Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 21 stycznia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Ambasada Chin w Sztokholmie wywierała wpływ na szwedzkie media. Wykonano pierwszy krok, by pozbawić immunitetu Matteo Salviniego. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

SZTOKHOLM

Chińska presja. Chińska ambasada w Sztokholmie próbowała wpływać na szwedzkie media. Siedem z ośmiu największych mediów, które wypełniły ankietę przygotowaną przez Telewizję Publiczną przyznało, że w ciągu ostatnich dwóch lat chińska ambasada skontaktowała się z nimi i próbowała wpłynąć na wiadomości dotyczące Chin. 

Ambasada kontaktowała się z mediami za pomocą wiadomości e-mail lub telefonicznie. Dodatkowo poszczególni dziennikarze otrzymywali zaproszenia od przedstawicieli ambasady na rozmowy, podczas których mieli otrzymywać „rzeczywisty obraz rzeczy” w Chinach.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

RZYM

Najtrudniejszy pierwszy krok. Komisja włoskiego Senatu zagłosowała za odebraniem immunitetu parlamentarnego szefowi Ligi Matteo Salviniemu. Prokuratura oskarża go o ubezwłasnowolnienie migrantów na pokładzie statku włoskiej marynarki wojennej, gdy był ministrem spraw wewnętrznych.

Prokuratura postawiła Salviniemu zarzuty, za które grozi 15 lat więzienia. 17 lutego nad wnioskiem o odebranie immunitetu będzie głosował cały Senat.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

BERLIN

Powrót Sophii? Minister spraw zagranicznych Heiko Maas najpierw opowiedział się za wznowieniem operacji „Sophia”, by następnie wycofać się ze swoich słów. W poniedziałek (20 stycznia), w dzień po berlińskiej konferencji poświęconej sytuacji w Libii, szef niemieckiej dyplomacji zaapelował do wznowienia rozmów ws. operacji na Morzu Śródziemnym, po czym wycofał swoje oświadczenie, twierdząc że najpierw należy skoncentrować się na umocnieniu zawieszenia broni w ogarniętej wojną Libii.

UE zadowolona z wyników szczytu nt. wojny w Libii

Europejska operacja „Sophia” u wybrzeży Libii rozpoczęła się w 2015 r. Miała na celu zwalczenie przemytu ludzi na Morzu Śródziemnym, jednak misja szybko została zamieniona w ratowanie migrantów, którzy próbowali przedostać się przez Morze Śródziemne do Włoch. Po wyborach parlamentarnych w 2018 r. we Włoszech nowy minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini zdecydował o wygaszeniu operacji. W jej trakcie uratowano prawie 50 tys. migrantów, którzy trafili do Włoch. Ponad 22,5 tys. z nich zostało uratowanych przez niemieckie jednostki.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

WIEDEŃ

Trudniej o zasiłek. Kanclerz zamierza zaostrzyć zasady dotyczące przyznawania zasiłków dla bezrobotnych. Sebastian Kurz (ÖVP) szuka oszczędności w zbyt hojnej – jego zdaniem – polityce socjalnej Austrii. Na pierwszy ogień pójdą cięcia w wydatkach przeznaczonych na wsparcie bezrobotnych. Kurz argumentuje, że obecnie zbyt dużo środków trafia do osób, które „nie chcą pracować”. 

Socjaldemokratyczna Partia Austrii krytykuje (SPÖ) zapowiedzi kanclerza. W grudniu 2019 r. bezrobocie w Austrii wyniosło 8,5 proc. 

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

MADRYT

(Nie)sprawiedliwa transformacja. Minister spraw zagranicznych Arancha González Laya powiedziała w poniedziałek (20 stycznia), że rozdział środków w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST), którego szczegóły Komisja Europejska przedstawiła w ubiegłym tygodniu, może być niesprawiedliwy z punktu widzenia potrzeb Hiszpanii. 

„Chcę wysłać bardzo jasny komunikat do moich kolegów z UE: Hiszpania jest zaangażowana w transformację ekologiczną, nasz kraj w bardzo jasny i zdeterminowany sposób wspiera FST, ale jesteśmy trochę zaniepokojeni, ponieważ widzimy, że propozycja podziału środków jest nie do końca sprawiedliwa”, powiedziała González Laya dziennikarzom w Brukseli.

(EUROEFE.EURACTIV.es)

LIZBONA

Costa zwołuje Przyjaciół Spójności”. Premier Portugalii António Costa zaprosił na 1 lutego na szczyt przywódców krajów „Przyjaciół Spójności”. Celem spotkania mają być konsultacje zainteresowanych krajów przeciwko cięciom w polityce spójności w ramach nowych Wieloletnich Ram Finansowych UE. 

Ostatnie spotkanie „Przyjaciół Spójności” odbyło się w Pradze w listopadzie ubiegłego roku. Przywódcy nieformalnej grupy wezwali wówczas do utrzymania środków przeznaczanych na tę politykę UE na dotychczasowym poziomie.

(André Campos i Ana Matos Neves, Lusa.pt)

PARYŻ

Obligacje klimatyczne. Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług zasugerował w poniedziałek (20 stycznia) utworzenie długoterminowych obligacji „na 20, 30 lub nawet 50 lat, które sfinansowałyby w części europejską politykę klimatyczną”. Francuz powiedział także, że europejski podatek od emisji dwutlenku węgla powinien sfinansować transformację ekologiczną.

