Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 3 grudnia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

„Turcja osłabia wysiłki UE w walce ze zmianami klimatu” – twierdzi premier Grecji.  Czy jest szansa na wielką koalicję w Hiszpanii? Sylvie Goulard – niedoszła francuska komisarz – oskarżona we Francji. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

MADRYT

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis powiedział podczas spotkania z innymi przywódcami UE w trakcie szczytu klimatycznego COP25 w Madrycie, że działania Turcji we wschodniej części Morza Śródziemnego podważają wysiłki UE w walce ze zmianami klimatu.

„W perspektywie średnio i długoterminowej będziemy zależni od gazu ziemnego jako paliwa pośredniego na drodze do pełnego zastąpienia węgla przez odnawialne źródła energii” – powiedział Mitsotakis. „Dlatego UE musi koniecznie zwrócić uwagę na wschód Morza Śródziemnego i politykę eksploatacji nowych złóż z regionu, który może być ważnym dostarczycielem gazu”. 

Działania Turcji podważają ogólny wysiłek UE – dodał premier Grecji. Odkrycie olbrzymich rezerw gazu we wschodniej części Morza Śródziemnego przyspieszyło wyścig o wykorzystanie zasobów podwodnych i wywołało spór między Turcją a Grecją i Cyprem, który również planuje zintensyfikować działania poszukiwawcze w tym obszarze. W ubiegłym tygodniu Turcja porozumiała się z Libią w sprawie wytyczenia stref morskich w regionie, wywołując sprzeciw w Atenach, Nikozji i Kairze.

Tureckie działania mobilizują Grecję i Egipt do przyspieszenia dyskusji na temat wyznaczenia między nimi wyłącznych stref ekonomicznych. Grecki minister spraw zagranicznych Nikos Dendias ostrzegł ambasadora Libii w Atenach, że zostanie ogłoszony persona non grata, jeśli nie powiadomi Grecji o zawarciu umowy z Turcją.

Unia Europejska stoi na stanowisku, że ​​Turcja musi przestrzegać prawa międzynarodowego i stosunków dobrosąsiedzkich oraz unikać działań, które mogłyby zaszkodzić pokojowemu rozwiązywaniu sporów. „15 lipca 2019 r. Rada jasno wyraziła swoje stanowisko, że delimitacją wyłącznych stref ekonomicznych i szelfu kontynentalnego należy się zająć w drodze dialogu i negocjacji z pełnym poszanowaniem prawa międzynarodowego i zgodnie z zasadą dobrego sąsiedztwa” – powiedział 29 listopada wysoko postawiony urzędnik UE redakcji EURACTIV.

Ateny oczekują poparcia Francji podczas rozpoczynającego się dziś szczytu NATO w Londynie. Premier Mitsotakis zadzwonił do Emmanuela Macrona w ub. tygodniu, prosząc go o wsparcie. Francuski gigant energetyczny Total posiada licencje na eksplorację i eksploatację ropy i gazu w pobliżu Cypru.

BERLIN

Rozmowy z rolnikami. Trwające protesty rolników skłoniły kanclerz Angelę Merkel i minister rolnictwa Julię Klöckner do podjęcia rozmów z przedstawicielami branży. W poniedziałek (2 grudnia) reprezentanci około 40 stowarzyszeń i organizacji omawiali z władzą federalną planowane zaostrzenie norm środowiskowych.

Merkel powiedziała po spotkaniu, że rolnicy zobowiązali się do ściślejszego zaangażowania w decyzje dotyczące ochrony przyrody i klimatu. Na rozmowy jednak nie zaproszono żadnego reprezentanta organizacji ekologicznych. 

MADRYT

Propozycje ostatniej szansy? Centrowi Obywatele (Cs) oraz konserwatywna Partia Ludowa (PP) łączą siły, aby zapobiec koalicji socjalistów (PSOE) z lewicową Unidas Podemos (UP) wspieranej przez ugrupowania regionalne i separatystyczne.

