Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 22 października

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Unia Europejska ostrzega Belgrad przez umową o wolnym handlu z Euroazjatycką Unią Gospodarczą. Czesi rozbili rosyjską siatkę szpiegowską, a rosyjski Rosatom jest zainteresowany budową bułgarskiej elektrowni jądrowej. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BELGRAD

UE ostrzega Belgrad przed umową o wolnym handlu z Euroazjatycką Unią Gospodarczą. Komisja Europejska uważnie śledzi rozmowy na temat umowy o wolnym handlu między Serbią a Euroazjatycką Unią Gospodarczą (EAEU). Bruksela oczekuje, że Belgrad dostosuje się do polityki zagranicznej UE – powiedziała rzeczniczka Komisji Maja Kocijancic. 

„Oczekujemy, że Serbia stopniowo dostosuje się do polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE” – dodała Kocijancic. „Uważnie śledzimy sytuację i omawiamy ją regularnie podczas naszych rozmów z władzami serbskimi”. 

Podczas piątkowej wizyty w Belgradzie (19 października) rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew powiedział, że Moskwa i Belgrad podpiszą 25 października umowę o wolnym handlu z EAEU. Do tej organizacji poza Rosją należą także Białoruś, Kazachstan, Armenia i Kirgistan. Umowa ta zapewni Serbii dostęp do rynku liczącego 180 mln klientów.

Handel z Rosją stanowi mniej niż 10 proc. całkowitego handlu Serbii. Ponadto europejskie inwestycje są w tym kraju ponad 10 razy wyższe niż w Rosji – powiedziała Kocijancic. 

Więcej o umowie Serbii z EAEU przeczytają państwo tutaj i tutaj

PRAGA

Rosyjscy szpiedzy. Czeska Służba Bezpieczeństwa (BIS) we współpracy z Narodowym Centrum Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej rozbiła sieć wywiadowczą prowadzoną przez Rosyjską Służbę Bezpieczeństwa (FSB). Według szefa BIS Michaela Koudelki, który przemawiał wczoraj w parlamencie, celem Rosjan było prowadzanie wojny hybrydowej. Sieć – zdaniem BIS – jest finansowana przez Rosję i ambasadę tego kraju w Pradze. Ambasada odrzuciła zarzuty.

SOFIA

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow poinformował, że jego kraj chce uczestniczyć w budowie drugiej bułgarskiej elektrowni jądrowej w Belene. Ławrow powiedział szefowej bułgarskiego MSZ Jekaterinie Zahariewej, że rosyjska firma Rosatom zamierza wziąć udział w procedurze wyboru konstruktora elektrowni.

Wspomniana deklaracja padła podczas pierwszej od ośmiu lat wizyty bułgarskiego szefa MSZ w Moskwie. Rosatom poprzez spółkę zależną Atomenergoprom jest jedną z siedmiu firm, które zadeklarowały zainteresowanie projektem elektrowni.

PARYŻ

Nowy kandydat do KE w tym tygodniu? Po tym, jak Parlament Europejski odrzucił pierwszego francuskiego kandydata do nowej Komisji Europejskiej, Francja ma teraz zaproponować nowego pretendenta. „Prawdopodobnie poznamy nominację do końca tego tygodnia” – powiedziała w telewizji Amélie de Montchalin sekretarz stanu do spraw europejskich. 

Nadal nie wiadomo, kim może być nowy kandydat. Spekuluje się o głównym unijnym negocjatorze ds. brexitu Michelu Barnier.

BERLIN

Groźby pod adresem polityków. Premier Turyngii Bodo Ramelow (Die Linke), a także kandydat i lider frakcji Zielonych Dirk Adams otrzymali pogróżki przed zaplanowanymi na 27 października wyborami lokalnymi w tym landzie.

MADRYT

Pochwały dla policji. Premier Pedro Sánchez pochwalił działania sił porządkowych w związku z wydarzeniami w Katalonii.

Tymczasem nowy sondaż poparcia dla partii politycznych opublikowany w „El Mundo” potwierdza wzrastające poparcie dla ugrupowań prawicowych, Partii Ludowej (PP) oraz skrajnie prawicowej Vox. Rządzący socjaliści (PSOE) straciliby od 1 do 2 mandatów względem obecnego stanu. 

Więcej o sytuacji w Katalonii przeczytają Państwo tutaj i tutaj

RZYM

Wyjaśnienia dotyczące budżetu. W liście przesłanym wczoraj wieczorem KE wezwała Włochy do przedstawienia dalszych informacji na temat projektu budżetu na przyszły rok. Źródło z włoskiego rządu twierdzi, że w liście Komisja nie kwestionuje struktury budżetu.

ATENY

Polityczny „Joker”. Politycy sprzeczają się od dwóch dni w sprawie akcji policji w jednym z kin. W wyniku zgłoszenia policja usunęła z sali prawie 20 dzieci, które czekały na obejrzenie filmu „Joker”.

Incydent wywołał oburzenie w greckich mediach społecznościowych, a tysiące użytkowników zdecydowanie potępiło nalot, określając go jako „faszystowski” i „autorytarny”. Lewicowa opozycja powiedziała, że rządząca Nowa Demokracja przywróciła kraj do „średniowiecza”.

WARSZAWA

Protesty wyborcze. Zarówno ugrupowanie rządzące, jak i opozycja wnoszą protesty dotyczące wyborów do Senatu. PiS złożyło wczoraj w Sądzie Najwyższym wnioski o przeliczenie głosów oddanych w sześciu okręgach wyborczych (we wszystkich PiS przegrało). Według nieoficjalnych informacji KO zamierza złożyć takie same wnioski w odniesieniu do trzech okręgów, a kolejne szykują wyborcy.

Więcej o możliwych konsekwencjach protestów wyborczych przeczytają Państwo tutaj

BRATYSŁAWA

Zarzuty o zabójstwo Kuciaka. Zgodnie z oczekiwaniami Prokuratura wniosła w poniedziałek (21 października) oskarżenie przeciwko Mariánowi Kočnerowi i innym trzem osobom w sprawie zabójstwa dziennikarza Jána Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kušnírowej. Oskarżonym grożą kary pozbawienia wolności do 25 lat. 

BUKARESZT

Osłabiona walka z korupcją. Komisja Europejska opracowała bardzo krytyczne sprawozdanie z postępów w ramach mechanizmu współpracy i weryfikacji (CVM). Eksperci podkreślili znaczne ograniczenie działalności Krajowej Dyrekcji Antykorupcyjnej (DNA), co przyczyniło się do osłabienia walki z korupcją.

W sprawozdaniu zauważono, że Rumunia nie wdrożyła wielu zaleceń Komisji sformułowanych w ostatnim raporcie (listopad 2018 r.). Ponadto wyrażono niezadowolenie z politycznego zaangażowania w nominacje dla prokuratorów. KE wielokrotnie krytykowała zmiany w systemie sądowym i ustawodawstwie karnym przyjęte przez rząd (PSD) w ciągu ostatnich trzech lat.

ZAGRZEB

Chorwacja włącza się do wyścigu o Volkswagena. Chorwacja nieoficjalnie włącza się do rywalizacji o nową fabrykę niemieckiego giganta motoryzacyjnego, której budowa była planowana w Turcji. Jednak w związku z wydarzeniami w Syrii Niemcy zdecydowali się o zawieszeniu inwestycji. O przejęcie realizacji przedsięwzięcia zabiegają także Bułgaria oraz Serbia.

Więcej o powodach wstrzymania budowy fabryki Volksvagena w Turcji przeczytają Państwo tutaj