Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 25 czerwca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Dmitrij Miedwiediew rozmawiał wczoraj w Hawrze z francuskim premierem. Zdaniem szefa Facebooka ds. polityki globalnej nie ma dowodów na rosyjską dezinformację w trakcie referendum dotyczącego brexitu. Szefowa CDU Annegret Kramp-Karrenbauer proponuje Emmanuelowi Macronowi „polityczny deal” za poparcie Manfreda Webera na szefa Komisji Europejskiej. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

PARYŻ

Miedwiediew w Hawrze. Premier Francji Édouard Philippe spotkał się wczoraj w Hawrze z rosyjskim premierem Dmitrijem Miedwiediewem. Politycy rozmawiali na najważniejsze tematy gospodarcze i polityczne, w tym m. in. o wojnie na wschodzie Ukrainy czy napięciach związanych z Iranem. To pierwsza tego typu wizyta na wysokim szczeblu od lipca 2017 r. i spotkania prezydenta Emmanuela MacronaWładimirem Putinem. Niedawno UE przedłużyła o kolejne 6 miesięcy sankcje wobec Rosji.

Fala upałów we Francji. Francuski minister edukacji narodowej Jean-Michel Blanquer został zmuszony do przełożenia egzaminów maturalnych z powodu fali upałów. Decyzja spowodowana jest „troską o bezpieczeństwo uczniów”.

LONDYN

„Brak dowodów”. Były wicepremier Wielkiej Brytanii a obecnie szef Facebooka ds. polityki globalnej Nick Clegg powiedział w poniedziałek, że „absolutnie nie ma dowodów” na rosyjską ingerencję w brytyjską kampanię referendalną w 2016 r. Tym samym odrzucił twierdzenia, że Cambridge Analytica wykorzystała dane użytkowników do profilowania pożądanych postaw politycznych.

BERLIN

Niemiecka oferta dla Macrona. „Zaproponowałam prezydentowi Emmanuelowi Macronowi omówienie przyszłych list ponadnarodowych”, powiedziała tygodnikowi „Der Spiegel” przewodnicząca CDU Annegret Kramp-Karrenbauer.

Liderka niemieckich chadeków zaznaczyła jednak, że oferta nie będzie ważna, jeśli francuski prezydent nadal będzie sprzeciwiał się wyborowi Manfreda Webera na przewodniczącego Komisji Europejskiej.

„Bez Spitzenkandidatów ponadnarodowe listy nie mają sensu”, dodała AKK. Przed wyborami do PE Berlin odrzucił ideę list ponadnarodowych forsowaną przez Paryż.

RZYM

Czy Włochy poparły kandydata UE? Dzień po wybraniu Qu Dongya na nowego dyrektora generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), pojawiły się pogłoski o dwuznacznej postawie Włoch.

Rzym miał obiecać partnerom z UE oddanie głosu na francuską kandydatkę Catherine Geslain-Lanéelle, podczas gdy ta sama obietnica trafiła do administracji Trumpa w sprawie amerykańskiego „czarnego konia” w rywalizacji o stanowisko, Gruzina Davida Kirvalidze. Głosowanie ostatecznie wygrał Chińczyk Qu Dongyu. 

Pod presją opozycji, rząd podał wczoraj do publicznej wiadomości informację o oddaniu głosu na wspólnego kandydata UE. Jednak zsumowane głosy nie zgadzają się. Źródła dyplomatyczne wskazują, że „brakuje” dwóch państw Wspólnoty.

BRUKSELA

Kontynuacja impasu. Miesiąc po wyborach parlamentarnych i federalnych wciąż jeszcze nie sformowano rządu centralnego oraz lokalnych gabinetów w Walonii, Brukseli i Flandrii. Jak dotąd udało się osiągnąć większość jedynie w niemieckojęzycznym regionie kraju. Czym spowodowana jest fragmentacja? Eksperci wskazują na znaczną polaryzację krajobrazu politycznego, słabość tradycyjnych partii politycznych a także wzrost ugrupowań skrajnie prawicowych i nacjonalistycznych. Wciąż jednak daleko do pobicia belgijskiego rekordu ponad 500 dni bez rządu federalnego.