W poniedziałek rzeczniczka Obywateli Inés Arrimadas i kandydatka na nową przewodniczącą ugrupowania, wysłała list do pełniącego obowiązki premiera Pedro Sancheza, prosząc go o zwołanie spotkania liderów Cs, PP i PSOE w celu znalezienia „rządu umiarkowanego i szacującego konstytucję”. „Proponuję stabilny rząd większościowy, posiadający 221 mandatów (w 350 Kongresie Deputowanych – red.), który wykluczy od sprawowania władzy populistów, nacjonalistów i separatystów” – powiedziała Arrimadas.

Przedstawicielka Cs zaapelowała do Pedro Sancheza o „podjęcie odważnych decyzji” oraz „wykorzystanie szansy przejścia do historii” wraz z utworzeniem bloku „konstytucyjnego”, aby w ten sposób uniknąć rządu wspieranego przez separatystów z Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC). Domagają się oni bowiem m.in. prawa do samostanowienia. 

Tymczasem lider UP, Pablo Iglesias, podkreślił, że zarówno PSOE, jak i ERC podejmują spore wysiłki w celu osiągnięcia porozumienia, które pozwoliłoby na utworzenie nowego rządu. 

PARYŻ

Oskarżona niedoszła Pani komisarz. Sylvie Goulard – francuska komisarz w nowej Komisji Europejskiej – została oskarżona 29 listopada o fikcyjne zatrudnianie asystentów w Parlamencie Europejskim.

Więcej o sprawie Sylwie Goulard przeczytają Państwo tutaj i tutaj

BRUKSELA

Matteo Salvini, były włoski minister spraw wewnętrznych i lider włoskiej Ligi, został zaproszony przez belgijskue skrajnie prawicowe ugrupowanie Interes Flamandzki (Vlaams Belang) do wcięcia udziału w spotkaniu frakcji Tożsamość i Demokracja (ID) w Antwerpii.

W swoim przemówieniu, pełnym ataków na politykę migracyjną UE, bankierów i lewacką ideologię, Salvini pogratulował gospodarzom zwycięstwa w majowych wyborach. „Już teraz nasza współpraca układa się bardzo dobrze. W niedalekiej przyszłości nasze ugrupowania dojdą do władzy w naszych krajach” – dodał były wicepremier Włoch. 

Wystąpieniu Salviniego towarzyszyły protesty. Mieszkający w Belgii Włosi zorganizowali wiec pod hasłem „przeciwko nienawiści”. Do Antwerpii zjechali także przedstawiciele ruchu „Sardynek” – ruchu protestu powstałego we Florencji manifestującego przeciwko Salviniemu, który „towarzyszy” politykowi podczas jego publicznych wystąpień.

LONDYN

Nowy system wizowy. Partia Konserwatywna zobowiązała się do wprowadzenia nowego systemu wizowego dla obywateli UE po brexicie w celu „przejęcia kontroli” nad granicami kraju. Partia dąży do wprowadzenia systemu czerpiąc wzór z rozwiązań amerykańskich. Nowe zasady wymagałyby od obywateli UE podróżujących do Wielkiej Brytanii posiadania paszportów oraz wypełnienia formularza online przed podróżą. 

Konserwatyści twierdzą, że zmiany pozwoliłoby im „monitorować podróżnych oraz zapanować nad zagrożeniami w Wielkiej Brytanii”. Partia Pracy skrytykowała propozycję, argumentując że może ono utrudnić współpracę z UE dotyczącą wymiany informacji. 

„Rezygnując z systemów bezpieczeństwa i sprawiedliwości w UE, nie będziemy mieć dostępu do wielu baz danych ani do europejskiego systemu nakazu aresztowania” – powiedziała Diane Abbott z Partii Pracy. 

