Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 17 września

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Trwają przymiarki do nowego unijnego budżetu: Polska otrzyma mniejsze środki na rolnictwo oraz fundusz spójności. Na cięcia godzą się Czesi, choć pod pewnymi warunkami. Były premier Włoch Matteo Renzi porzuca Partię Demokratyczną. Co z poparciem dla nowego rządu Giuseppe Conte? Czy Hiszpańska opozycja ułatwi powstanie nowego gabinetu Pedro Sáncheza? Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

WARSZAWA

Scenariusze budżetowe. Polska może stracić do 13 mld euro z nowego długoterminowego budżetu UE w porównaniu z projektem propozycji KE przedstawionym w ubiegłym roku, informuje gazeta „Rzeczpospolita”. Mogłoby być jeszcze gorzej, ponieważ nowa Komisja przeznaczy więcej pieniędzy na „zielony ład” ze środków dotychczas wykorzystywanych w rolnictwie i polityce spójności – skąd Polska czerpie znaczne fundusze na modernizację – poinformowała francuska minister ds. europejskich, Amelie de Montchalin. Pomimo spodziewanych strat w rolnictwie i spójności Warszawa może liczyć na korzyści pochodzące z nowo utworzonego funduszu „Sprawiedliwiej transformacji”.

Polska marnuje miliony na kampanię wizerunkową w USA? Polska Fundacja Narodowa (PFN) finansowana przez największe spółki skarbu państwa zapłaciła amerykańskiej agencji PR 5,5 mln dolarów za promocję w USA. Kampanie White House Writers Group obejmują tworzenie profili w mediach społecznościowych, których prawie nikt nie śledzi, a także organizację wydarzeń, które… nie zostały zorganizowane – pisze onet.pl

PRAGA

Zgoda na unijne cięcia. Republika Czeska może zaakceptować planowane cięcia w budżecie UE na lata 2021-2027 w obszarze polityki spójności oraz rolnictwa. Praga stawia jednak warunki: chce mieć większa kontrolę przy podejmowaniu decyzji w sprawie wykorzystania dotacji – poinformowała sekretarz stanu ds. europejskich, Milena Hrdinková

Czechy będą jednym z państw najbardziej dotkniętych proponowanymi cięciami. Szacuje się, że w latach 2021-2027 otrzymają mniej o około 3,8 mld euro niż w latach 2014-2020.

RZYM

Renzi idzie na swoje. Wczoraj wieczorem odbyła się rozmowa dwóch premierów. Były szef rządu z ramienia centrolewicy, Matteo Renzi, poinformował obecnego premiera, Giuseppe Conte, o opuszczeniu Partii Demokratycznej (PD) i chęci założenia nowej formacji. Renzi zapewnił, że nowe ugrupowanie, które zajmie miejsce po lewej stronie sceny politycznej, będzie wspierało koalicję Ruchu Pięciu Gwiazd oraz PD.

Wśród polityków, którzy dołączą do Renziego są m. in.  ministrowie rządu: rolnictwa, Teressa Bellanova oraz rodziny, Elena Bonetti. Renzi może liczyć na wsparcie około 15 deputowanych oraz 5 senatorów.

MADRYT

Jak (nie) powstaje rząd w Hiszpanii. Pedro Sánchez zwrócił się wczoraj do przywódców pozostałych partii politycznych, „by wzięli na siebie odpowiedzialność” i pomogli przełamać obecny impas polityczny, tak by uniknąć kolejnych – drugich w ciągu roku i czwartych od 2015 r. – wyborów parlamentarnych. W poniedziałek król Hiszpanii Filip VI rozpoczął konsultację ze wszystkimi „kluczowymi” formacjami politycznymi. Celem jest wysondowanie czy kandydat na premiera (Pedro Sánchez) ma szanse na wygranie w głosowaniu nad wotum zaufania w Kongresie Deputowanych. 

W ostatnim momencie przywódca centrowego ugrupowania Obywatele (Ciudadanos;Cs) zaproponował wstrzymanie się od głosu, ułatwiając tym samym stworzenie nowego rządu aczkolwiek pod trzema warunkami dotyczącymi obniżki podatków oraz braku zgody na ewentualne ułaskawienie 12 katalońskich przywódców niepodległościowych sądzonych za nielegalne referendum niepodległościowe z października 2017 r. Wyrok w sprawie ma zapaść już w październiku.

Do sukcesu Sáncheza potrzebne jest także wstrzymanie się od głosu konserwatywnej Partii Ludowej (PP). W miniony weekend pojawiły się głosy osób związanych z PP proponujące socjalistom (PSOE) zawiązanie „wielkiej koalicji. Nie jest to jednak oficjalne stanowisko partii. 

Jeśli przed końcem tygodnia nie dojdzie do porozumienia między PSOE a lewicowym Unidas Podemos (UP), nowe wybory zostaną zwołane na 10 listopada. W poniedziałek Sánchez poprosił lidera UP Pablo Iglesiasa, aby nie odrzucił po raz trzeci możliwości utworzenia „postępowego rządu”.

Klincz powyborczy trwa w Hiszpanii od 28 kwietnia, tj. od ostatnich wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyli socjaliści, lecz bez większości pozwalającej na samodzielne rządy. Od tego czasu trwają rozmowy między PSOE a UP w sprawie utworzenia nowego rządu. UP optuje za gabinetem, w którym znalazłoby się kilku przedstawicieli tego ugrupowania, podczas gdy Pedro Sánchez wolałby utworzyć rząd mniejszościowy ze wsparciem programowym Podemos. 

