Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 24 września

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Bułgaria prymusem NATO. Niemieccy Zieloni sceptyczni wobec koalicji z chadekami. Coraz mniej Hiszpanów chce głosować w wyborach parlamentarnych. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

SOFIA

Bułgaria się zbroi. Premier Bojko Borysow powiedział przedstawicielowi NATO, że Bułgaria nie tylko osiągnęła zalecany przez Sojusz Północnoatlantycki próg 2 proc. PKB wydatków na zbrojenia, lecz nawet przekroczyła go. Wszyscy członkowie NATO powinni osiągnąć ten cel do 2024 r. Po zakupie ośmiu myśliwców F-16 wydatki Bułgarii na obronność w 2019 r. prawdopodobnie przekroczą 3 proc.

BERLIN

„Nein” dla koalicji. „To nie jest odpowiedź na kryzys klimatyczny” – powiedziała Katrin Göring-Eckardt, liderka Zielonych w Bundestagu w reakcji na zaprezentowany przez Angelę Merkel pakiet klimatyczny. „To porażka wielkiej koalicji” – dodała.

Sojusz SPD z CDU/CSU jest od dawna na cenzurowanym. Do tej pory w obronie koalicji występowali politycy CDU, jednak w weekendowym wydaniu „Welt am Sontag” Manfred Weber, szef bawarskiej CSU, powiedział, że współpraca chadeków z Zielonymi – choć trudna – mogłaby rozwiązać problemy społeczno-polityczne Niemców.  

Redakcja EURACTIV postanowiła zapytać byłą Spitzenkandidat Zielonych, Ska Keller, o potencjalny sojusz z ugrupowaniem pani kanclerz. „Cieszę się, że pan Weber wzywa swoją partię do większego zaangażowania w ochronę klimatu, ale „pakiet klimatyczny” pokazuje dość wyraźnie, z jak niewystarczającą determinacją działa rząd federalny”. 

Czy to oznacza „nein” dla SPD, które także było zaangażowane w przygotowane pakietu klimatycznego? U socjaldemokratów nie brak głosów wzywających do bliższej współpracy z Zielonymi, którzy stają się języczkiem u wagi – partią, bez której prawdopodobnie nie powstanie nowy rząd. Jest to tym bardziej prawdopodobne w obliczu powszechnego odrzucenia Alternatywy dla Niemiec.

MADRYT

Od skrajności w skrajność. Rośnie liczba rozczarowanych klasą polityczną w związku z fiaskiem powołania rządu po kwietniowych wyborach. O ile wczesną wiosną do urn poszła rekordowa liczba 75,5 proc. uprawnionych do głosowania, o tyle 10 listopada sytuacja może się odwrócić.

Ostatnie badania przeprowadzone dla liberalno-lewicowego „El Pais” oraz konserwatywnej „La Razón” przewidują „historyczny rekord” absencji wyborczej wśród obywateli. Według danych zaprezentowanych przez „La Razón” liczba osób, które planują zrobić sobie wolne od głosowania sięgnie 35 proc. To o 7 proc. więcej od przewidywań przez wyborami z 28 kwietnia. W efekcie może dojść do paradoksalnej sytuacji, w której w kilka miesięcy po rekordowo wysokiej frekwencji – najwyższej po transformacji – zostanie pobity niechlubny rekord, bliższy zaangażowaniu politycznemu państw Europy Środkowo-Wschodniej. 

PRAGA

Sceptyczny jak Czech. „Mam wrażenie, że wiele krajów proponujących neutralność węglową do 2050 r. nie jest w stanie osiągnąć znacznie bliższych i realniejszych celów” – powiedział czeski minister środowiska, Richard Brabec, w wywiadzie dla partnera EURACTIV, portalu aktualne.cz. „Europa redukuje emisje gazów cieplarnianych, ale w pozostałej części świata ich produkcja rośnie” – dodał minister.

ATENY

W obronie dziedzictwa. Rząd Nowej Demokracji planuje w przyszłym roku zorganizowanie międzynarodowej konferencji w celu przyjęcia rezolucji w sprawie ochrony dziedzictwa kulturowego i naturalnego przed zmianami klimatycznymi – powiedział grecki premier Kyriakos Mitsotakis podczas szczytu klimatycznego ONZ w Nowym Jorku.

Grecy zamierzają przyjąć nowy krajowy plan energetyczny i klimatyczny do końca roku. Przewiduje on m.in. zamknięcie wszystkich elektrowni węglowych do 2028 r., a także zwiększenie udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym do 35 proc. do 2030 r. oraz  – last but not least – całkowity zakaz opakowań z tworzyw sztucznych począwszy od 2021 r.

LONDYN

Neutralna Partia Pracy. Członkowie Partii Pracy poparli neutralne stanowisko lidera Jeremy’ego Coprbyna w sprawie brexitu. Warunkiem jest zorganizowanie w przyszłości referendum w tej sprawie.

BRATYSŁAWA

Huta za 1 euro? Władze Koszyc chcą odkupić za 1 euro zagrożoną upadkiem hutę stali w tym mieście. Obecnie właścicielem jest amerykańska korporacja US Steel. Huta jest największym pracodawcą w regionie (ok. 12 tys. osób), tymczasem właściciel planuje zwolnić 2,5 tys. pracowników do 2021 r. To walka o przetrwanie i próba zachowania konkurencji, informuje lokalna prasa. Przedstawiciele US Steel zapowiedzieli, że rozważą oferty odsprzedaży po jej oficjalnym dostarczeniu.

ZAGRZEB

Straty z powodu bankructwa. „Bardzo nam przykro z powodu wiadomości o zamknięciu firmy Thomas Cook (…). Jest niezwykle ważne, by żaden z gości przebywających obecnie w Chorwacji nie odniósł żadnych szkód (…). Rząd brytyjski zorganizuje loty, aby wszyscy turyści powrócili do domu, a brytyjska agencja ubezpieczeniowa pokryje koszty zakwaterowania” – ogłosił chorwacki minister spraw zagranicznych i europejskich.

Wiadomość o bankructwie firmy wywołała zamieszanie w całej Europie. W Grecji Stowarzyszenie Przedsiębiorstw Turystycznych poinformowało, że na bankructwie sektor turystyczny straci od 250 do 500 mln euro.

BELGRAD

Prawo do głosowania. W przedterminowych wyborach parlamentarnych w Kosowie, które odbędą się 6 października prawo do głosowania będzie miało blisko 2 mln obywateli, poinformowała Centralna Komisja Wyborcza.