Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 16 lipca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Dziś dzień prawdy dla Ursuli von der Leyen. W tle rozgrywek o najważniejsze unijne stanowiska, kraje członkowskie zastanawiają się nad wyborem unijnych komisarzy. Emmanuel Macron w Belgradzie opowiedział się za dialogiem między Serbią i Kosowem. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

STRASBURG

Dzień prawdy dla von der Leyen. Dziś w Strasburgu głosowanie dotyczące nominacji Ursuli von der Leyen (VDL) na przewodniczącą Komisji Europejskiej. Dzień rozpocznie się od wystąpienia niemieckiej minister obrony narodowej, po czym nastąpi debata wszystkich frakcji. Trzy z europejskich międzynarodówek zapowiedziały, że zagłosują przeciwko Niemce.

Wczoraj VDL uczyniła próby w celu pozyskania nieprzekonanych europarlamentarzystów. Szczególnie tych reprezentujących lewicę i centrum. Niemka wystosowała do liberałów i socjaldemokratów specjalne listy, w których przedstawiła szereg postulatów, poczynając od większej mobilizacji w walce z globalnym ociepleniem, po przyspieszenie prac nad budżetem strefy euro oraz ustanowieniem europejskiej płacy minimalnej.

HAGA

Tymczasem w cieniu rywalizacji o najważniejsze stanowiska w UE, w niektórych państwach tempa nabiera dyskusja nad przyszłymi nominacjami dla krajowych komisarzy. Są kraje, gdzie już wszystko wiadomo. I tak, np. holenderskim komisarzem zostanie Frans Timmermans. Premier Mark Rutte przyznał wprawdzie, że jego rodzina polityczna nalegała niejednokrotnie na nominację osoby wywodzącej się z holenderskich konserwatywnych-liberałów.

Jednak Rutte widzi w Timmermansie najlepiej przygotowanego obecnie kandydata do pracy w Komisji Europejskiej. Szef rządu na tyle popiera obecnego wiceprzewodniczącego Komisji, że zaproponował, by jego nazwisko znalazło się z pakiecie razem z kandydatami na szefa Rady UE czy wysokiego przedstawiciela ds. zagranicznych. Wczorajszy list VDL do liberałów z „Odnówmy Europę” potwierdził, że w nowej KE znajdzie się miejsce dla dwóch wiceprzewodniczących, z czego jedno miejsce jest prawdopodobnie zarezerwowane właśnie dla Timmermansa, a drugie dla Margrethe Vestager. 

BERLIN

Niemczech trwa debata nad poparciem dla VDL. Faworytka Emmanuela Macrona Angeli Merkel nie ma poparcia ani u obywateli, ani wśród polityków, którzy od dwóch tygodni toczą spory w niemieckich mediach w sprawie głosowania „za” lub „przeciw” VDL. Do grona krytyków niemieckiej socjaldemokracji (16 europarlamentarzystów z tej formacji zapowiedziało głosowanie na „nie”) dołączyła minister rolnictwa. Julia Klöckner (CDU) – podobnie, jak jej partyjni koledzy – uważa te postawę za „nieodpowiedzialną” i „irytującą”. Pani minister nie odniosła się jednak do sugestii sugerujących, że wybór VDL na europejskie stanowisko może zachwiać Wielką Koalicją

Niemczech ponadto mnóstwo spekulacji dotyczących potencjalnych zastępców VDL na stanowisku szefa resortu obrony. „Frankfurter Allgemeine Zeitung” wskazuje na duże szanse obecnych ministrów: zdrowia i gospodarki Jens Spahna oraz Peter Altmaiera. Inne tytuły podają kandydatury oficera rezerwy i obecnego posła Johanna Wadephula czy sekretarzy stanu Petera Taubera Thomasa Silberhorna.

PARYŻ

We Francji nie ogłoszono jeszcze oficjalnie kandydatów na stanowisko unijnego komisarza. Jednak media spekulują o byłym dyrektorze francuskiego oddziału WWF, Pascalu Canfinie, szczególnie ze względu na proekologiczną aktywność francuskiego rządu w ostatnich miesiącach. Ambicję pracy w KE – najlepiej nad sprawami gospodarczymi lub rolnictwa – zgłaszał także szef resortu gospodarki Bruno Le Maire, jednak wydaje się, że będzie musiał odłożyć plany o kolejne pięć lat ze względu na skomplikowaną unijną układankę i nominację do Europejskiego Banku Centralnego dla Christine Lagarde. Francuska redakcja EURACTIV informuje, że Paryż czeka na rozwój wypadków w sprawie VDL.

RZYM

Najpoważniejszym włoskim kandydatem do pracy komisarza jest Giancarlo Giorgetti – uważany za „jednego z najlepszych kandydatów Ligi”, choć jak zastrzegł wicepremier Matteo Salvini: „nie jedyny”. Przywódca Ligi podkreśla – wbrew logice ostatnich sporów koalicyjnych – że ostatnie słowo należy do premiera Giuseppe Conte.

Salvini przyznaje, że dla Włochów najodpowiedniejsze byłoby stanowisko komisarza ds. ekonomicznych lub handlu. Jednak negatywne stanowisko Ligi w sprawie umów o wolnym handlu (CETA, TTIP) znacznie zmniejsza te szanse. W ostateczności Włosi być może będą musieli zadowolić się sprawami rolnictwa lub rynkiem wewnętrznym i przemysłem.

