Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 18 czerwca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Matteo Salvini w Waszyngotnie deklaruje przyjaźń włosko-amerykańską. „Szekspir był euroentuzjastą”, przekonywał wczoraj wicelider Partii Pracy, apelując o ponowne głosowanie w sprawie brexitu. Trójka katalońskich niepodległościowców bez potwierdzenia zdobycia mandatu w Parlamencie Europejskim. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

RZYM/WARSZAWA

Salvini w Waszyngtonie. Wicepremier Włoch Matteo Salvini poleciał do Waszyngtonu spotkać się z wiceprezydentem USA Mikiem Pencem i sekretarzem stanu Mikiem Pompeo.

„Włochy chcą ponownie stać się pierwszym partnerem w Europie największej zachodniej demokracji” – powiedział. Jednocześnie polityk zaznaczył „błędem strategicznym byłoby jednak odciągnięcie Rosji od krajów zachodnich”.

„W czasach, gdy instytucje UE są słabe, Włochy chcą być pierwszym, najbardziej solidnym, wiarygodnym partnerem dla USA”, napisał Salvini na Facebooku.

Tymczasem w Warszawie Grzegorz Schetyna skrytykował polski rząd i prezydenta za podpisanie umowy wojskowej z USA. Polityk wskazał, że Polska zapłaci zbyt wiele za obecność 1000 dodatkowych żołnierzy amerykańskich. Moskwa skrytykowała wojskowe porozumienie polsko-amerykańskie.

LONDYN

Czy Szekspir był euroentuzjastą? Wiceprzewodniczący Partii Pracy Tom Watson przekonywał wczoraj, że „najważniejszy Anglik w historii” był „przekonanym Europejczykiem”.

Watson przemawiał w Centre for European Reform. Polityk podkreślił znaczenie przeprowadzenia drugiego referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Labourzyści od dawna kluczą w kwestii ponownego głosowania, ale zdaniem Watsona „tylko głosowanie publiczne może przełamać obecny impas”.

MADRYT

Co z katalońskimi europarlamentarzystami? Hiszpańska Centralna Komisja Wyborcza (JEC) odmówiła w poniedziałek wydania zgodny trzem katalońskim politykom na objęcie mandatów w PE. Chodzi o przebywających w Brukseli byłego premiera katalońskiego rządu, Carlesa Puigdemonta oraz byłego członka rządu Toniego Comína

Trzecim jest prewencyjnie uwięziony były wicepremier Katalonii Oriol Junqueras, który oczekuje na orzeczenie Sądu Najwyższego w Madrycie w sprawie oskarżenia o rebelię i defraudacje finansowe. Junqueras jest oskarżony w procesie 12 katalońskich separatystów za organizację nieuznawanego przez rząd centralny referendum niepodległościowego z 1 października 2017 r.

PARYŻ

Europejskie drony. Europejski program UAV (bezzałogowych statków powietrznych) odniesie sukces tylko wtedy, gdy producenci stworzą konkurencyjna ofertę, tak twierdzi francuska minister obrony Florence Parly. Pani minister dodała, że spodziewa się „dobrych wiadomości do końca roku”.

Francuski Airbus i Dassault Aviation wraz z włoskim koncernem Leonardo złożyły ofertę finansową do OCCAR (Organizacji jednoczącej współpracę w dziedzinie uzbrojenia) – europejskiego organu międzyrządowego odpowiedzialnego za zarządzanie spółdzielczymi programami zbrojeniowymi.

Jednak według źródeł francuskiego rządu dotychczasowa „oferta jest zbyt droga”. Jednocześnie w ramach unijnego projektu obronnego Paryż, Berlin i Madryt zdecydowały się na współpracę w celu zaprojektowania wielozadaniowego myśliwca nowej generacji. 

Nowy przywódca centrystów. Były doradca polityczny Emmanuela Macrona i dyrektor kampanii wyborczej prezydenckiego „Renesansu” Stéphane Séjourné został wybrany przewodniczącym delegacji liberałów w Parlamencie Europejskim. Jednak liberałowie wciąż nie mają przywódcy w PE. Po wycofaniu się Nathalie Loiseau, głównymi pretendentami są Sophie In’t Veld z Holandii, były rumuński premier Dacian Ciolas oraz Frederick Ferderley ze Szwecji. 

