Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 27 sierpnia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Szef niemieckiej dyplomacji uważa, że Polska powinna być aktywniejsza w UE. Tymczasowe porozumienie w sprawie opodatkowania cyfrowych gigantów we Francji. Emigracja firm z Wielkiej Brytanii do Holandii z powodu brexitu. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

WARSZAWA

Polska aktywniejsza w UE. Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas powiedział, że Polska powinna być jednym z krajów UE ponoszącym większą odpowiedzialność za przyszłość Wspólnoty, bez względu na to, jakie ugrupowanie aktualnie rządzi w Warszawie.

Według niemieckiego dyplomaty, UE nie może po brexicie opierać się wyłącznie na tandemie francusko-niemieckim. „W przypadku takich państw, jak Włochy i Hiszpania na południu oraz Polska na wschodzie, musza one wziąć na siebie większą odpowiedzialność” – powiedział Maas.

Tymczasem wczoraj rezygnację z ubiegania się o stanowisko komisarza UE ogłosił Krzysztof Szczerski. Powodem miała być propozycja objęcia teki komisarza ds. rolnictwa, w której  to dziedzinie prezydencki minister nie czuje się kompetentny. Szczerski zaproponował Ursuli von der Leyen Janusza Wojciechowskiego, obecnie sprawującego funkcję audytora w Europejskim Trybunale Obrachunkowym. 

PARYŻ

Podatek cyfrowy. Prezydent Emmanuel Macron ogłosił w poniedziałek, że podczas szczytu G7 osiągnięto porozumienie w sprawie opodatkowania gigantów technologicznych. Wcześniej prezydent Donald Trump groził retorsjami wymierzonymi we francuski przemysł winiarski.

Porozumienie zakłada, że cyfrowi giganci będą obciążeni daniną w wysokości 3 proc., dopóki  na forum Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) nie zostanie osiągnięty międzynarodowy kompromis. Ma to nastąpić po 2020 r. a Francja zobowiązała się zwrócić wszelkie różnice między płatnościami poniesionymi przez firmy na jej terenie a przyszłymi stawkami OECD.

Wprawdzie nie zostało to powiedziane explicite, ale oczekuje się, że dzięki porozumieniu upadła sprawa opodatkowania francuskich win w USA.

HAGA

Rachunek za brexit. Holenderski rząd ujawnił, że już prawie 100 firm przeniosło się na terytorium tego państwa z Wielkiej Brytanii z uwagi na brexit. Agencja Inwestycji Zagranicznych informuje, że kolejnych 300 podmiotów rozważa identyczne posunięcie. Są to firmy z branży informatycznej, finansowej, nowych technologii czy mediów.

Agencja już wcześniej informowała, że obawy przez konsekwencjami brexitu przyczyniły się do powstania 2,5 tys. nowych miejsc pracy w Holandii.

LONDYN

Ambicje Corbyna zagrożeniem. Uważają tak Liberalni Demokraci. Zdaniem Jo Swinson, przewodniczącej tej proeuropejskiej partii, naleganie lidera Partii Pracy na to, by zostać tymczasowym szefem rządu w przypadku upadku gabinetu konserwatystów, może przyczynić się do porażki opozycję w głosowaniu nad wotum nieufności wobec rządu Borisa Johnsona. 

Zamiarem Corbyna jest odsunięcie od władzy torysów, stworzenie nowego, tymczasowego gabinetu oraz opóźnienie brexitu, tak by uniknąć rozwodu z Unią Europejską bez porozumienia.

BERLIN

Opodatkowanie bogatych. Komitet wykonawczy niemieckich socjaldemokratów (SPD) poparł w poniedziałek propozycję dotyczącą wprowadzenia 1 proc. podatku od aktywów, takich jak nieruchomości czy akcje spółek. SPD zamierza wykorzystać dodatkowe przychody na zwiększenie inwestycji publicznych w infrastrukturę.

Tymczasowy lider ugrupowania, Thorsten Schaefer-Guembel, zadeklarował, że włączenie propozycji do agendy partii ma na celu zaakcentowanie profilu SPD. Już 1 września odbędą się wybory do Landtagu w najludniejszym landzie wschodnich Niemiec – Saksonii oraz Brandenburgii. Nieznacznym liderem sondaży jest skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD), jednak SPD dotrzymuje jej kroku. 

MADRYT

Przyczyny katastrofy w Amazonii. Brak strategii ochrony środowiska oraz przestarzałe podejście do rozwoju gospodarczego są głównymi czynnikami stojącymi za pożarami w Amazonii, powiedziała w rozmowie z hiszpańską redakcją EURACTIV Marina Silva, wybitna działaczka ekologiczna. W przeszłości (2003-2008) brazylijska minister środowiska.

