Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 26 marca

Udo Bullmann | The Capitals

Udo Bullmann | The Capitals

Partia Angeli Merkel zaprezentowała europejski program wyborczy, Partia Socjalistyczna na dobrej drodze do zwycięstwa w kwietniowych wyborach parlamentarnych w Hiszpanii, a Salvini zapowiada nowych sojuszników, z którymi utworzy frakcję w Parlamencie Europejskim. O tym między innymi piszemy we wtorkowej odsłonie „The Capitals”.

 

BRUKSELA / PARYŻ / BERLIN

EPL rywalem socjaldemokratów, Macron sojusznikiem. Zdaniem przewodniczącego Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D) Udo Bullmanna powiązania między centroprawicową Europejską Partią Ludową (EPL) a partiami skrajnie prawicowymi są na tyle niejasne, że nie można traktować europejskich chadeków jak godnych zaufania partnerów.

„Obserwujemy przesuwanie się EPL w prawo. Najlepszym na to dowodem są ostatnie wypowiedzi przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego oraz tolerowanie przez lata Viktora Orbana. Zauważmy, że EPL wcale się od niego tak mocno nie zdystansowała”, mówi w wywiadzie dla EURACTIV.com.

Dużo cieplej Bullmann wypowiadał się o francuskim prezydencie Emmanuelu Macronie. Macron krytykował decyzję EPL, która zawiesiła partię Orbana, ale nie zdecydowała się pozbyć się jej ze swoich szeregów. „Potrzebujemy i wspieramy jego proeuropejskie zaangażowanie. To jednak nie może wystarczyć. Dzisiaj potrzebujemy przywódców, którzy będą walczyć o bardziej sprawiedliwą Europę”, twierdzi przewodniczący S&D.

RZYM

Albo za, albo przeciw. W wywiadzie dla EURACTIV Carlo Calenda, polityk włoskiej centrolewicowej Partii Demokratycznej, stwierdził, że chce utworzenia we Włoszech progresywnego, proeuropejskiego sojuszu. „Jest cały szereg przywódców od Macrona po Alexisa Tsiprasa, którzy chcą zjednoczonej Europy, ale jest też drugi blok, który chce Europę rozsadzić od środka”, twierdzi.

BERLIN

Niemieccy chadecy z programem. W Berlinie niemieccy chadecy z CDU/CSU zaprezentowali swój pierwszy wspólny program na wybory do PE. Dotyczy on przede wszystkim roli Europy na świecie, polityki zagranicznej oraz bezpieczeństwa. Nie ma za to słowa o strefie euro, unijnej polityce społecznej, a więc tematach obecnych w retoryce Macrona.

PARYŻ

Zmiany w Paryżu. Minister ds. europejskich Nathalie Loiseau oraz dyrektor francuskiego oddziału WWF Pascal Canfin ustąpią z zajmowanych stanowisk, aby wystartować do PE z list partii Macrona. Loiseau zostanie zastąpiona przez Clementa Beaune’a, który dotychczas pełnił rolę doradcy prezydenta ds. europejskich.

MADRYT

Hiszpańscy socjaliści na drodze do zwycięstwa. Partia Socjalistyczna (PSOE) wygra wybory parlamentarne zaplanowane na 28 kwietnia, ale nie zdobędzie większości bezwzględnej. Badanie opublikowane przez dziennik El Pais daje jej 122 miejsca w 350-osobowym parlamencie. Druga w kolejności Partia Ludowa może liczyć na 76 miejsc.

Razem ze skrajną lewicą z partii Podemos (Możemy), socjaliści mogliby liczyć na 162 miejsca w parlamencie. Z kolei centroprawicowa partia Ciudadanos (Obywatele) zyska – zdaniem autorów sondażu – 23 miejsca.

Premier Pedro Sanchez (PSOE) może zdobyć parlamentarną większość jedynie w przypadku poparcia przez mniejsze partie, w tym katalońskich separatystów, którzy poparli go w ubiegłorocznym głosowaniu nad wotum nieufności dla poprzedniego rządu Mariano Rajoya.