ATENY

Grecki komisarz zostanie prawdopodobnie wybrany przez nowego premiera Kyriakosa Mitsotakisa. Według greckiej redakcji EURACTIV, najpoważniejszym kandydatem jest były premier Antonis Samaras, który być może mógłby liczyć na prestiżowe stanowisko w rozdaniu dla komisarzy. Wczoraj doszło do spotkania obecnego i byłego premiera.

Jednak grecki EURACTIV informuje, że obecny rzecznik KE, Margaritis Schinas, cieszy się dobra opinią w nowym greckim rządzie. W przypadku zmniejszenia szans Samarasa ze względu na niepowodzenie Manfreda Webera, to właśnie Schinas jest nieoficjalnie typowany do stanowiska w KE, jako „właściwy człowiek”, reprezentujący greckie interesy w „znanym mu środowisku”.

WARSZAWA

Nie mniej interesująco prezentuje się sytuacja w Warszawie, gdzie… wciąż nic nie wiadomo. Jarosław Gowin mówił o zainteresowaniu uzyskaniem stanowiska komisarza ds. energii. Przyznał jednak, że jest to mało prawdopodobne. Pierwsze spekulacje na temat kandydatury minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwigi Emilewicz w kontekście pracy w Komisji pojawiły się już przed miesiącem. Jednak wówczas warunkiem sine qua non było przejęcie schedy po Jeanie-Claudzie Junckerze przez Dunkę Margrethe Vestager. 

Europarlamentarzysta PiS Ryszard Czarnecki stwierdził niedawno, że najbardziej prawdopodobnym kandydatem z ramienia Warszawy na komisarza będzie któryś z ministrów.

BRATYSŁAWA

Słowacki kandydat jest znany od dawna. To obecny wicekomisarz ds. unii energetycznej Maroš Šefčovič. Jego nominacja została już zatwierdzona przez rząd.  

PRAGA

W Czechach, jak w Polsce: decyzja wciąż nie zapadła. Minister spraw zagranicznych, Tomáš Petříček powiedział, że rząd podejmie decyzję po dzisiejszym głosowaniu nad nominacją VDL. Jednak jedyną poważna kandydatką jest obecna komisarz ds. sprawiedliwości, spraw konsumenckich oraz równości Věra Jourová.

SOFIA

W Bułgarii, jak w Bratysławie: prawie wszystko jest jasne. Premier Bojko Borysow chce, by Mariya Gabriel nadal zajmowała się sprawami gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego. 

WILNO

Litewski rząd nie podjął jeszcze decyzji. Jednak na giełdzie nazwisk największe szanse ma szef dyplomacji Linas Linkevicius, premier Saulius Skvernelis lub minister gospodarki Virginijus Sinkevicius

ZAGRZEB

Z uwagi na przetasowania w chorwackim rządzie nie można przewidzieć, kto będzie wybrany  na unijnego komisarza. Media spekulują o szansach ministra finansów Zdravko Marića, jakoby w nagrodę za przybliżenie Chorwacji do strefy euro. Potencjalnymi kandydatami są także zajmująca się unijnymi funduszami Gabrijela Žalac oraz europarlamentarzystka Dubravka Šuica

LUBLANA

Najpoważniejszym słoweńskim kandydatem ma być także zasiadającą w PE Tanja Fajon. 

A oto pozostałe wiadomości z europejskich stolic:

 

MADRYT

Kłótnie Socjalistów z Podemos. W wywiadzie dla prywatnej stacji radiowej „Cadena Ser” premier Pedro Sanchez zarzucił liderowi Unidas Podemos (UP) Pablo Iglesiasowi „jednostronne” zerwanie negocjacji koalicyjnych.

Trudności w zbudowaniu wspólnego rządu między socjalistami a lewicowym Podemos, skłoniły w zeszłym tygodniu Iglesiasia do zwrócenia się do członków ugrupowania z pytaniem o potencjalne porozumienie z PSOE. Przed członkami znajdują się dwie możliwości: propozycja Sancheza, dotycząca rządu opartego na osiąganiu porozumień, odnoszących się do konkretnych spraw, jednak bez ministrów z Podemos. Alternatywą jest propozycja forsowana przez Iglesiasa z ministrami należącymi do UP, której to niechętny jest Pedro Sanchez.

BELGRAD

Reformowanie równoległe. Podczas wizyty w Serbii Emmanuel Macron, powiedział że Serbia powinna kontynuować przeprowadzanie niezbędnych reform, aby dołączyć do UE. Francuski prezydent przyznał, że przed Wspólnotą ten sam proces, aby państwa członkowskie były gotowe na zaakceptowanie serbskiej akcesji.

Macron opowiedział się ponadto za osiągnięciem porozumienia w sprawie Kosowa. Paryż jest skłonny poprzeć wznowienie dialogu między Belgradem a Prisztiną, aby w ciągu najbliższych kilku miesięcy obie strony znalazły satysfakcjonujące je rozwiązania.

Francuski prezydent dodał, że zorganizuje spotkanie z przywódcami Kosowa i Serbii, w którym mogłaby także wziąć udział kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Wizyta w Belgradzie była okazują do parafowania ponad dwudziestu różnych umów między Francją a Serbią, w tym wsparcia budowy metra w Belgradzie.

Podpisano także dokumenty, na mocy których do Serbii trafi francuski system rakiet krótkiego zasięgu Mistral.