ATENY/NIKOZJA

Ostrzeżenie zamiast sankcji? Cypr i Grecja oświadczyły, że na najbliższym szczycie w Brukseli (20-21.06) podniosą temat sankcji wobec Turcji, jeśli Ankara będzie kontynuować działalność wiertniczą w cypryjskiej wyłącznej strefie ekonomicznej.

Reuters informuje jednak, że UE nie jest gotowa pójść dal daleko i wyda jedynie ostrzeżenie dla Ankary. Zgodnie z projektem konkluzji przywódcy UE powiedzą, że Turcja „nadal odchodzi od UE” i wzywa Ankarę do zaprzestania „nielegalnych” wierceń.

BERLIN

Wydatki na kolej. Niemcy przeznaczyły przeciętnie 77 euro na obywatela na rozwój sieci kolejowej, wynika z raportu Pro-Rail Alliance opublikowanego 17 czerwca. Szwajcaria zajmuje pierwsze miejsce w rankingu, przeznaczając 365 euro. Następna jest Austria z 218 euro, Dania z 182 euro, Francja z 40 i Hiszpania z 29 euro. Pro-Rail Alliance wyraziło rozczarowanie, że Niemcy nadal inwestują o wiele więcej w infrastrukturę drogową, podczas gdy w Szwajcarii i Austrii inwestycje kolejowe przewyższają inwestycje drogowe.

BRATYSŁAWA

Dla ludzi. Nowa partia byłego prezydenta Słowacji Andreja Kiski będzie nosiła nazwę „Dla ludzi” (Za ľudí). Priorytetami nowej partii będą służba zdrowia, edukacja, wymiar sprawiedliwości, polityka samorządowa i środowiska. Partia usytuuje się na umiarkowanych pozycjach konserwatywnych.

PRAGA/SOFIA

Superkomputer UE. Ostrawa w Czechach i bułgarska stolica znalazły się wśród 8 miast w UE, w których znajdzie się jeden z ośmiu europejskich superkomputerów. Urządzenie będzie wspierać badania, przemysł i biznes w opracowywaniu nowych technologii w wielu dziedzinach, w tym w medycynie lub ochronie klimatu.

Projekt ma zostać sfinalizowany do końca 2020 r. Zdaniem Roberto Violi, szefa komisji ds. Sieci komunikacyjnych, bułgarski superkomupter będzie równie potężny jak ten należący do NASA.

ZAGRZEB

Priorytety chorwackiej prezydencji UE. Przemawiając na konferencji zorganizowanej przez Przedstawicielstwo KE w Chorwacji, minister sprawiedliwości Dražen Bošnjaković powiedział, że priorytetem prezydencji Chorwacji UE będą rządy prawa we wszystkich państwach członkowskich. Chorwacja obejmie prezydencje w UE 1 stycznia 2020 r.

LUBLANA

Próba zabójstwa sędziego? Daniela Ružić, sędzia rejonowa z Mariboru, zajmująca się kilkoma głośnymi sprawami korupcyjnymi, została w niedzielę zaatakowana i w konsekwencji poważnie ranna. Policja twierdzi, że motyw jest nadal nieznany i prowadzą dochodzenie w sprawie morderstwa. 

WILNO

Wykorzystać sukces „Czarnobyla”. Litewskie ministerstwo gospodarki zamierza wykorzystać sukces serialu „Czarnobyl”, nakręconego w rzeczywistości w Wilnie. Minister Virginijus Sinkevicius zaproponował, by wykorzystać zainteresowanie serialem na pobudzenie turystyki na Litwie. Minister jednocześnie ostrzegł przed istniejącymi zagrożeniami nuklearnymi. 

Sinkevicius odniósł się do nowo wybudowanej białoruskiej elektrowni jądrowej w Astravas na granicy z Litwą, która wykorzystuje reaktor podobny do tego w Czarnobylu. Wilno kilkakrotnie podnosiło tę kwestię na forum KE i PE.