Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 14 maja

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

We Francji chemiczny gigant Bayer przeprasza za „Teczki Monsanto”. Elżbieta Bieńkowska uważa, że „Polska jest biernym członkiem UE”, natomiast Austria popiera „neutralność wojskową Bośni i Hercegowiny”. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

WARSZAWA

Bierny członek UE. Elżbieta Bieńkowska, komisarz UE ds. Rynku Wewnętrznego i usług stwierdziła, że Polska jest obecnie biernym członkiem UE. „Polska musi wyjść z pułapki pasywności”. „W UE jesteśmy bierni, wbrew temu co mówi rząd”. „Polska nie może znaleźć partnerów, budować sojuszy, jest w tej chwili bierna, nie odzywa się”. Według Bieńkowskiej „Polska powinna być liderem regionu, co wszyscy wcześniej przyjmowali jako naturalne”

PARYŻ

Teczki Monsanto. Firma Bayer wynajęła zewnętrzną kancelarię prawniczą do zbadania sprawy gromadzenia przez Monsanto danych o stosunku polityków, naukowców i dziennikarzy do pestycydów. Niemiecka grupa chemiczna wystosowała już przeprosiny za tę kontrowersyjną inicjatywę. „Teczki Monsanto” zawierały takie informacje, jak stanowisko w sprawie pestycydów, poziom wsparcia dla Monsanto, ale także dane prywatne, jak hobby czy  kontakty do ponad 200 osób (numery telefonów, adresy).

Start kampanii do europarlamentu. W poniedziałek 13 maja rozpoczęła się oficjalnie kampania wyborcza do Europarlamentu. Jej koniec przewidziano na sobotę 25 maja o północy. O 79 miejsc w PE będą rywalizowali kandydaci zgłoszeni na rekordowych 34 listach.

SARAJEWO

Austria za militarną neutralnością BiH. Wicekanclerz Austrii Heinz Christian Strache,  który wywodzi się z prawicowej partii Wolność (FPÖ), powiedział po spotkaniu z przewodniczącym Prezydium Bośni i Hercegowiny Miloradem Dodikiem, że Wiedeń „w pełni popiera neutralność wojskową BiH”.

BRATYSŁAWA

Populistyczne qui pro quo? Podczas weekendowej wizyty na Słowacji Marine Le Pen uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielami populistycznej partii Jesteśmy Rodziną (Sme Rodina). Euractiv.sk zwraca uwagę na sprzeczności w programie obu sojuszniczych ugrupowań. Zgrupowanie Narodowe (RN) Le Pen krytykuje wcześniejsze rozszerzenia UE, swobodny przepływ kapitału, towarów i osób, brak kontroli na granicach wewnętrznych, „bardzo niskie koszty płac” pracowników z Europy Wschodniej oraz świadczenia socjalne dla migrantów we Francji.

L’udovit Goda, kandydat Jesteśmy Rodziną do PE, przemawiając podczas mityngu w Bratysławie obok Le Pen, bronił natomiast „prawa do świadczeń socjalnych dla obywateli Słowacji w innych państwach członkowskich”, „utrzymania swobodnego przepływu osób, usług, kapitału i siły roboczej”. Zdaniem Goda, ta ostatnia kwestia jest podstawowym warunkiem rozwoju gospodarczego i tworzenia miejsce pracy na Słowacji”.

RZYM

Napięcia na ulicach. Lider Ruchu 5 Gwiazd, Luigi Di Maio obwinił Ligę Matteo Salviniego o wywoływanie napięć społecznych w kraju.

Ponadto, podczas wiecu z udziałem Salviniego doszło do niecodziennej sytuacji. Na jednym z prywatnych domów wywieszono baner o treści „Nie jesteś mile widziany”. Przesłanie skierowane zostało do włoskiego wicepremiera. Na polecenie policji baner usunięto.

BERLIN

Klimat i euroentuzjazm. Niemieccy wyborcy najbardziej proeuropejscy. Z badania przeprowadzonego przez YouGov (międzynarodową firmę zajmującą się badaniami rynku) w 8  państwach UE wynika, że Niemcy za największe wyzwanie dla przyszłości UE uważają ochronę klimatu (34 proc.). Na drugim miejscu znalazł kryzys migracyjny (32 proc.).

W pozostałych krajach (Francja, Włochy, Hiszpania, Polska, Szwecja, Węgry, Belgia) to migracja została uznana za największe wyzwanie. We wszystkich krajach większość respondentów stwierdziło, że członkostwo w UE jest dla nich korzystne. Najwięcej tego typu odpowiedzi padło w Polsce i Niemczech (ponad 70 proc.).