(EURACTIV.FR)

BRUKSELA

Zakaz z powodu pożarów. Największe sieci belgijskich supermarketów wstrzymały import i sprzedaż mięsa z kangurów. Powodem jest kryzys wywołany pożarami w Australii, w których zginęły tysiące zwierząt. O wstrzymanie importu i sprzedaży apelowała do belgijskich supermarketów belgijska organizacja działająca na rzecz ochrony zwierząt GAIA. Belgia jest największym importerem mięsa z kangurów.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

DUBLIN

Wicepremier Irlandii Simon Coveney powiedział w poniedziałek (20 stycznia), że UE nie podpisze umowy o wolnym handlu z Wielką Brytanią, chyba że dojdzie do uznania „równoważności” standardów towarów między Wspólnotą a Wielką Brytanią.

Słowa Irlandzkiego wicepremiera padły podczas poniedziałkowej Radzie ds. Zagranicznych (FAC) w Brukseli w nawiązaniu do wypowiedzi brytyjskiego kanclerza skarbu Sajid Javida, który powiedział w weekend, że „brytyjskie firmy, że nie mogą liczyć na „żadne dostosowania” do zasad panujących w Unii Europejskiej po brexicie i przyznał, że niektóre brytyjskie biznesy poniosą straty w wyniku opuszczenia UE.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

ATENY

Nowa strategia. Premier ogłosił nową krajową strategię przeciw terroryzmowi. „Za trzy miesiące Grecja będzie miała krajową strategię przeciw terroryzmowi i ekstremizmowi”, powiedział w poniedziałek wieczorem grecki premier Kyriakos Mitsotakis podczas uroczystości na cześć ofiar terroryzmu w Grecji.

W ramach strategii  Ministerstwo Porządku Publicznego i Ochrony Obywatela otworzy Departament Zapobiegania Przemocy. Zmiany mają dotyczyć także krajowej policji, której siły zostaną znacznie wzmocnione. Nowa strategia ma zwiększyć poczucie bezpieczeństwa obywateli, ponieważ w ostatnich latach w dużych miastach Grecji – według badań opinii społecznej – się ono zmniejszyło się. 

(Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

BRATYSŁAWA

Najgorszy scenariusz? Nacjonalistyczna Partia Ludowa Nasza Słowacja Mariana Kotleby (L’SNS) ma szansę na wygranie lutowych wyborów parlamentarnych. Obecnie ugrupowanie zajmuje drugie miejsce w sondażach poparcia partii politycznych z 13,6 proc. Prowadzi rządzący Kierunek Socjalna-Demokracja (Smer SD) z 18,7 proc. Ostatnie sondaże wskazują na rosnące poparcie dla L’SNS.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

50 dni bez sondaży przed wyborami?

PRAGA

Utrata stanowiska. Minister transportu Vladimír Kremlík stracił posadę z powodu niewłaściwego przeprowadzenia przetargu na obsługę elektronicznych winiet na autostradach w całym kraju. Kontrakt o wartości 16 mln euro skrytykowała zarówno opozycji, jak i premier Andrej Babiš. Szef rządu przyznał, że przetarg był źle przeprowadzony. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

BUDAPESZT

Przemyśleć kryteria konwergencji. Konieczne jest ponowne przemyślenie kryteriów z Maastricht, powiedział prezes banku centralnego György Matolcsy. „Strefa euro desperacko potrzebuje zmian. Powinniśmy podjąć rozmowy nt. przemyślenia kryteriów z Maastrich”, dodał Matolcsy.

Kryteria konwergencji pozwalają ocenić, czy państwo członkowskie jest gotowe do przyjęcia euro i czy jego przystąpienie nie narazi jego samego ani innych państw strefy na ryzyko ekonomiczne.

Matolcsy podkreślił, że Węgry są na dobrej ścieżce do realizacji kryteriów. Wzrost gospodarczy wynosi średnio 3,8 proc., czyli o dwa pproc. powyżej średniej w strefie euro. Dodał, że PKB na mieszkańca wynosi 73 proc. średniej UE i oczekuje się, że dług publiczny spadnie poniżej 60 proc. PKB do 2022 r.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

SOFIA

Przemoc domowa. W 2019 r. na 80 ofiar zabójstw domowych popełnionych w Bułgarii, życie straciło 25 kobiet, wynika ze statystyk ministerstwa spraw wewnętrznych udostępnionych „Dnevnikowi”.

W 2/3 przypadków ofiary zostały zamordowane przez małżonków, partnerów lub krewnych, a głównym motywem była zazdrość. Na początku 2019 r. po tym, jak Trybunał Konstytucyjny odrzucił konwencję stambulską o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, parlament przyjął poprawki do kodeksu karnego, które sprawiają, że przemoc domowa jest przestępstwem.

Europejskie problemy z ratyfikacją Konwencji Stambulskiej

BUKARESZT

„Nie podążajcie tą drogą”. Europarlamentarzystka Iratxe Garcia Perez, przewodnicząca grupy Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim, zwróciła się do rządu rumuńskiego o zaprzestanie realizacji planów zmian w ustawodawstwie wyborczym przed nowymi wyborami.

„Rumuński rząd powinien zwrócić uwagę na opinię Komisji Weneckiej, która sugeruje, aby nie przeprowadzać zmian w prawie wyborczym na rok przed głosowaniem”, napisała w mediach społecznościowych Perez. „Nie podążajcie tą drogą, co Polska i Węgry”, dodała Hiszpanka.
(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)