STRASBURG

Skonfundowani Skandynawowie. Źródła z frakcji socjalistów w PE donoszą, że europarlamentarzyści z krajów skandynawskich są zaniepokojeni postawą nowej przewodniczącej Hiszpanki Iratxe Garcíi Pérez, wywodzącej się z PSOE. Krytycy sugerują, że Madryt steruje poczynaniami Hiszpanki w PE. Osoby, które podzieliły się z redakcją EURACTIV swoimi odczuciami dodają, że po majowych wyborach do PE, europejscy socjaliści podzielili się na dwa obozy: północny i południowy. 

Te same źródła informują, że do podziału doszło np. w przypadku stosunku do nowych unijnych komisarzy: Rumunki Rovany Plumb (transport) oraz Węgra László Trócsányi (polityka sąsiedzka). Źródła EURACTIV sugerują. że doszło do porozumienia przywódców Europejskiej Partii Ludowej oraz S&D, aby nie atakować wzajemnie „swoich” komisarzy czemu przeciwstawiają się centryści z „Odnówmy Europę”. 

Plumb uniknęła śledztwa w sprawie o korupcję związaną z byłym już liderem rumuńskiej Partii Socjaldemokratycznej (PSD), podczas gdy Trócsányi, były minister sprawiedliwości, został oskarżony o podważanie praworządności na Węgrzech. 

EURACTIV.com informuje, że niektórzy europarlamentarzyści z krajów skandynawskich są gotowi nie dopuścić do nominowania Rumunki i Węgra „bez względu na stanowisko Madrytu”.

BUKARESZT

Niezdecydowana opozycja? Partie opozycyjne mogą zdecydować, że w tym tygodniu nie złożą wniosku o wotum nieufności przeciwko rządowi socjaldemokratów (PSD). Liderzy Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) oraz Związku Zbawienia Rumunii (USR) poinformowali, że oczekują na ruch Sojuszu Liberałów i Demokratów (ALDE) oraz centrowej PRO Rumunii. Były premier i lider PRO Rumunia, Victor Ponta, powiedział że poczeka na decyzję premier Vioricy Dancili czy zwróci się ona do parlamentu o głosowanie za restrukturyzacją rządu.

PSD nie posiada większości parlamentarnej, po tym jak ALDE opuściło przed kilkunastoma dniami koalicję rządzącą. W międzyczasie kilku parlamentarzystów ALDE postanowiło zasilić szeregi PSD wbrew stanowisku partii.

PARYŻ

Bienvenue Monsieur Snowden? Eurodeputowana Naprzód Republiko (LREM), Nathalie Loiseau, powiedziała w poniedziałek, że jest za przyjęciem Edwarda Snowdena we Francji, podobnie jak minister sprawiedliwości Nicole Belloubet. „Wyświadczył ludzkości przysługę”, powiedziała Loiseau, dodając, że byłaby bardzo szczęśliwa, gdyby Amerykanin otrzymał azyl w Europie.

Snowden, w przeszłości pracownik National Security Agency (NSA), ujawnił mechanizmy wykorzystywane przez rząd USA do monitorowania przestrzeni Internetowej i komunikacji na całym świecie. Amerykanin złożył w 2013 r. wniosek o azyl we Francji, lecz nie otrzymał go. Jednak obecna sytuacja polityczna różni się od tej sprzed 6 lat i nie wykluczone, że tym razem decyzja byłaby inna.

Wnioski azylowe są we Francji rozpatrywane przez L’Office français de protection des réfugiés et apatrides (OFPRA). To organ administracji w teorii niezależny od czynników politycznych.

W poniedziałkowym wywiadzie dla „France Inter”, Snowden powiedział, że „najsmutniejsze w jego sytuacji jest to, że jedynym miejscem, w którym może swobodnie rozmawiać o praktykach rządu USA jest Rosja a nie Europa”.

BERLIN

Zrozumienie grecko-niemieckie. Podczas spotkania ze swoim greckim odpowiednikiem Nikosem Dendiasem w Berlinie, niemieckie minister spraw zagranicznych Heiko Maas zapewnił Ateny o wsparciu w zakresie migracji. W ostatnim czasie pomimo obowiązywania porozumienia między UE a Turcją, notuje się coraz więcej migrantów przybywających na greckie wyspy.

ATENY

Spłata zadłużenia. W poniedziałek Grecja oficjalnie zwróciła się do Eurogrupy i Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM) o zgodę na wcześniejszą spłatę pożyczek zaciągniętych w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW). Grecy zamierzają spłacić 2,9 mld euro przyznane przez MFW z oprocentowaniem 5,13. Suma pożyczek wynosiła 8,8 mld euro. Pozostałą część oprocentowano poniżej 3 proc.

BELGRAD

Starzenie się rolników. W Serbii rolnicy mają przeważnie 65 lub więcej lat (42,5 proc.), podczas gdy zaledwie 8,7 proc. rolników ma od 35 do 44 lat, wynika z danych Serbskiego Urząd Statystycznego. .

SARAJEWO

Kolejny Austriak. Austriacki dyplomata Johann Sattler przejął w poniedziałek obowiązki szefa delegacji UE w Bośni i Hercegowinie. W latach 2008-2013 Sattler był dyrektorem wydawniczym WAZ Media Group i Axel Springer w Moskwie.