BRATYSŁAWA

Lista startowa. 24 partie polityczne oraz jedna koalicją powalczą o głosy wyborców w zaplanowanych na 29 lutego 2020 r. wyborach parlamentarnych. Rządząca partia Kierunek Socjalna Demokracja (SMER-SD) rozpoczęła kampanię wyborczą pod hasłem „Odpowiedzialna zmiana”. W zaprezentowanym z okazji startu kampanii filmie premier Peter Pellegrini ostrzega przed skutkami chaosu brexitu oraz nieuregulowaną migracją. 

PRAGA

Komisja vs. Babiš. Raport Komisji Europejskiej dotyczący przedsiębiorstw powiązanych z holdingiem Agrofert, dotyczący udzielonych im dotacji unijnych, związany z podejrzewanym konfliktu interesów premiera Andreja Babiša jest końcowy, a Czechy mają teraz dwa miesiące na odniesienie się do konkluzji. 

Premier zaprzeczył wszystkim zarzutom i stwierdził wczoraj, że raport KE nie jest ostateczną wersją dokumentu. Polityk dodał, że Komisja nie ma uprawnień do interpretacji czeskich przepisów.

Więcej o kontrowersjach wokół premiera Czech przeczytają Państwo tutaj, tutaj, tutaj i tutaj

SOFIA

Skończyć z mową nienawiści.Rząd powinien zintensyfikować wysiłki na rzecz walki z mową nienawiści w Bułgarii, w szczególności wobec Romów, osób LGBT i innych grup mniejszościowych”, powiedziała komisarz Rady Europy ds. Praw Człowieka, Dunja Mijatović, po 5-dniowej wizycie w kraju.

Władze nie reagują w żaden sposób na opisywane zjawisko. „Niepokojący jest brak reakcji na przypadki nawoływania do nienawiści ze strony niektórych polityków”. Pani komisarz jest ponadto zaniepokojona pogarszaniem się wolności mediów w Bułgarii. Nieprzejrzyste prawo własności mediów, groźby i nękanie dziennikarzy oraz pozwy o zniesławienie to codzienne problemy branży. Komisarz Mijatović uważa, że wpływ polityczny na media znacznie podważa ich wiarygodność. 

BUDAPESZT

V4 na rzecz rozszerzenia UE. Grupa Wyszehradzka oczekuje, że nowa Komisja Europejska przyspieszy proces rozszerzenia Unii Europejskiej, powiedział węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó.

„Jednym z największych niepowodzeń poprzedniej Komisji pod przewodnictwem Jean-Claude’a Junckera było prawie całkowite wstrzymanie procesu rozszerzenia” – dodał dyplomata, argumentując że „najszybsza możliwa integracja Bałkanów Zachodnich leży w interesie politycznym, gospodarczym i strategicznym Węgier, a także pozwoli UE lepiej zadbać o bezpieczeństwo”.

Podobnego zdania, co węgierski szef dyplomacji jest minister ds. europejskich w KPRM, Konrad Szymański. Więcej o opiniach ministra nt. UE przeczytają Państwo tutaj

ZAGRZEB

Koniec strajku nauczycieli. Trwający ponad miesiąc strajk nauczycieli dobiegł końca w poniedziałek (2 grudnia), po tym jak przywódcy związkowi powiedzieli, że ich żądania zostaną spełnione. 

BELGRAD

Wsparcie dla Serbii. Manfred Weber powiedział podczas poniedziałkowej wizyty w Belgradzie, że wizyta delegacji Parlamentu Europejskiego w Serbii tuż po inauguracji nowej Komisji Europejskiej jest sygnałem poparcia dla perspektyw przystąpienia Serbii do UE. Weber dodał, że Serbia i UE podzielają ideę „europejskiego stylu życia”.

SARAJEWO

Trudna decyzja. Grupa 24 kobiet i dzieci z Bośni i Hercegowiny, którzy przebywali na terytorium kontrolowanym przez terrorystów z Państwa Islamskiego, zostanie deportowana z Syrii, postanowiło w piątek (29 listopada) Prezydium BiH. Decyzja dotyczy kobiet i dzieci, które zostały wzięte do niewoli po klęsce grup ekstremistycznych w Syrii i Iraku.