycznego. Premier Kyriakos Mitsotakis wybrał Thomasa na stanowisko ministra ze względu na fachową wiedzę w kwestiach energetycznych oraz ze względu na liczne kontakty w Brukseli. Obecny szef resortu energii był do początków lipca urzędnikiem wysokiego szczebla ds. energii w Komisji Europejskiej. Dyskusje z delegacją Komisji będą trudne ponieważ Ateny chcą wynegocjować zmiany w programie ratunkowym wspomnianego wyżej państwowego przedsiębiorstwa. 

WARSZAWA

Pence w Warszawie. Wiceprezydent USA, Mike Pence, spotkał się z prezydentem Andrzej Dudą. Przedstawiciel amerykańskiej administracji rządowej przyznał, że Polska zbliża się do ruchu bezwizowego dla obywateli podróżujących do USA. Według Pence’a „ta sprawa powinna wyjaśnić się w ciągu kilku tygodni”. Podczas wczorajszego spotkania rozmawiano także o współpracy w dziedzinie obronności i energii. Polska i USA podpisały również dokument dotyczący współpracy odnośnie sieci 5G.

BRATYSŁAWA

Walka o władzę. Premier Peter Pellegrini nie zamierza opuścić szeregów rządzącej Smer-Sd (Kierunek Socjalna Demokracja). Zamiast tego będzie próbował wzmocnić swoją pozycję w ugrupowaniu, powiedział wczoraj polityk po tygodniach niejednoznacznych deklaracji. Lokalne media spekulują, że najwyraźniej Pellegrini dąży do zawarcia porozumienia z liderem partii i byłym premierem Robertem Fico w sprawie składu list wyborczych przed zaplanowanymi na marzec przyszłego roku wyborami parlamentarnymi. Obecny szef rządu jest za wykluczeniem najbardziej kontrowersyjnych postaci.

PRAGA

Zawieszone dochodzenie. Prokuratora Republiki Czeskiej zawiesiła śledztwo w sprawie premiera Andreja Babisza i jego rodziny w związku z domniemanym oszustwem w sprawie unijnych funduszy. Decyzja wywołała ożywioną debatę na temat wiarygodności czeskiego systemu sądownictwa.

SOFIA

Bułgaria idzie na zakupy. Minister obrony Krassimir Karakachanov ogłosił w poniedziałek, że oczekuje, iż do końca roku rząd podpisze umowę na zakup dwóch okrętów patrolowych wartych 500 mln euro. Minister poinformował, że do przetargu zgłosiły się trzy firmy: z Bułgarii, Włoch i Niemiec. Największą trudnością do spełnienia jest wymóg wybudowania jednego ze statków w jednej z krajowych stoczni. Inną przeszkodą może być zamiar spłacenia przez ministerstwo transakcji w ciągu dziewięciu lat. 

LUBLANA

Odpowiedzialność zbiorowa. Forum strategiczne w Bled otworzył słoweński minister spraw zagranicznych Miro Cerar, który skonstatował, że świat potrzebuje „nie podpisywania kolejnych międzynarodowych umów, ale przede wszystkim ich przestrzegania”. Słoweński premier Marjan Šarec dodał, że we wdrażanie zrównoważonego rozwoju powinni zaangażować się wszyscy, tak na poziomie krajowym, jak i europejskim. 

ZAGRZEB

Trudne dni byłego ministra. Komisja parlamentarna pozbawiła na wniosek prokuratury Lovro Kuščevicia (HDZ – Chorwacka Wspólnota Demokratyczna), byłego ministra administracji i sekretarza ugrupowania, immunitetu. Polityk jest podejrzewany o nadużycia władzy. Chorwackie media komentują, że to cios dla premiera Andreja Plenkivica, który w ostatnich tygodniach zaangażował się w obronę Kuščevicia. 

SARAJEWO

Pierwsza parada równości. Organizatorzy podali do wiadomości publicznej wszystkie szczegóły dotyczące pierwszej parady równości w stolicy Bośni i Hercegowiny, która zaplanowana jest na najbliższą niedzielę. Policja planuje przedsięwziąć najwyższe środki ostrożności ze względu na wysokie ryzyko zagrożeń, zarówno dla organizatorów, jak i uczestników. Przewodniczący Prezydencji BiH Željko Komšić powiedział, że parada jest „wydarzeniem politycznym pierwszej klasy”.