ATENY

Wybory bez debaty. Greckim partiom politycznym nie udało się ustalić wspólnej daty debaty przed zaplanowanymi na 7 lipca przedterminowymi wyborami parlamentarnymi. Początkowo jedną z nich zaplanowano na 1 lipca, ale ze względu na dodatkowy szczyt Rady Europejskiej w dniu 30 czerwca, grecki premier Alexis Tsipras poprosił o przełożenie rozmów. Jednak stronom nie udało się znaleźć nowego terminu. Zdaniem Tsiprasa, lider Nowej Demokracji Kyroakos Mitsotakis robi wszystko, aby uniknąć debaty liderów dwóch najważniejszych partii.

NIKOZJA

Brytyjczycy i Turcja. Sekretarz obrony Zjednoczonego Królestwa Penny Mordaunt odwiedziła Cypr. Tematem rozmów były napięcia związane z działalnością wiertniczą Ankary w Wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru. Lokalne media donoszą, że Londyn próbuje doprowadzić do obniżenia napięć między UE a Turcją.

WARSZAWA

Polska vs Trybunał Sprawiedliwości. TSUE ogłosił, że zmiany w polskim prawie, które obniżyły wiek emerytalny dla sędziów Sądu Najwyższego, naruszyły przepisy UE.

BRATYSŁAWA

Skąd nowy komisarz ds. migracji? Nowy komisarz UE ds. migracji powinien pochodzić z kraju, który zajmuje się migracją na lądzie, stwierdziła minister spraw wewnętrznych Denisa Saková po spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z państw Grupy Wyszehradzkiej.

PRAGA

Nowy szef Komisji nie powinien być przesadnie aktywny. „Dla Republiki Czeskiej i pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej ważne jest, aby następny przewodniczący Komisji Europejskiej nie interweniował i nie komentował polityki wewnętrznej państw”, powiedział premier Andrej Babisz w wywiadzie dla Czeskiej Agencji Informacyjnej (CTK).

BUKARESZT

Komisja Wenecka wzywa do lepszego stanowienia prawa. Komisja Wenecka wezwała rządu Rumunii do ograniczenia stosowania dekretów nadzwyczajnych we wszystkich dziedzinach prawa. „Nadmierne uciekanie się do dekretów (…) wpływa na jakość prawodawstwa, oraz (…) lekceważy zasadę podziału władz”.

Kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich. Była europarlamentarzystka Renate Weber mogłaby zostać nowym RPO. Posiada ona poparcie Sojuszu Liberałów i Demokratów (ALDE), koalicjanta rumuńskich socjaldemokratów (PSD). Weber nie zdobyła mandatu w niedawnych wyborach do PE, ponieważ jej ugrupowaniu nie udało się przekroczyć 5 proc. progu. Głównym rywalem dla Weber będzie były szef Banku Centralnego Rumunii Mugur Isarescu. 

WILNO

Sondaże. Według ostatnich sondaży na czele rankingu partii politycznych znajduje się konserwatywny Związek Rodziny z 17 proc. Na drugim miejscu znajduje się Związek Rolników i Zielonych z 15 proc. Socjaldemokraci z 8 proc. są na trzecim miejscu podczas gdy Partia Pracy z 7 proc. jest na czwartym. Następne wybory parlamentarne odbędą się w październiku 2020 r.

SOFIA

Zaskakujący finał afery apartamentowej? Bułgarska Komisja Antykorupcyjna nie wykryła żadnych nieprawidłowości podczas dochodzenia w sprawie zakupu luksusowych apartamentów po korzystnych celach przez polityków z rządzącej partii. Afera, która przetoczyła się przez bułgarską scenę polityczną przed wyborami do PE kosztowała stanowiska kilku ważniejszych polityków Obywateli na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB). Ze stanowiska zrezygnował m. in. Cwetan Cwetanow, były numer „2” ugrupowania.

ZAGRZEB

Stanowisko dla minister? Chorwacka minister spraw zagranicznych Marija Pejčinović Burić jest poważną kandydatką na stanowisko sekretarza generalnego Rady Europy. Decyzja zapadnie jutro.

BELGRAD

USA to za mało. Serbski minister spraw zagranicznych Ivica Dacić powiedział, że niewłaściwe byłoby zaangażowanie wyłącznie USA w dialog między Belgradem a Prisztiną. Według Dacica mogłoby to oznaczać znaczne ustępstwa na korzyść Kosowa. Minister zaznaczył, że na razie brak jest informacji o zaangażowaniu się innych państw.