Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 21 maja

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Kolejne skandale mogą pogrążyć bułgarskiego premiera. W Wielkiej Brytanii coraz więcej niejasności wokół finansów partii Nigela Farage’a, a w Wiedniu dalsze konsekwencje skandalu rządowego. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

SOFIA

Ledwie dzień po spotkaniu z goszczącym w Sofii Manfredem Weberem, urzędujący premier Bojko Borysow został oskarżony o nadużycia w związku z aferą z nieruchomościami. To efekt trwającej od kilku tygodni afery, w którą zamieszani są czołowi politycy rządzącej partii Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB).

Elena Yoncheva, dziennikarka startująca do Parlamentu Europejskiego z list Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BSP) opublikowała rewelacje, z których wynika, że Borysow jako burmistrz Sofii ułatwił zawarcie umowy nabycia nieruchomości swojemu kuzynowi Radosławowi Iwanowi. Dziennikarka oskarżyła także premiera o posiadanie luksusowego domu w Barcelonie, który nie został zgłoszony w oświadczeniu majątkowym.

Borysow zaprzeczył oskarżeniom. Podkreślił, że nie utrzymuje bliskich stosunków z rodziną. W odniesieniu do domu w Barcelonie premier zaznaczył, że jest własnością jego przyjaciela Aleksandara „Sacho” Chausheva.

Yoncheva opublikowała jednak na jednym z portali społecznościowych dokumenty dowodzące bliskich stosunków Borysowa z kuzynem, a także przejęcie przez Iwanowa m. in. firmy ochroniarskiej założonej niegdyś przez aktualnego premiera.

Partia GERB mocno ucierpiała w związku z serią skandali w ostatnim czasie. Obecnie sondaże dają jej tyle samo poparcia co BSP.

LONDYN

Finansowanie Partii Brexit. Ugrupowanie Nigela Farage’a zostanie poddane kontroli Komisji Wyborczej po informacjach dotyczących mechanizmu finansowania. Były premier Gordon Brown powiedział wczoraj, że istnieją podejrzenia co do darowizn, które miałyby finansować kampanię wyborczą eurosceptycznego ugrupowania.

WIEDEŃ

Skandalu ciąg dalszy. Wszyscy ministrowie wywodzący się ze skrajnie prawicowej Partii Wolności Austrii (FPÖ) zagrozili w poniedziałek odejściem z rządu, jeśli kanclerz Sebastian Kurz wymusi dymisję ministra spraw wewnętrznych Herberta Kickla (FPÖ). 

Kurz, do czasów wrześniowych wyborów parlamentarnych, planuje ponoć zastąpić ministrów obrony, pracy i transportu ekspertami i urzędnikami wysokiego szczebla.

PARYŻ

Triumwirat. Emmanuel Macron spotka się z Donaldem Tuskiem i premierem Portugalii Antonio Costą oraz resztą Rady Europejskiej na dwa dni przed wyborami europejskimi. Costa popiera ideę koalicji między centrystami, socjaldemokratami i zielonymi. Jest przeciwko porozumieniu z Europejską Partią Ludową.

MADRYT

Większa rola w PE. Kandydat partii Ciudadanos Luis Garicano w wyborach do PE, powiedział, że Hiszpania powinna odzyskać wiodącą rolę w UE. Garicano obwinił socjalistów z PSOE oraz konserwatystów z PP za traktowanie Europy, jako „przytułku dla krajowych polityków”.

WARSZAWA

Sondażowy zawrót głowy. Zaledwie na kilka dni przed wyborami do PE w Polsce wciąż nie jest jasne, która partia ma największe szanse na odniesienie sukcesu. Tydzień temu sondaż przeprowadzony przez Kantar sugerował, że to rządzący PiS prowadzi z 43 proc., przed Koalicja Europejską cieszącą się 28 proc. poparciem.

Kilka dni później sytuacja odwróciła się, i to główna opozycyjna partia znalazła się na czele sondaży z 36 proc, o 1 proc. przed PiS. Inne badanie zlecone przez Newsweek Polska wykazało, że KE cieszy się 43 proc. poparcia, a PiS 33 proc.

PRAGA

Debata liderów. Czołowi kandydaci z dziewięciu partii ubiegających się o miejsca w Parlamencie Europejskim spotkali się na przedwyborczej debacie. Dita Charanzova zapowiedziała, że rządząca partia ANO zamierza pozostać w frakcji europejskich liberałów (ALDE),.

Według kandydatki ANO i ALDE zgadzają się co do najważniejszych kwestii, jak ochrona strefy Schengen i wolnego rynku. Wywodzący się z ANO premier Andrej Babiš często krytykuje UE. W jednym z wywiadów podkreślił, że musi chronić Republikę Czeską przed „nonsensami UE”. Odrzuca jednak koalicję z premierem Węgier Vikotrem Orbanem. 

BUKARESZT

W oczekiwaniu na wyrok. Sędziowie ponownie odroczyli wydanie wyroku w sprawie przywódcy rządzącej Partii Socjalistycznej (PSD). W pierwszej instancji sędziowie skazali Liviu Dragnea na trzy i pół roku więzienia za nadużywanie stanowiska. Sąd Najwyższy ogłosi swoją decyzję 27 maja, czyli w dzień po wyborach do PE. 

ATENY

Więcej reform. Premier Alexis Tsipras w wywiadzie dla Financial Times powiedział, że kanclerz Angela Merkel początkowo nie uwierzyła mu, gdy wspomniał o chęci porozumienia z Macedonią Północną.

NIKOZJA

Barnier popiera Cypr. W ramach swojej europejskiej trasy, główny negocjator UE ds. brexitu odwiedził Cypr i powiedział, że „UE zdecydowanie popiera Cypr i oczekuje, że Turcja uszanuje suwerenne prawa tego państwa”.

ZAGRZEB

Rozrzutni socjaliści. Partia Socjaldemokratyczna wydała jak dotąd 300 tys. euro na kampanię wyborczą do PE. Rządząca Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) wydała 200 tys. euro a liberalna Koalicja Amsterdamska 180 tys.

BELGRAD

Główny prokurator w Belgradzie. Serge Brammertz, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii, odwiedzi Belgrad w połowie czerwca w ramach przygotowań do przedłożenia sprawozdania Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Brammertz odbędzie szereg spotkań, które będą dotyczyły wdrażaniu strategii sądzenia zbrodniarzy wojennych, regionalnej współpracy sądowej oraz wsparciu haskiej prokuratury dla serbskich władz „w służbie sprawiedliwości”.

BRATYSŁAWA

„Niespodziewana rezygnacja”. Igor Matovič, lider opozycyjnej partii Zwyczajni Ludzi i Niezależne Osobistości (OL’aNO) ogłosił, że zrezygnuje z kandydowania w wyborach do PE. Matovič i tak zapowiadał, że nie obejmie mandatu w Brukseli. Polityk zamierza skupić się na polityce krajowej, w związku z „zagrożeniem” dojścia do władzy neofaszystowskiej Partii Ludowej Nasza Słowacja (LSNS) Mariana Kotleby.

BERLIN

Ostrzeżenie. Liderzy CDU i CSU ostrzegali w poniedziałkowych wywiadach przed współpracą ze skrajnie prawicową Partią Wolności Austrii (FPÖ).