Marina Silva szacuje na 150 mln liczbę osób, które stały się „uchodźcami ekologicznymi” z powodu zmian klimatycznych. Działaczka częścią winy za sytuację w Amazonii obarczyła prezydenta Jaira Bolsonaro, który w pierwszych miesiącach sprawowania władzy wycofał regulacje prośrodowiskowe oraz wezwał do zwiększenia powierzchni upraw w „zielonych płucach świata”, kosztem ekologii.

RZYM

Blisko nowego rządu. Nicola Zingaretti, lider centrolewicowej Partii Demokratycznej (PD), jest przekonany, że jego ugrupowanie dojdzie do porozumienia z antyestablishmentowym Ruchem Pięciu Gwiazd (M5S). PD ma zaakceptować Giuseppe Conte na stanowisku premiera. W gabinecie zabraknie natomiast przywódcy M5S, Luigiego Di Maio.

Dziś i jutro prezydent Sergio Mattarella przeprowadzi drugą i być może ostatnią rundę rozmów z grupami parlamentarnymi, aby ostatecznie podjąć decyzję o przyznaniu mandatu do stworzenia 43 gabinetu w powojennej historii Włoch.

BUKARESZT

Rozpad koalicji rządzącej. Rządzący w Rumunii socjaldemokraci (PSD) stracili większość w parlamencie, po tym jak ich koalicyjny partner, Sojusz Liberałów i Demokratów (ALDE), podjął decyzję o opuszczeniu rządu. Calin Popescu Tariceanu powiedział, że ALDE należy teraz do opozycji i może utworzyć sojusz z ugrupowaniem PRO Rumunia – założonym przez byłych członków PSD. 

Premier Viorica Dancila zapowiedziała, że rząd będzie kontynuował swoje prace, a PSD spróbuje utworzyć nową większość.

SOFIA

Nowe praca byłego szefa od korupcji. Premier Bojko Borysow broni decyzji o skierowaniu Plamona Georgiewa, szefa Komisji ds. Zwalczania Korupcji i Cofania Nielegalnie Nabytej Nieruchomości (KPKONPI), jako konsula do hiszpańskiej Walencji.

Georgiew został powołany w marcu 2018 r., lecz niedawno zrezygnował z powodu tzw. Afery z apartamentami. Miał mieć trudności ze wskazaniem źródeł finansowania, które pozwoliły mu nabyć luksusowe mieszkanie w Sofii. KPKONPI ma wyłączne uprawnienia do badania korupcji na wysokim szczeblu i nielegalnego wzbogacenia polityków. 

ATENY

Koniec z kontrolą kapitału. Rząd Grecji zniósł w pełni ograniczenia w transferach kapitału wprowadzone w trakcie kryzysu finansowego w 2015 r. Grecja zdecydowała się na wprowadzenie ograniczeń w czasie, gdy rząd Syrizy negocjował z międzynarodowymi wierzycielami spłatę kolejnej transzy zadłużenia. Wówczas istniały obawy, że w przypadku braku porozumienia dojdzie do masowego wycofywania pieniędzy z banków.

NIKOZJA

Rozmowy na ostatniej prostej. Prezydent Cypru Nicos Anastasiades spotka się dziś z przedstawicielami koncernu Shell w celu omówienia ostatnich szczegółów dotyczących zagospodarowania złóż gazu o nazwie „Afrodyta”. Według ustaleń, 57,1 proc. dochodu netto z „Afrodyty” zostanie na Cyprze. 

ZAGRZEB

Chorwaci nie lubią Internetu. Instytut Gospodarki opublikował badanie, z którego wynika, że 21 proc. Chorwatów nigdy nie korzystało z Internetu. Nawet w sektorze przedsiębiorstw tylko 73 proc. firm posiada oficjalną stronę internetową. Zakupy online robi regularnie 27 proc. mieszkańców kraju, podczas gdy unijna średnia to 50 proc.

BELGRAD

Stolica Serbii wśród najmniej przejrzystych w Europie, wynika z badania przeprowadzonego przez Transparency International na 26 stolicach europejskich. Poziomy przejrzystości zostały ocenione na podstawie 14 wskaźników, a stolica Serbii okazała się „dobra” tylko w trzech z nich. Belgrad sklasyfikowano obok Sarajewa, Sten, Sztokholmu Kiszyniowa i Kijowa.