MADRYT

Koalicja Unidas Podemos z socjalistami? Sekretarz generalny lewicowej partii Unidas Podemos Pablo Iglesias jest przekonany o powstaniu koalicji socjalistów (PSOE) z UP (i tak byłby to rząd mniejszościowy). Jego zdaniem lider PSOE Pedro Sanchez nie będzie negocjować z liberalną partią Obywatele (Ciudadanos) ani z konserwatystami z Partii Ludowej (PP). W opinii Iglesiasa rozmowy koalicyjne  PSOE z UP rozpoczną się po wyborach do PE.

PRAGA

Ostrzeżenia ws. dezinformacji. Vera Jourova, czeska komisarz ds. Sprawiedliwości ostrzegła w  poniedziałek, że państwa, takie jak Rosja próbują wpłynąć na wynik wyborów do PE, wykorzystując podziały w społeczeństwie.

BUKARESZT

Nowe sondaże… Na czele nowego sondażu dwie partie: opozycyjna Partia Narodowo-Liberalna (PNL) remisuje z rządzącymi socjalistami (PSD). Z badania INSCOP wynika, że PNL może liczyć na 26,1 proc. zadeklarowanych wyborców, podczas gdy socjaliści na 26,4 proc. Na trzecim miejscu Alliance 2020 USR-PLUS z 20,1 proc. a na czwartym Pro Rumunia, partia byłego premiera Victoria Ponty z 8,5 proc. 40 proc. ankietowanych deklaruje udział w wyborach.

Bruksela grozi Rumunii. Komisja Europejska ostrzega Rumunię uruchomieniem art. 7 w związku z naruszeniem praworządności. Krytyka KE dotyczy zagrożenia niezależności sądownictwa oraz osłabienia przepisów antykorupcyjnych.

ATENY

Rekordowa liczba list w wyborach. Kandydaci z 40 list będą ubiegać się o mandaty europarlamentarzystów 26 maja. Sąd Najwyższy nie dopuścił 9 list. Wybory do PE zbiegają się w czasie z samorządowymi.

Głowa państwa w Chinach. Prokopis Pawlopulos od 13 do 15 maja przebywa z wizytą w Państwie Środka. Prezydent weźmie m. in. w „Konferencji na temat dialogu cywilizacji azjatyckich”. Pawlopulos uważa, że Grecja może pełnić rolę pomostu dla Chin w relacjach z Europą.

NIKOZJA

Tureckie ćwiczenia morskie. Turcja rozpoczęła największe tegoroczne ćwiczenia wojskowe o nazwie „Wilk Morski”. Odbywają się one na trzech morzach: Śródziemnym, Egejskim i Czarnym. Zarówno rządy Cypru, jak i Grecji przyglądają się uważnie rozwojowi wypadków. Media z obu krajów podkreślają napiętą sytuację w regionie z powodu tureckich poszukiwań ropy naftowej u wybrzeży Cypru.

SOFIA

Najniższa średnia długość życia w UE. Bułgaria jest krajem o najniższej średniej długości życia w UE, która wynosi 74,8 lat. Mężczyźni żyją według statystyk 71,4 lat, podczas gdy kobiety dokładnie 7 lat dłużej.

ZAGRZEB

Upadek przemysłu stoczniowego. Sąd gospodarczy w Pazin (Istria) wszczął postępowanie upadłościowe w Stoczni Uljanik w Puli. Dług stoczni wynosi 20 mln euro. Wszyscy pracownicy (1118) zostaną zwolnieni.

Ziemia dla cudzoziemców. W czerwcu 2020 r. wygasa siedmioletnie moratorium na sprzedaż państwowych i prywatnych gruntów cudzoziemcom i zagranicznym podmiotom prawnym, wynegocjowanym na mocy umowy o przystąpieniu Chorwacji do UE w 2011 r. Chociaż Zagrzeb otrzymał możliwość przedłużenia jej o dodatkowe trzy lata, do dziś stosowny wniosek nie wpłynął do KE.

LUBLANA

Podatek od nieruchomości przed 2021 r. Termin przyjęcia nowej metodologii obliczania wartości mieszkań, domów i gruntów, planowany na połowę tego roku, przesunie się co najmniej do 2020 r. Jest to kluczowy punkt nowego podatku od nieruchomości. Właściciele będą zobligowani do uzyskania nowych szacunków wartości od administracji do kwietnia 2020 r. Rząd przewiduje, że nowy podatek będzie obowiązywał od 2021 r.