RZYM

Tajemniczy sojusznicy. Lider koalicyjnej Ligi Matteo Salvini intensyfikuje przygotowania do stworzenia nowej grupy politycznej w Parlamencie Europejskim. Wczoraj ogłosił, że w pierwszym tygodniu kwietnia zwoła konferencję, na której zaprezentuje swoich „sojuszników” w nowej frakcji parlamentarnej po majowych wyborach do PE.

„Nie mam zamiaru wychodzić z UE. Wręcz przeciwnie, będziemy walczyć o swoje”, powiedział po kolejnym zwycięstwie w wyborach regionalnych.

ATENY

Turcy „przywitali” Tsiprasa. Premier Grecji Alexis Tsipras poinformował, że jego helikopter napotkał trudności ze strony tureckich myśliwców w trakcie lotu na Agatonisi – niewielką wyspę grecką u wybrzeży Turcji.

„Miałem zaszczyt być przywitany na Agatonisi przez tureckie siły powietrzne”, z ironią stwierdził grecki premier w trakcie obchodów Święta Niepodległości.

Turcja nie akceptuje międzynarodowych traktatów, które dają Grecji zwierzchnictwo nad Morzem Egejskim. Tsipras stwierdził, że tureckie zachowanie jest „zwyczajnie głupie i nie ma sensu”, a on sam „dotrze do najdalszego zakątka Grecji” nawet, jeżeli będzie musiał tam płynąć wpław.

WARSZAWA

Nowe sondaże. Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Platformy Obywatelskiej wynika, że Koalicja Europejska cieszy sie poparciem 41,82 proc. wyborców, a PiS 39,35 proc. Trzecia jest Wiosna Roberta Biedronia z poparciem 7,49 proc.

Z innego sondażu – przeprowadzonego dla Do Rzeczy – wynika, że na prowadzeniu jest PiS z poparciem 42,2 proc., a KE może liczyć na 39,3 proc. Tutaj Wiosna wypada nieco gorzej i cieszy się zaufaniem 6,1 proc. ankietowanych.

PRAGA

Rocznica upadku rządu. Czesi obchodzą 10. rocznicę upadku rządu, który nastąpił w trakcie ich prezydencji w UE. „Bez poparcia Angeli Merkel nigdy nie udałoby się nam powstrzymać presji ze strony Francuzów, którzy chcieli nam zabrać prezydencję. Daliśmy jednak radę”, powiedział były premier Czech Mirek Topolanek. Praga przygotowuje się obecnie do swojej drugiej prezydencji, która wypada w drugiej połowie 2022 r.

BRATYSŁAWA

Powolna transformacja. Greenpeace skrytykował rządowe plany transformacji górniczego regionu Horna Nitra. Według analizy przedstawionej przez proekologiczną organizację pozarządową oraz słowackiego ekonomistę Viliama Palenika plany te są mało ambitne, a ponadto sprzeczne z prawodawstem unijnym, jako że nie gwarantują całkowitego zamknięcia kopalnii, co jest warunkiem unijnego wsparcia dla transformacji podobnych regionów.

BUKARESZT

Spór o ambasadę. Król Jordanii Abdullah odwołał wizytę w Bukareszcie po tym, jak rumuńska premier Viorica Dancila zapowiedziała, że jej kraj przeniesie ambasadę w Izraelu do Jerozolimy. Prezydent Rumunii Klaus Iohannis oskarżył premier o niszczenie relacji państwa ze światem arabskim, ale premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedź pochwalił. W odpowiedzi na krytykę Dancila próbowała łagodzić swoją wypowiedź i zapowiedziała, że przeniesienie ambasady będzie mogło sie dokonać jedynie w zgodzie z konstytucją państwa. Ostateczne decyzja należy jednak do prezydenta, a Iohannis nie jest skłonny, aby wyłamać się z jednolitego frontu europejskiego.

ZAGRZEB

Kolejny problem. Jakby mało było problemów na linii Chorwacja-Słowenia, oba państwa znalazły kolejną sporną kwestię. Słowenia chce bowiem utrzymać po 2021 r. czas zimowy, natomiast Chorwaci nie chcą więcej przestawiać zegarków i optują za pozostaniem przy czasie letnim.