Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 19 listopada

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Na 20-lecie EURACTIV komisarz Margrethe Vestager przypomina, że bez wolnych mediów nie będzie demokracji. Czesi bliżej opodatkowania cyfrowych korporacji. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BRUKSELA

20 lat minęło jak jeden dzień. „Bez wolnych, bezpłatnych mediów trudniej będzie o budowanie demokracji” – powiedziała w poniedziałek (18 listopada) unijna komisarz Margrethe Vestager podczas uroczystości z okazji 20-lecia sieci medialnej EURACTIV. „Potrzebujemy niezależnych, obiektywnych i proeuropejskich mediów. Te czynniki pozwolą przekazywać  czytelnikom niezmanipulowane wiadomości” – dodała Dunka, która w Komisji pod wodzą Ursuli von der Leyen będzie jedną z wiceprzewodniczących technicznych odpowie za koordynację działań pod hasłem „Europa na miarę ery cyfrowej”. Dodatkowo będzie pełnić funkcję komisarza ds konkurencji.

„Cyfrowość polega na maksymalnym wykorzystaniu technologii do polepszania naszej rzeczywistości – w oparciu o dobrobyt i prawa i wolność człowieka” – dodała Vestager, Zatem „Europa w nowej cyfrowej erze oznacza przygotowanie społeczeństw Starego Kontynentu na wyzwania przyszłości, gospodarkę służącą wszystkim obywatelom a technologię ułatwiającą ludziom życie” – zwróciła uwagę Pani komisarz.

Sieć EURACTIV świętowała w poniedziałek 20. urodziny.

Zachęcamy do zapoznania się z propozycjami wizji Europy w 2040 r., jakie przygotowali dziennikarze poszczególnych redakcji sieci EURACTIV. 

PRAGA

Cyfrowy podatek. Rząd zatwierdził 7 proc. podatek cyfrowy od dochodów korporacji internetowych, takich jak Facebook czy Google. Szacuje się, że przyniesie do budżetu około 200 mln euro rocznie. Nowe prawo wejdzie w życie latem 2020 r. o ile zgodę na zmiany wyrażą obie izby parlamentu oraz prezydent.

BERLIN

Pracować, a nie wiecować! W rozmowie z gazetą „Neue Osnabrücker Zeitung” premier Szlezwiku-Holsztynu Daniel Günther (CDU) wezwał swoją partię do powrotu do pracy. Polityk argumentuje, że „nie można wciąż debatować; czas zabrać się do ciężkiej pracy”. 

Tymczasem lider CSU Markus Söder uznał za błąd krytykę rządu federalnego oraz Annegret Kramp-Karrenbauer wygłoszoną przez Friedricha Merza. Merz w przeszłości aspirował do rządzenia CDU. Był kontrkandydatem AKK do przewodzenia chrześcijańskim demokratom. 

Günther powiedział, że Söder wyciągnął właściwe wnioski i pokazał, w jaki sposób CDU/CSU może odzyskać dawną siłę. „Myślę, że CDU może obecnie wiele nauczyć się od CSU” – dodał polityk. 

MADRYT

W poszukiwaniu poparcia. „Czy popierasz porozumienie osiągnięte przez PSOE i Unidas Podemos w celu utworzenia progresywnego rządu koalicyjnego?”. Pytanie takiej treści zostało skierowane do członków Partii Socjalistycznej oraz lewicowej Unidas Podemos. Liderom ugrupowań zależy na zdobyciu poparcia „dołów partyjnych” dla wynegocjowanego w ubiegłym tygodniu porozumienia koalicyjnego.

Niemniej jednak PSOE i UP nie mają większości w Parlamencie. Podczas gdy trwa wewnętrzne głosowanie zespół premiera Pedro Sancheza negocjuje z innymi ugrupowaniami poparcie w zaplanowanym na grudzień głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu.

BRUKSELA

Więcej czasu. Król Belgów Filip II przedłużył do 25 listopada mandat dla Paula Magnette’a (Partia Socjalistyczna) na utworzenie rządu federalnego. Polityk przyznał na poniedziałkowej (18 listopada) konferencji prasowej, że „istnieją liczne trudności w procesie negocjacji nowej koalicji, ponieważ w rozmowy zaangażowanych jest 9. ugrupowań”. 

PARYŻ

Niegotowi na brexit. Francuzi mieszkający w Wielkiej Brytanii nie są przygotowani na brexit – ostrzega Senat w specjalnym raporcie. Tylko 1/4 Francuzów na Wyspach zarejestrowała się on-line w systemie brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w celu uzyskania prawa do stałego pobytu (70 tys. z 300 tys.).

„Duża liczba naszych rodaków […] wyczekuje i wierzy, że procedura może nie być konieczna” -powiedział Jean-Pierre Grand, senator odpowiedzialny za przygotowanie raportu. W przypadku, gdyby Londyn wynegocjował porozumienie z UE odnośnie brexitu Francuzi powinni zarejestrować się przed 30 czerwca 2021 r., a w przypadku scenariusza realizacji tzw. „twardego brexitu” powinni to zrobić przed 31 grudnia 2020 r.

ATENY

Grecka solidarność. Premier Grecji poprosił lokalne samorządy o solidarność i pomoc w relokacji 4 tys. migrantów i uchodźców z wysp Morza Egejskiego. „Nie mogę wymagać solidarności od Europy, jeśli brakuje jej w Grecji” – powiedział Kyriakos Mitsotakis.

WARSZAWA

Kto powinien być liderem opozycji? Z sondażu „Gazety Wyborczej” wynika, że to Borys Budka powinien zostać przewodniczącym Platformy Obywatelskiej. W styczniu ugrupowanie wybierze nowego lidera, tymczasem 30 proc. respondentów zagłosowałoby właśnie na byłego ministra sprawiedliwości. Małgorzata Kidawa-Błońska, która powalczy o partyjną nominację w wyborach prezydenckich, uzyskała 23 proc. głosów. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk 11 proc. a obecny lider PO Grzegorz Schetyna 4 proc.

BRATYSŁAWA

Renesans rolnictwa dzięki dziennikarzom. Przedstawiciel Stowarzyszenia Młodych Rolników na Słowacji ocenił, że dzięki pracy dziennikarzy śledczych, takich jak Ján Kuciak powoli odżywa słowackie rolnictwo. Milan Jurky zwrócił uwagę, że przekazanie opinii publicznej informacji o nieprawidłowościach dotyczących dopłat dla rolnictwa z UE przyczyniło się do oczyszczenia systemu. „Płatności bezpośrednie sprawiły, że Słowacy stali się zbieraczami hektarów. Jednak ilość ziemi nie przekładała się na ilość i jakość wytwarzanych produktów”. 

ZAGRZEB

Bolesna rocznica. Chorwacja upamiętniła 28, rocznicę zakończenia bitwy o Vukovar – miasta położonego na wschodzie kraju, gdzie w 1991 r. miało miejsce 87-dniowe oblężenie przez Jugosławiańską Armię Ludową (JNA). Premier Andrej Plenković powiedział, że rząd będzie pracował nad właściwym upamiętnieniem wszystkich osób, które zaginęły w wyniku walk oraz czystek etnicznych przeprowadzonych w owym czasie. W Chorwacji uważa się, że zaginieni zostali w rzeczywistości poddani torturom przez serbskie oddziały paramilitarne. Zagrzeb wezwał Belgrad do przekazania informacji w tej sprawie.